Karşınızdaki insanı etkileme sanatı: Doğru ilk izlenim bırakma yöntemleri

Yeni biriyle tanıştığınızda, karşınızdaki insanla ilgili bir fikir edinmeniz 1 saniyeden bile kısa bir zaman alıyor. Bu kadar kısa sürede oluşan ilk izlenimin sonradan değişmesi oldukça zor; fakat karşınızdaki kişiye doğru bir izlenim vermenize yardımcı olacak uygulamalara bu noktada başvurabilirsiniz. İşte o uygulamalar:

Buluşma saatine sadık kalın

İyi bir nedeniniz olsa dahi, bir buluşmaya geç kalmak karşınızdaki kişiyle olan ilişkinize büyük zarar verebilir. Bu noktada aşırı erken gelmenin de kötü bir fikir olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yapmanız gereken buluşma saatinden biraz önce buluşacağınız yere gidip, buluşma saatine kadar beklemek olmalı. Böylece geç kalma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Görünüşünüze önem verin

yakışıklı adam
Görünüşünüz ve kılık-kıyafetiniz ilk izlenimi doğru bırakmak açısından büyük önem taşımaktadır.

Görünüşünüz, karşınızdaki insanın ilk izlenimi açısından büyük önem taşıyor. Bu yüzden kıyafetinizin beklentileri karşılayacağından emin olmalısınız. (Ne çok gösterişli ne de çok salaş). Üzerine yakıştığını düşündüğünüz kıyafetlerinizi giyin ve ağır parfümlerden ve kokulardan kaçının.

İlgili yazı: Erkeklere ilk buluşma için giyim önerileri

Kötü ruh halinden sıyrılın

Ruhsal durumunuz, nasıl algılandığınız konusunda büyük farklılık yaratabiliyor. Pozitif ruh halinde olmak veya ruh halinizi kısa sürede olumlu yönde değiştirmek için; birkaç dakikalık egzersiz, doğru postüre sahip olma ve rahatlayıp derin nefes alma size yardımcı olabilir.

Gülümseyin

İlk izlenimde içten bir gülümseme kadar güçlü etki eden başka bir silah bulmanız oldukça zordur. Pozitif ruh halinde olmanızın bir nedeni daha var. Birçok insan sahte gülümsemeyle gerçeğinkini fark edebilme yeteneğine sahiptir.

Göz kontağı kurun

Yeni biriyle tanıştığınızda, karşınızdaki kişinin gözünün içine bakmak, saklayacak hiçbir şeyinizin olmadığını ve karşınızdaki kişiye bağlı olduğunuzu gösterir. Fakat bu noktada karşınızdaki kişiye gözlerinizi dikip bakmamanız gerekiyor. Konuştuğunuz zamanın yarısında, dinlediğiniz zamanın da %70’inde karşınızdaki insanın gözlerinin içine bakmak ideal süredir.

Tokalaşma alıştırmaları yapın

tanışma
Tokalaşmada karşınızdakinin elini ne çok sert ne de çok yumuşak sıkmanız gerekiyor.

İlk izlenimi belirleyen kriterlerden biri de tokalaşma olarak görülüyor. Karşınızdakinin elini çok sert sıkmak bir şeyler ispat etmeye çalıştığınızı; çok yumuşak sıkmak ise yumuşak biri gibi görünmenize neden olacaktır. Tokalaşma seremonisine diğer elinizi dahil etmeyin. Bu hareket otoriter bir yapıda olduğunuz izlenimini yaratacaktır.

Duruşunuza dikkat edin

Postürünüz sizle ilgili çok şey anlatmaktadır. Omuzlarınız sarkmış ve kamburunuz çıkmış bir şekilde durduğunuzda, mutsuz ve güvensiz biri olarak algılanma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu yüzden dik ve rahat bir duruşa sahip olmak için postür çalışmaları uygulayabilirsiniz.

Takip edin

Eğer başka bir ofise gidiyorsanız, toplantı gerçekleştireceğiniz kişinin ofiste size yol göstermesine izin. Bu durum saygı belirtisi olarak algılanmaktadır.

Ayna gibi olun

Karşınızdaki insanın beden dilini, pozisyonunu ve mimiklerini geri yansıtma, o insanın sizle bağ kurmasına yardımcı olacaktır.

Kişisel alana saygı gösterin

Her insanın kişisel alanıyla ilgili farklı düşünceleri vardır ve bu alanı ihlal etmek yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Bu noktada, ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz mesafeden daha fazlasını karşınızdaki insana kişisel alan olarak bırakmalısınız.

Karşınızdaki kişiye odaklanın

Yukarıda saydığımız öneriler, karşınızdaki kişiye dikkatinizi vermediğiniz sürece anlamlı hale gelmeyecektir. Bu yüzden tanıştığınız insana tüm dikkatinizi verin ki, mükemmel bir ilk izlenim yaratın.

 

İlginizi çekebilir: Etkileyici bir izlenim bırakmak için doğru tokalaşmanın formülü

Kaynak:Inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!