Kariyerinizde ilerlemek için bugün yapabileceğiniz 7 şey

Kariyerinizde ilerlemenin pek çok yolu var. Ancak bunları her zaman çok büyük adımlar olarak düşünmeyin. Birçoğumuz kariyerimiz için aslında pek de etkisi olmayan sayısız çaba harcıyoruz. Oysa büyük etkiler yaratabilecek küçük adımlar atmamız gerekiyor. İşte size kariyerinizi ilerletmek için bugün yapabileceğiniz 7 şey:

1. Bir mentor bulun

Başarılı bir kariyer için dünyayı yeniden keşfetmek zorunda değilsiniz. Hayaliniz veya çalıştığınız sektör ne olursa olsun, istediklerinizi elde etmiş birini mutlaka bulabilirsiniz. Onlardan yaptıkları hataları ve bu hatalardan çıkardıkları dersleri öğrenebilirsiniz. Böylelikle aynı hataları tekrarlamama şansı elde edersiniz. Bunun için o kişiyle illa gerçek hayatta bir ilişki kurmak zorunda değilsiniz. Hayran olduğunuz bir kişiyi seçip onun konuşmalarını dinleyebilir, attığı adımları öğrenebilirsiniz.

2. Bir yabancı dil öğrenmeye başlayın

Yeni bir dil öğrenmek, maaşınızı yüzde 10-15 oranında artırır. Eğer daha çok para kazanmak sizin için bir motivasyon kaynağı değilse veya yeterli bulmuyorsanız, yabancı dil bilen çalışanlara işletmelerin daha fazla değer verdiğini unutmayın. Piyasada daha çok değer gören bir çalışan olmak, size yeni ve daha büyük fırsatlar sunabilir. Tam zamanlı bir işte çalışırken dil öğrenme fikri size biraz zor görünebilir ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın; bu işi çok iyi yapan internet siteleri var. Böylelikle günün herhangi bir saati, herhangi bir gün istediğiniz dersten başlayabiliyorsunuz. Genellikle 30 dakikalık bu dersleri kolaylıkla programınıza uydurabilirsiniz.

İlgili yazı: Gönüllü faaliyetlere katılmanın kariyerinize olumlu etkileri

3. Kalabalık önünde konuşma becerinizi geliştirin

Warren Buffet’a insanların öğrenebileceği en önemli beceri nedir diye sorulduğunda “İletişim becerilerini geliştirmek” diye yanıt vermişti. Aslında hayat boyu sizinle birlikte olacak bu beceri, bir rekabet ortamında öne çıkmanızı sağlayan tek faktör bile olabilir.

4. Online eğitimlere katılın

Online eğitim, geleceğin eğitim modeli olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bir şeyler öğrenmek her zaman faydalıdır. İşinizle ilgili olan veya çalıştığınız sektörün geleceğine dair yeni şeyler öğrenmek için online eğitim sitelerinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle kariyeriniz için çok önemli bir yatırım yapmış olursunuz. Bunu hem özel girişimler hem de bazı üniversitelerin online eğitim sistemleri üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

İlgili yazı: İnternetin nimetlerinden faydalanın: Online akademik web siteleri ve platformlar

5. Network’ünüzü besleyin

Birçok insan network’ünü geliştirmek için elinden geleni yapar ancak daha sonra tanıştığı yeni insanlarla ilişkilerini besleyecek bir şeyler yapmaz. Oysa sahip olduğunuz network için ufak bir şeyler yaparak karşılığında ne kadar çok fayda sağlayacağınıza inanamazsınız. Bunun için şöyle bir başlangıç yapabilirsiniz; tanıdığınız insanlar arasında hayranlık duyduğunuz 10 kişiyi sıralayın, onlara ufak hediyeler gönderin, kahve içmeye davet edin. Tanıdığınız insanlarla olan ilişkinizin kalitesini artırmaya odaklanın.

İlgili yazı: Kariyer yolculuğunuzda kaybettiğiniz tutkunuzu kazanmanıza yardımcı olacak öneriler

6. Kendinizi rahat hissetmeyeceğiniz bir yere seyahat edin

Bu size ilk bakışta saçma gelebilir. Ancak insan kendi konforlu bölgesinden çıkıp kendisini günlük meşguliyetlerinden uzaklaştırdığı zaman, gerçekten ne istediğine odaklanabiliyor.

7. Zamanınızı daha iyi yönetin

Yukarıda saydıklarımızı yapabilmek için zamanınızı daha iyi yönetmeniz gerekiyor. Hepimiz günde eşit bir şekilde 24 saate sahibiz. Üretken bir insan olursanız bu süreden daha fazla verim elde eder, daha çok şey öğrenir, hayatınızda ve kariyerinizde daha hızlı gelişim gösterirsiniz. Günde birkaç şeyi fazladan yapmak çok kritik görünmeyebilir ancak aynı şeyi düzenli hale getirmek istiyorsanız zamanınızı daha iyi yönetmeniz gerekir. Bunu başarmak için zaman yönetimi üzerine kitaplar, makaleler okuyabilir, bazı tüyoları yerine getirebilirsiniz.

Kaynak:
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!