Koşuyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Koşmaya yeni başlayan insanlar, ancak uzun ve yorucu koşuların ve antrenmanların sonunda gerçek bir koşucuya dönüşebiliyorlar. Kendilerini gerçek bir koşucu olarak nitelendiren insanlar, bu zorlu sürecin sonunda bile, koşuyla alakalı birçok yanlış yorumda bulunabiliyorlar.

koşu
Gerçek bir koşucuya dönüşmek için uzun ve yorucu antrenmanlar ve koşular yapmanız gerekir.

Bu noktada yapmanız gereken, yanlış yorumlardan sıyrılıp kendiniz için doğru olanı bulmak olacaktır; çünkü kendi doğrunuzu bulmak, gerçek bir koşucu olma yolunda size ışık tutar.

İlgili yazı: Koşmaya yeni başlayacaklar için 12 haftalık koşu ve yürüyüş programı

Kendi doğrunuzu bulmak için biraz yardım almak istiyorsanız, işte koşuyla ilgili inanmayı hemen bırakmanız gereken 5 yanlış yargı:

1. Bir noktadan sonra koşmak artık kolay gelmeye başlayacak

Hayır, bu doğru bir yargı değil, bazı koşular hala size çok berbatmış gibi gelecek. Bazen böyle hissetmenizin bir nedeni olacak (dehidrasyon, uykusuzluk, aşırı yeme ya da koşudan kısa bir süre önce yemek yeme), bazense fark edilebilir bir nedeni olmayacak. Bunun sizin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Unutmayın ki, tüm o berbat koşular, her mükemmel geçen koşudan sonra kendinizi harika hissetmenizi sağlayacaktır.

2. Koşucular koşu bandını severler

Bu yargının gerçekliği oldukça azdır. Elbette koşucular koşu bandına sahip olabilirler; ancak koşu bandına sahip olsalar bile büyük çoğunluğu doğada, yağmur altında, karda, rutubetli ortamda bile koşmayı koşu bandı üzerinde koşmaya tercih edeceklerdir. Koşu bandı genelde, dışarı çıkılamayacak kadar kötü hava koşullarında koşmak için bulunur. Koşu bandının üzerinde değil, yalnız dışarıda gerçekten koştuğunuzu hissedebilirsiniz.

3. Çok kilo vereceksiniz

İngilizce’de koşmak ile acıkmayı bir araya getiren rungry kelimesinin ortaya çıkmasının bir nedeni olmalı:) Özellikle uzun mesafeli koşulardan sonra tabiri caizse kurt gibi acıkırsınız. Hatta bu açlık bazen sinirli olmanıza da neden olabilir. Tüm o açlık nöbetlerinde yemek yiyip, sadece koştuğunuz için kilo vermeniz çok da kolay olmayacaktır. Kilo vermek için yediklerinize de dikkat etmeniz ve sağlıklı beslenmeniz gerekir.

4. İhtiyacınız olan tek egzersiz bu

Çünkü sağlıklı kalabilmek için güç ve hareket oldukça önemli. Aynı hareketi, hiçbir şey katmadan binlerce kez tekrarlamak iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Çünkü insan vücudu bunun için tasarlanmamıştır. Genellikle koşuda çok iyi olanların diğer her harekette sıkıntı yaşadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yaşanılan kas dengesizlikleri ve ilotibial bant sendromları da buna örnektir. Koşmak, kuşkusuz muhteşem bir spor dalıdır; fakat tek başına yeterli olmadığı da bir gerçek Koşu dışında farklı sporlarla da uğraşmanız, koşu yetinizden bir şey eksiltmeyecektir.

5. Koşmak dizleriniz için kötüdür

koşu yarışı
Koşmak değil, yanlış koşmak dizleriniz için kötüdür.

Bu muhtemelen yargılar arasındaki en saçma olanıdır. Her diğer harekette olduğu gibi, koşmada da kilit nokta form durumudur. Koşmak değil, yanlış koşmak dizleriniz için zararlıdır. Eğer dizleriniz sağlıklı olmasına rağmen koştuğunuzda ağrıyorsa, formunuza bakmak için bir fitness eğitmeniyle çalışabilirsiniz. Bedeninizin dizaynına uygun olmayan hareketler, bu koşu, squat ya da herhangi bir hareket olabilir, sizin için olumlu bitmeyecektir.

Kaynak:

popsugar.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!