“Bırakma sanatı”: Vazgeçmeyi öğrenmek

"Bırakma sanatı": Vazgeçmeyi öğrenmek
“Bırakma sanatı”: Vazgeçmeyi öğrenmek

Bağlanmak, insanın doğasında var. Bağlarımızı koparmak ise bağlandığımız kişi, alışkanlık ya da duygunun zararlı olduğunu bilsek bile oldukça zor.

İnsanoğlunun çektiği acıların en büyük kaynağının bağlanma alışkanlığı olduğunun altını çizen Buda, mutluluğun anahtarını “bırakmayı öğrenmek” olarak gösteriyor. Peki vazgeçmek ya da boş vermek neden bu kadar zor? Bırakmak öğrenilebilir mi?

Uplifers olarak “bırakma sanatı”nın inceliklerine giden yolda, The Five-Minute Miracle: Discover the Personal Healing Symbols that Will Solve Your Problems kitabının yazarı, 1997’den beri Budizm eğitmeni olan Tara Springett’in önerilerine kulak verdik.

Neden vazgeçemiyoruz?

Gerçek şu ki, birçoğumuz içimizdeki boşluk duygusu yüzünden paniğe kapılıp, bu boşluğu farklı şeylerle doldurmaya çalışıyoruz –ve çoğu zaman başarısız oluyoruz. Kimimiz çok yerken, kimimiz karşılıksız aşklara bağımlı hale geliyoruz.

Vazgeçmeyi öğrenmek

Vazgeçmenin ilk adımı, bağımlı olduğumuz ya da bağlı hissettiğimiz şeyleri dikkatli ve etraflıca incelemekten geçiyor. Bu kişiler ya da alışkanlıklar, gerçekten içimizdeki boşluk hissini dolduruyor mu? Eski sevgilimiz gerçekten de onsuz yapamayacağımız kadar mükemmel mi? Bize zarar veren alışkanlıklarımıza gerçekten ihtiyaç duyuyor muyuz?

Kendimiz dışındaki bazı kişilerin ya da bağlandığımız şeylerin mutluluk getireceğini düşünmek aslında büyük bir aldatmaca. Vazgeçebilmek için yapmamız gereken tek şey, bağımlı olduğumuz şeylerin çevresindeki fantezi baloncuğu patlatmak ve bırakmaya karar vermek.

İçimizdeki boşlukla yüzleşmek

Bir sonraki adım, vazgeçmek istediğimiz herhangi bir şeyden ayrılırken karşı karşıya kalabileceğimiz boşluk duygusuyla yüzleşmek. Bunu yapmak büyük bir cesaret istiyor, ancak sonuç kesinlikle bu riski almaya değiyor. Bu süreçteki tedirginlikleri azaltmak için yapmanız gereken, kötü hissettiğiniz zamanlarda oturup tüm vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmaya çalışmak. Böylece, canınızı sıkan durumun her nefesinizde dışarı çıktığını ve sizden uzaklaştığını hissedebilirsiniz.

Sevgiye teslim olun

İçimizdeki boşluğu doldurmanın  tek yolu sevgiyle sarmalanmaktan geçiyor. Sadece kendimizden alabileceğimiz bu sevgi, vazgeçmemizi kolaylaştırıyor ve hayatımıza daha sağlıklı alışkanlıkları sokabilmek için yer açmamıza yardımcı oluyor. Daha tatmin edici şekilde ve daha az çaba göstererek…

Çünkü vazgeçmenin anahtarı samimiyet, rahatlama ve sevgidir.

Kaynak: Beliefnet

Daha fazlası için; “Kötü alışkanlıklardan kurtulma rehberi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!