Muhtemelen hayatınızda bulunan 4 zehirleyici insan tipi

Çevremizdeki insanlar, hem yaşam kalitemizi hem de benlik algımızı yakından etkileyebilir. Bu sebeple, etrafımızın pozitif ve destekleyici insanlarla sarılı olması ne kadar faydalı olacaksa, negatif ve aşağı çeken insanlar arasında bulunmak da o kadar zararlı olabilir.

Bazen suçluluk duygusu yaşadığımızdan, bazen de grubun bozulmasını istemediğimizden, bu tarz insanları fark etsek bile hayatımızdan çıkaramayabiliriz. Fakat ne olursa olsun, bu insanların bize zarar verdiğini unutmamalı, hayatımızdan tamamıyla çıkaramasak bile, görüşme sıklığımızı azaltabilmeyiz.

İşte hepimizin hayatında zaman zaman bulunan 4 insan tipi:

Kedi

Muhtemelen hayatınızda bulunan 4 zehirleyici insan tipi
Bu tip insanlar konuşmak yerine kin beslemeyi tercih eder.

Bu insan tipi, kedilerin kin tutuğu zamanlara benzer davranışlarda bulunabilir. Kediler, nasıl arada sırada bir şeye sinirlendiklerinde size hemen pençe savurmak yerine, içlerinde tutarak bekleyip haftalar sonra yatağınızda istenmeyen, kokulu bir hediye ile sizi durumdan haberdar ediyorsa, bu insanlar da konuşmak yerine kin beslemeyi tercih eder.

Sorunları çözebilmenin tek yolu olan iletişimi reddettiklerinden, bu kişilerin size sinirli olduğunu üzerinden haftalar geçse bile anlamayabilirsiniz. Bu öfkenin bir gün size zarar verebileceğini göze alarak, bu insanlardan uzak durmanız faydalı olacaktır. Çünkü, kediniz bunu size bir şekilde anlatarak sorunu çözmeyi başarırken, arkadaşınız bunu yapamayabilir.

Tekne çapası

Muhtemelen hayatınızda bulunan 4 zehirleyici insan tipi
“Tekne çapası” batmak için yapılmıştır, siz onları yukarı çekmek için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, sonunda sizi de kendileriyle birlikte dibe çekerler.

Bu insan tipinin hayatınıza girmiş olma ihtimali oldukça yüksek. Bir “tekne çapası” ile teknede olduğunuzu hayal edin. Bu kişi bottan atlamaya karar veriyor, ancak atladıktan sonra yüzerek kıyıya çıkmak yerine, inatla sizden yardım istiyor. Yardım edebilmek için suya atladığınızda ise, yardım etmenize izin vermeyerek ikinizi birden aşağı çekiyor.

Çevrenizde mutlu olmayı reddeden ve herkesin kendileri kadar mutsuz olmasını isteyen insanlar olmuştur. Bu insanlar sürekli tavsiye ister ve sorunlarına çözüm talep ederler. Sonrasında ise bu tavsiyeleri hiç önemsemeden, mutsuz olmalarına sebep olan şeyleri yapmaya devam ederek sizi şok içinde bırakmaları da oldukça mümkündür.

“Tekne çapası” batmak için yapılmıştır, siz onları yukarı çekmek için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, sonunda sizi de kendileriyle birlikte dibe çekerler.

El feneri

Muhtemelen hayatınızda bulunan 4 zehirleyici insan tipi
Bu insan tipi, kendi kusurlarının görülmesini engellemek adına, feneri tam yüzünüze tutarlar.

El feneri, aslında karanlıkta yolumuzu görmemizi sağlayan, kullanışlı bir alettir. Ancak tam aksine gözümüze tutulduğunda, hiçbir şey göremeyiz.

Bu insan tipi, kendi kusurlarının görülmesini engellemek adına, feneri tam yüzünüze tutarlar. Sizi odak noktası haline getirip sizin kusurlarınızı su yüzüne çıkararak, kendi kusurlarının fark edilmemesini umarlar.

Eğer o ışığı komple kendilerine yansıtırsanız, bu sefer korumacı ve sert bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. Üstelik ilk fırsatta, feneri yine size döndüreceklerdir. Bunun olmasını engellemek için, aslında sadece arkanızı dönüp oradan gitmek yeterli olacaktır.

Vakum

Muhtemelen hayatınızda bulunan 4 zehirleyici insan tipi
Aynı tekne çapası gibi, bu tip insanlar da mutlu olmayı reddederler.

Aynı tekne çapası gibi, bu tip insanlar da mutlu olmayı reddederler. Onlara göre hayat kötüdür ve nasılsa hepimiz bir gün ölecek olduğumuzdan, hiçbir şeyin anlamı yoktur.

Bu insan tipi çevresindeki herkesin de kendisi gibi mutsuz olmasını ister. Enerji emici etkilerinden ne kadar kaçmaya çalışırsanız çalışın, sadece daha büyük bir şiddetle sizi karanlığına çekmesini sağlamış olursunuz. En iyisi, bu insanları tamamıyla hayatınızdan çıkararak süpürgeyi kapatmaktır.

Hayatta hiçbirimiz mükemmel değiliz. Yapmamız gereken şey, iyi ve kendiyle barışık bir birey olmaya çalışmaktır. Bu süreçte bu insan tiplerini tanımak, bizi yolumuzdan alıkoymalarına izin vermeden devam etmemize yardımcı olur.

Kaynak:

Iheartintelligence

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!