Kendinizi keşfedeceğiniz bir oyun: Blob Ağacı’ndaki karakterlerden hangisi size daha yakın?

Küçük bir oyun oynamak ister misiniz? Yazıyı okumadan önce lütfen aşağıdaki resme dikkatle bakın. Bu 21 küçük insandan hangileri ile rezonansa giriyorsunuz? Resme bakın ve çok düşünmeden şu anda kendinizi en yakın hissettiğiniz küçük adamların numaralarını bir kağıda not alın.

Bu test, duygusal zeka gelişimi konusunda uzman İngiliz Psikolog Pip Wilson tarafından geliştirilen Blob Ağacı uygulamasıdır. Hem çocuklar hem de yetişkinlerle yürütülen koçluk çalışmalarında kullanılır. Pip Wilson, insanların yaşamdaki maksimum potansiyellerini ve dengelerini bulmalarına yardımcı olmak için çalışan, dünya çapında tanınan bir psikolog ve eğitmendir.
Resme baktığınızda ilk etapta gördüğünüz ve kendinizi yakın hissettiğiniz karakterler sizin şu anki genel yaşam akışınız ve durumunuzla ilgili bilgi veriyor.

Dilerseniz bu yöntemi ilerlemek istediğiniz, ancak bir şekilde tıkanıp kaldığınız bir konuda yolunuzu açmak için de kullanabilirsiniz. Bu durumda, öncelikle şu anda ilerlemekte zorlandığınız konuya odaklanın ve resme bakarak şu anda tam olarak nerede olduğunuzu sorun. Bu soruya cevaben size resimde en yakın gelen karakteri işaretleyin. Sonra ikinci adıma geçin, odaklanın ve bu konuda hedefinizin ne olduğunu sorun. Cevap olarak resimde size en yakın gelen ikinci karakteri seçin ve onu da işaretleyin. Üçüncü ve son adımda ise bu hedefe ulaşmak için şu anda atmanız gereken ilk adımın ne olduğunu sorun. Cevap olarak resimde size ışıldayan küçük adamı seçin ve işaretleyin. Böylece, ilk aşamada şu anki gerçekliğinizi, ikinci aşamada hedefinizi ve son aşamada ise bu hedefe ulaşabilmek için atmanız gereken ilk adımın ne olduğunu açığa çıkartmış olduk.

Dilerseniz testi bir aşama daha ileriye götürerek, atmanız gereken ikinci adımı da sorabilir ve seçtiğiniz küçük adamı işaretleyerek size vermek istediği mesajı okuyabilirsiniz.

Çalışmalarınızı yaptıysanız şimdi birlikte sonuçlara bakabiliriz:

