Hobilerle yaratıcılığınızla tanışın

Bizi biz yapan, neler yaptığımızdır. Seçtiğimiz meslek ve  çevre, tükettiğimiz ürünler, okuduğumuz kitaplar, izlemekten keyif aldığımız programlar kim olduğumuzu belirler. Bunlardır aslında bizleri tanımlayan.

Her geçen yüzyıl hayat mücadelesini daha da arttırıyor ve bizler de yaşamın değerli bir parçası olabilmek adına sürekli bir savaş halindeyiz. Para kazanmanın zorlukları, gelişen teknolojinin insanlarla olan iletişimde bizleri nasıl daha yalnızlaştırdığı, daha bireyci kişiler haline getirdiği son derece aşikar. Bu noktada, kişinin biraz daha kendine dönmesi ve içindeki boşlukları keşfedip, onları doldurması gerekir. Hobiler bu anlarda yardımımıza koşan en etkili çözümlerden biridir.

Hobilerle Uğraşarak Yaratıcılığınızı Öğrenin!
Hobilerle Uğraşarak Yaratıcılığınızı Öğrenin!

Hobilerimiz de bizim kim olduğumuzu yansıtan bir araç vazifesi görür. Amaç, kişinin hayatının her yönden renklenmesidir. Çünkü edinmiş olduğunuz hobiler ne olursa olsun, kendi özünüze inmeye başlarsınız, ona ayırmış olduğunuz belli bir vakitten ötürü artık zaman konusunda daha disiplinli ve programlı olmaya başlarsınız. Yapmış olduğunuz hobiyle ilgilenen kişilerle ilişki kurmaya başlar daha çok sosyalleşirsiniz.

İnsanı en çok tatmin eden şeylerin başında herhalde kendi yaratıcılığını keşfetmek gelir. Hobiler de zaten yaratıcılığımızı bizlere ve başkalarına göstermemizi sağlar.

Psychologytoday.com sitesinin yazarlarından Michele ve Robert Root-Bernstein (The 13 Thinking Tools of the World’s Most Creative People kitabının yazarları) bu konuyla ilgili kaleme aldıkları makalede,  Winston Churchill örneğini veriyolar. İngiltere eski başbakanı Winston Churchill,  ilk defa 40 yaşında eline bir resim fırçası almış ve kendi ifadeleriyle  yaratıcılığını eninde sonunda ortaya çıkarabilecek, yaşamının en önemli meşgalelerinden biri haline gelen resim sanatıyla tanışmış ve amatör bir ressam olmuş. Burada Winston Churchill de,  kişinin yaratıcılığı ile yaşı kaç olursa olsun mutlaka bir gün tanışması, onunla sıkı bir ilişki kurması gerektiğinin altını çiziyor.

Ayrıca edindiğimiz hobiler zamanla kendilerini satın alınabilecek duruma da sokabilir ve bundan bir kazanç bile elde edebilirsiniz. Ama aslında en önemlisi, hayatımızın her tarafını sarmalamış olan stresin seviyesini büyük ölçüde azaltıp, yerine yeni heyecanları katması. Resim, koleksiyon, spor ve benzeri hobilerle yaşamınızı daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. Daha yaratıcı ve tutkulu olmak için bir hobi edinin, bırakın yaşamınız renklensin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!