Karmik ilişki nedir?

Herhangi bir ilişki geliştirdiğiniz bir insanla daha önce de bir bağlantı kurmuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Eğer bu soruya olumlu bir cevap veriyorsanız karmik ilişkiyi deneyimlemiş olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yazımızda, sizler için deja vu duygusuna benzeyen karmik ilişkinin tüm detaylarını kaleme aldık.

Karmik ilişki nedir?

Karmik ilişki, yapılan her eylemin sonuçlarının içinde bulunulan yaşantıda veya sonraki hayatta insanı etkilemesi anlamına gelen karma olgusundan adını alıyor. Başta romantik ilişkiler olmak üzere, arkadaşlık ve aile ilişkileri de karmik ilişki olabiliyor. İnsanlar, bu ilişki türünü deneyimledikleri kişiyi sanki daha önceden de tanıyormuş gibi hissediyorlar. Örneğin, 2 aylık romantik bir ilişkide yer alan taraflar bu fenomenden ötürü birbirlerini yıllardır tanıyormuş duygusuna kapılıyorlar.

Bağlılığın güçlü olduğu birisine karşı dejavu yaşatan bu ilişki türü, reenkarnasyon olarak da bilinen ruh göçüne inanılan Hinduizm ve Budizm’den geliyor. Bu dinlere göre, ruhlar sürekli olarak bedenleniyor ve karmik ilişki de bir ruhun girdiği her bedenden etkileniyor. Bu ilişki, geçmiş hayatta yarım kalmış ilişkilerin içinde bulunulan zamanda tamamlanması için deneyimleniyor.

Psikolog ve travma uzmanı Anjhula Mya Singh Bais, karmik ilişkinin bir ayna görevi gördüğünü belirtiyor. Bais’e göre, bu ilişki türü insanları bazı konularda bilinçlendiriyor; karmik ilişki, insanlara ilişkileriyle ve benlikleriyle ilgili sorunları keşfetme fırsatı tanıyor. Bu fırsatla karşılaşan bireylerin sorunlarını görmezden gelmek yerine onları çözmek için adım atması gerekiyor. Her ne kadar karmik ilişki yüzünden insanlar o anki partnerlerinin ruh eşi olduklarını düşünseler de bu ilişki türünden ötürü çeşitli zorluklarla karşılaşılıyor. Kısacası, benliğinin daha iyi bir versiyonuna ulaşması gereken bireyler karmik ilişkiyi deneyimliyorlar. Bu özelliğinden ötürü karmik ilişkinin kişisel gelişimi desteklediği vurgulanıyor.

Karmik ilişki yaşadığınızı nasıl anlarsınız?

Sürdürülmesi zor olan karmik ilişki, ilk olarak bir deja vu hissiyatıyla kendisini belli ediyor. Bu duyguya ek olarak, bu ilişkinin paylaşıldığı insana karşı çok yoğun duygular hissediliyor. Örneğin, romantik ilişkinin karmik versiyonunda yer alan bir kişi partnerini kendisinden daha çok sevebiliyor ve ona karşı büyük bir hayranlık duyabiliyor. Olumlu duygularla birlikte, çok yoğun bir nefret ya da panik gibi negatif hisler de karmik ilişkinin sinyalcisi olabiliyor.

Bu ilişki türü, aynı zamanda tek taraflı yaşanan bir ilişki hissiyatını da beraberinde getirebiliyor. Örneğin, bir arkadaşlık ilişkisinde dengeyi her zaman aynı kişi kuruyorsa bu ilişkinin karmik ilişki olabileceğini belirtebiliriz. Bu ilişki türü yüzünden insanlar sadece verici ya da sadece alıcı haline gelebiliyor. Bununla birlikte, bu ilişkinin bitirilmesinin çoğu zaman zor olduğunu vurgulamak istiyoruz. Eğer ayrıl-barış veya sizi bir gün mutlu bir gün üzgün hissettiren bir ilişkinin içindeyseniz karmik ilişkiyi deneyimliyor olabilirsiniz.

İlişki uzmanlarına göre, karmik ilişkiler sayesinde yaşananlardan değerli bir mesaj çıkartılması gerekiyor. Bu ilişki türü, deneyimlerden ders alınmasını ve ruhsal olgunluğa ulaşılmasını hedefliyor. Eğer bu tarz bir ilişki yaşadığınızı düşünüyorsanız bu bağlantıdan anlam çıkartmalısınız. Ayrıca, bu ilişkiyi bitirmeniz durumunda hemen yeni bir ilişkiye başlamak yerine bir süre içinize dönmeyi düşünebilirsiniz; karmik bir ilişkiden çıktığınız dönemde öz değerinize, öz güveninize ve öz saygınıza odaklanarak benliğinizin değerini anlamalısınız. Bitmesi gerektiğini düşünmediğiniz karmik ilişkilerinizde ise karşınızdaki insana karşı dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Nöropsikoloji uzmanı Sanam Hafeez, kozmik bir gücün etkisi altında olan bu ilişki türünün dürüstlüğün hakim olduğu sağlıklı iletişimlerle iyileştirilebileceğini vurguluyor. Bu yüzden, karmik ilişkinizden ders çıkartmayı unutmadan uygun iletişim kanalları kurmalısınız. Son olarak, bu kanallarda suçlayıcı ve eleştirel sözcükler kullanmadan konuşmanız gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

İlginizi çekebilir: Karma’nın 10 yasası: İhtiyacınız olan ilham burada olabilir

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!