 • Küçük adamı 2 veya 3 seçtiyseniz, hırslı ve kendine güvenen bir insansınız. Her zaman başarılı olacağınızı ve ilerlemenizde size yardımcı olmak için her zaman uygun durumların ortaya çıkacağını biliyorsunuz.
 • 1 numaralı küçük adam, kendine güvenen, hayatından memnun ve iyimser bir kişi, zeki bir insandır.
 • 21 numaralı küçük adam, çabalayan ancak hayatı için en iyi çözümleri nasıl bulacağını bilmeyen biridir. Çevresindekilerden yardım istemeyi ve şüpheli doğasından vazgeçmeyi öğrenmesi gerekir.
 • Küçük adamlardan 9, 19 veya 4’ü seçerseniz, sizi sosyal olmayan, şüpheli ve kendine güvenen biri olarak tanımlar. 19 numaralı adam narsistik eğilimlere sahip olabilir ve başkalarının başarısını kıskanabilir.
 • 4 numaralı küçük adam çok çabuk pes ediyor, olağanüstü potansiyeline güvenmiyor.
 • 9 numaralı küçük adam, kendisinin harika olduğunu kanıtlamak için her şeyi yapacaktır, ancak yalnızlığını korumak isteyen biridir, çünkü bu şekilde başkalarına olan güvensizliğini haklı çıkarır.
 • Küçük insanlar 7, 11, 12, arkadaşlarına nasıl destek sunacaklarını bilen, iletişimci insanları tanımlar. Bu insanlar, yaşam durumlarıyla başarılı bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olan yüksek duygusal zekaya sahiptir. Takım ruhları vardır, parlak tarafı görürler ve her zaman çözüm bulurlar.
 • 5 numaralı küçük adam yaratıcıdır, hayatı sever, her anından zevk alır, sever ve çevresindeki tüm güzel şeylere nasıl minnettar olunacağını bilir. Bu, pozitif bakış açısını korumasına yardımcı olur ve böylece her zaman en iyiye açık kapıları vardır!
 • 6 numaralı küçük adamın sevildiğini ve korunduğunu hissetmesi ve güvende olduğunu bilmesi gerekir. O, sevgiye olan beklenmedik ihtiyacı nedeniyle her zaman yanlış kişiye aşık olan insandır. Bu küçük adam, kırılganlığını anlamayanları değil, gelişiminde ona yardım edebilecekleri daha dikkatli görmeyi öğrenmelidir.
 • 13 numaralı küçük adam umutsuzluk ve umut kaybıyla doludur. Kendini hayat ağacına yeniden uyumlamak için elinden geleni yapmalıdır. Sevdiklerinin desteğini arayarak kendine olan güvenini kolayca yeniden kazanabilir!
 • Küçük insanlar 16, 17 ve 18 iyimser, hayat dolu, takım ruhuna sahip, her alanda performans sergileyen ve zorluklara tarafsızlıkla bakan kişilerdir.
 • 18 numaralı küçük adam sevildiğini ve takdir edildiğini hissetmekten hoşlanır ve bunu hissettiğinde en iyi arkadaşınız olur!
 • 14 numaralı küçük adam hayırsever ve başkalarına yardım etmek için her şeyi yapan biridir. Çok fazla empati ve “harika bir ruh” ile karakterize edilir. Bu küçük adam sadece başkalarına değil, kendine de bakmayı öğrenmelidir!
 • 10, 15 ve 20 küçük adamlar kazananlardır. Herkesin başarmak için farklı yolları olsa da bu insanlar başarının tadını sevenlerdir.
 • 20 numara hırslı, kendine güvenen ve hayat dolu, yenilikçidir ve risk almaktan korkmaz. Bağımsız karakteri ve tutkusu ona birçok başarı ve tatmin getirir.
 • 10 numaralı küçük adam hırslı ama aynı zamanda çok temkinlidir. Çalışkan ve kararlı karakteri ona hemen hemen her istediği şeyde başarı getirir. Fikirleri ile her zaman öne çıkar ve her ortamda takdir görür.
 • 15 numaralı küçük adam, başarıdan çok başarıya giden yolun güzelliğinden motive olur. Yeni şeyler öğrenmeyi, yeni deneyimler yaşamayı, insanlarla tanışmayı ve her birinden bir şeyler öğrenmek ister. Merakla doludur.
 • 8 numaralı küçük adam bir hayalperest ve romantiktir. Sadece kendine ait anlar yaşamaktan hoşlanır. Enerjisini bu şekilde geri kazanır ve yaşam ve sosyalleşme modunu bu sayede oluşturur. Sevdiklerinin, onların izolasyon ihtiyacını anlaması ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli alanı yaratmaları önemlidir.

Ne düşünüyorsunuz? Bu yöntem sizce de faydalı mı? Kendiniz ve arkadaşlarınız için uygulayarak sonuçları inceleyebilirsiniz. Bence bayağı ilginç bir çalışma ve etrafımdaki kişiler üzerinde test ettiğimde de oldukça ilginç sonuçlara ulaştığını gördüm. Ayrıca her birimizin ne kadar farklı olduğunu da bir kez daha anlamı sağladı. Bu yöntemi kendine yardım aracı olarak hayatınıza katmayı düşünür müsünüz? Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar alanında benimle de paylaşır mısınız?

… Ve lütfen tüm bu araçları yaşamınıza farklı bir bakış açısı katmak için kullanın. Hiçbir araç tek başına her şeyi çözemez. Lütfen fazla ciddiye almayın. Bir oyun olduğunu hep hatırlayın, sorular sorun, cevaplar alın, ama kararı hep kendiniz alın. Umarım yaşamınıza katkı olur. Çok sevgiler…

En yakın tarihli atölyeler, dersler ve hakkımda daha fazla bilgi için www.digdemgirici.com adresimi ziyaret edebilirsiniz. Haftada 1 gün yaşamınızı kolaylaştıracak bilgiler paylaştığım Haftalık İlham e-mail grubuma ücretsiz kaydolmak için lütfen [email protected] adresime e-mail atın.

İlginizi çekebilir: Dünyayı değiştirecek tek şey sizde saklı: İçinizden doğacak cevabı keşfedin

Diğdem Girici
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam