Etkileyici bir izlenim için doğru tokalaşma nasıl olmalı?

El sıkışma veya tokalaşmanın tarihi, yüzyıllar öncesin, Antik Yunan’a dayanıyor. Antik Yunan’da tokalaşma, güven duygusunu açıklamanın bir yoluydu. İnsanlar birbirleriyle el sıkışarak, silah taşımadıklarını göstermiş oluyorlardı. Günümüzde tokalaşmanın altında böyle bir anlam olmasa da tokalaşmak çok şeyi anlatıyor. İnsanların birbirleriyle kurdukları her etkileşimin, insan ilişkilerinin gücüne katkıda bulunduğu düşünülürse, doğru tokalaşma tekniklerini bilmek ve doğru tokalaşmak da çok önemli bir hale gelebiliyor.

Bir insanın karşısındaki kişiden ilk birkaç saniye içinde etkilendiği söylenir. Eğer karşınızdaki kişiyle uzun süre vakit geçirecekseniz, bu etkileşim zamanla değişeceği için o kadar da önemli olmayabilir. Ancak bazen hepimizin hayatında, karşımızdaki kişiyi ilk birkaç saniye içinde etkilemek istediğimiz zamanlar oluyor. Bir iş görüşmesinde veya etkilemek istediğiniz önemli biriyle tanıştığınızda, güven duygusu ve dışa dönük tavrınızı göstermek isteyebilirsiniz. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise güven verici bir tokalaşmadır. İşte etkileyici bir tokalaşmanın formülü:

1. El sıkışırken ayağa kalkın

Fiziksel olarak bir engeliniz yoksa veya bulunduğunuz yer ayağa kalkamayacağınız kadar sıkışık değilse, tokalaşırken ayağa kalkın. Tokalaşmak, ayakta teklif edilir ve ayakta karşılık verilir.

2. El sıkışma kurallarını unutmayın

İş dünyasında el sıkışırken kimin önce hamle yapacağı konusunda cinsiyetin bir önemi yoktur. İş dünyasında doğru el sıkışmanın en önemli kuralı, astlık-üstlük kuralına dikkat etmekten geçer. Genellikle el sıkışma teklifi üst konumdaki taraftan gelir. Örneğin bir iş görüşmesine gittiyseniz, karşınızdaki insan kaynakları müdürü ilk olarak elini uzatır. Veya bir yemeğe katıldıysanız, yemeğin ev sahibi olan taraf önce elini uzatır.

İlginizi çekebilir: Karşınızdaki insanı etkileme sanatı: Doğru ilk izlenim bırakma yöntemleri

3. Doğru tokalaşma baş parmakların kenetlenmesiyle olur

Düzgün bir tokalaşma için tokalaşan kişilerin baş parmakları ile işaret parmakları arasındaki oyuğun birbiriyle buluşması gerekir. Bu buluşma gerçekleştiğinde, karşınızdakiyle göz teması kurarak tokalaşmayı tamamlayabilirsiniz. Kolay duyuluyor değil mi? Ancak her zaman o kadar da kolay olmayabiliyor. Eğer ortamda el sıkışacak çok fazla kişi varsa, karşınızdaki kişi daha elleriniz yeni kenetlenmişken bakışlarını sıradaki diğer kişiye çevirebiliyor. Oysa doğru tokalaşmanın olmazsa olmazı göz temasıdır.

4. Sıkı ve sıcak bir şekilde tokalaşın

Tokalaşırken karşınızdakinin elini sıkıştırıp dominant bir izlenim yaratmayın. Ancak güven ve samimiyet duygusu verecek kadar da sıkı ve sıcak bir şekilde el sıkıştığınızdan emin olun. Baş parmaklarınızın yanındaki oyuk birbiriyle buluşur, makul bir şekilde karşı tarafın eli sıkılır, doğrudan göz teması kurulur, hafif bir gülümsemeyle karşınızdakine hitap etmeye başlayabilirsiniz. İşte doğru el sıkışmanın kısa hikayesi…

5. Moda tutkunuz karşı tarafın canını acıtmamalı

Sağ ele takılan büyük yüzükler ve farklı aksesuarlar, karşı tarafın elini çizebilir, canını acıtabilir. Elinizde kullanmak istediğiniz aksesuarları daha çok sol elinize takabilirsiniz.

6. El sıkışırken karşı tarafın yaşına ve sağlık koşullarına özen gösterin

Yaşlılarla tokalaşırken çok daha dikkatli olun. Bazı yaşlılar kullandıkları ilaçlar veya bazı kemik problemleri nedeniyle sıkı bir tokalaşma yüzünden zarar görebilir, ellerinde morarma, kızarma gibi durumlar yaşanabilir.

İlginizi çekebilir: İnsanlar karakterinizi 7 özelliğinize göre değerlendiriyor

Kaynaklar:
Business Insider
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!