Mutluluğunuzun en büyük düşmanı 10 zararlı alışkanlık

İnsan bir süre sonra alışkanlıkları neyse o kişiye dönüşür. Bu yüzden eğer alışkanlıklarınız sizi mutlu etmiyorsa, bilin ki sizi yaralıyordur.

Uplifers olarak sizden mutluluğunuzu çalan ve bir an önce vazgeçmeniz gereken kötü alışkanlıkları sıraladık:

1. Kendiniz dışında başkalarına odaklanmak

Başkalarının başarı hikayelerini ve işlerin onlar için ne kadar kolay yürüdüğünü düşünmekten vazgeçip kendinize odaklanın. Aslında yapmak istediğiniz her şeyi yapabilecek olanaklara sahipsiniz. İstediğiniz değişim, siz bir şeyleri gerçekten değiştirmeye karar verdiğinizde gerçekleşir. Başkalarının sizin adınıza düşünmesine, konuşmasına, karar vermesine müsaade etmeyin. Kendi fikirlerinize saygı duyup onları hayata geçirmeyi öğrenin. Yaptığınız şeye gerçekten değer vermeyi ve onun üzerinde titizlikle çalışmayı öğrendiğinizde, size hiçbir şeyin engel olamadığını fak edeceksiniz.

Mutluluğunuzu elinizden alan 10 kötü alışkanlık
Başkalarının başarı hikayelerini ve işlerin onlar için ne kadar kolay yürüdüğünü düşünmekten vazgeçip kendinize odaklanın.

2. En doğru anı beklemek

En doğru an efsanesini bir kenara bırakın. Hiçbir an kendi başına mükemmel değildir, onları ancak siz mükemmel yapabilirsiniz. Birçok insan doğru anı, doğru fırsatı, doğru durumu bekliyor. Uyanın ve kendinize gelin, bunlar sadece birer efsane! Kendi potansiyelinizi gerçekleştirme kabiliyetiniz, doğrudan sizin harekete geçme isteğinizle ilgili. Doğru anı bularak değil, hayattaki kusurları doğru bir şekilde kullanmayı öğrenerek başarılı olabilirsiniz.

3. Sadece para için çalışmak

Bir işi tutkuyla yapmamak, esaretten farksızdır. İşinize tutkuyla bağlı olmasanız bile en azından ilgili olabilirsiniz. Kendiniz için düşündüğünüz hayat tarzında, işiniz faturalarınızı ödemenize yarayan ama size acı veren bir unsur ise hayatınızı bir başkası olmayı isteyerek geçirebilirsiniz. Hayatınızı bir düşünün ve işinizin ne kadar önemli bir bölümü kapladığını fark edin. Bu sadece parayla ilgili olamaz, bu sizinle ilgili. İnsanların “İşinizin sizi tanımlamasına izin vermeyin” sözlerini bir kenara bırakın ve işinizin en ufak bir bölümünün bile sizin kim olduğunuzu tanımlamasına izin verin. İşinizle ilgilenmek hayat kalitenizi ve mutluluğunuzu yükseltir. Sadece maaşınızı düşünmek yerine ilginizi çekecek bir işi bulana kadar aramaya devam edin.

4. Nefret duyguları beslemek

Martin Luther King Jr.’ın dediği gibi “Karanlık,  sizi karanlıktan çıkarmaz, ancak aydınlık bunu yapabilir. Nefret de sizi nefretten kurtarmaz, ancak sevgi bunu yapabilir“. İçinizde beslediğiniz nefret duyguları, en sonunda tüm kontrolü ele geçirir. Hatta bazen insan kimden, neden nefret ettiğini bile unutur sadece içindeki nefret hissini yaşar ve bir süre sonra da kendisinden nefret etmeye başlar. Nefret ettiğiniz herkes ve her şey, hem kalbinizde hem de beyninzde kalıcı bir yer işgal eder. Bu yüzden eğer bir şeyi aklınızdan çıkarmak istiyorsanız, ondan nefret etmeyi bırakın. Bunun yerine kendinizi o şeyden uzaklaştırın, harekete geçin ve geriye dönmeyin.

5. Endişe ve korkulara sıkıca bağlanmak

Bir gün geçmişe dönüp baktığınızda, neredeyse hiçbir endişenizin ve korkunuzun gerçekleşmediğini fark edersiniz. Hepsi yok olup gitmiştir. Peki bunu neden şimdi yapmıyorsunuz? Son beş yılınıza geri dönüp bir bakın, gereksiz endişeleriniz ve olumsuz düşünceleriniz yüzünden kaç fırsatı kaçırdınız? Bunlarla ilgili elinizden bir şey gelmeyebilir ancak hala önünüzde bekleyen fırsatlara aynısını yapmayabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun, tam da şu anda hayattan daha fazla keyif almak mümkün. Yeter ki bunu için omuzlarınıza binen anlamsız yüklerden kurtulun. Endişeleri ve korkuları, öfkeleri ve kıskançlıkları bir kenara bırakın. Tüm bu anlamsız yüklerin altında mutlu ve üretici bir insanın sizi beklediğini göreceksiniz.

Mutluluğunuzu elinizden alan 10 kötü alışkanlık
Son beş yılınıza geri dönüp bir bakın, gereksiz endişeleriniz ve olumsuz düşünceleriniz yüzünden kaç fırsatı kaçırdınız?

6. Zorluklara takılıp kalmak

Kötü bir gün sadece kötü bir günden ibarettir. Bunu daha da kötüleştirmemek sizin elinizde. Sıkıntılı zamanlar, kaçınılmaz bir şekilde yaşamınızın geri kalanını ve iş hayatınızı etkileyebilir ancak bunun daha da ötesine geçmesine izin vermeyin. Bazı sınırlar koyun ve bunları uygulayın, yaşadığınız sıkıntıların hayatınızın en büyük bölümünü kaplamasına izin vermeyin. Her yeni gün, çıkarılacak yeni dersler ve olanaklar getirir. Yaptığınız seçimleri daha ileri götürmek için her zaman bir yol vardır.

7. Bilerek geçici mutlulukların peşinden koşmak

Hayatta iki türlü mutluluk vardır; geçici ve kalıcı olanlar. Geçici mutluluklar maddi konfordan, kalıcı mutluluklar ise zihinsel gelişimden kaynaklanır. İlk bakışta bunları ayırt etmek mümkün olmasa da zaman geçtikçe kalıcı mutlulukların farkı anlaşılacaktır.

8. Bir seferde büyük bir değişiklik yapmaya çalışmak

Eğer dünyayı değiştirmek istiyorsanız, önce kendi etrafınızdaki dünyadan başlayın. Bir seferde büyük bir değişiklik yapmak hem imkansızdır hem de bunun için çabalamak fazlasıyla stresli olablir. Bunun yerine kendi küçük dünyanızda değişiklikler yapmak hem ulaşılabilir hem de daha kolay bir hedef. Suyu hareketlendirmek için, bırakın halkalar kendiliğinden yayılsın. Bir insanı gülümsettiğinizde, o kişi başkalarını da gülümsetecektir. Böylelikle bir kişinin hayatına dokunurken, kitleleri etkileyebilirsiniz.

9. Canınızı acıtan birine bağlanıp kalmak

Bazen, bazı insanları geride bırakıp ilerlemek gerekir. Onlara önem vermediğiniz için değil, onlar size önem vermediği için. Eğer bir kişi canınızı acıtıyorsa, o kişinin size değer vermediğini kabul edin. Bunu hazmetmek zor olabilir ama sizin için gerekli olduğunu unutmayın. Canınızı acıtanlara bir şeyleri kanıtlamak için vaktinizi harcamayın. Hiçbir şeyi kanıtlamaya ihtiyacınız yok.

10. Fiziksel çekiciliğin gücünü abartmak

Dış görünüşünden ötürü bir kişinin aklınızı başınızdan almasına izin vermek, yiyeceğiniz yemeği tadına değil rengine bakarak seçmekten farksız. Bunun hiçbir anlamı olmaz. Oysa kalıcı çekiciliği sağlayan şeyler doğal, görünmez ve maddi olarak ifade edilemez özelliklerdir.

Kaynak:
BoredDaddy

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!