Gönüllü faaliyetlere katılmanın kariyerinize olumlu etkileri

Para almadan çalışmak anlamına gelen gönüllülük, hem kişisel açıdan hem de kariyer açısından birey için birçok faydaya sahip. Kariyer hedeflerinizle uyumlu organizasyonlarda görev almanız her ne kadar müthiş olsa da, aslında her türden gönüllü faaliyetin size oldukça yararı olacaktır. Eğer gönüllü çalışmanın kariyer açısından ne gibi faydaları olabileceğini merak ediyorsanız; aşağıda yer verdiğimiz 9 maddeye bakabilirsiniz:

1- Gönüllü çalışmak, özgeçmişinizde dikkat çekecektir. Çok fazla insanın gönüllü faaliyetlerde bulunmadığını düşünürsek, böyle bir tecrübe edinmiş olmanız sizi akranlarınızdan ayıran özelliğiniz olacaktır. Çünkü bu, diğer birçok kişinin sahip olmadığı türden bir motivasyona sahip olmanız anlamına gelir.

İlginizi çekebilir: Etkili bir özgeçmişin sırları

gönüllülük
Para almadan çalışmak anlamına gelen gönüllülük, hem kişisel açıdan hem de kariyer açısından birey için birçok faydaya sahip.

2- Gönüllülük, toplum yararına çalıştığınız anlamına gelir; bu ise size kendinizi yararlı ve iyi hissettirecektir. Bir aşevinde çalışmak ya da parkta çöp toplamak… Yaptığınız iş ne olursa olsun, bir parçası olduğunuz topluma katkı sağlıyorsunuz demektir. Ve başkalarına yardım etmek, ciddi ölçüde bir kişisel tatmin sağlayacaktır.

3- Gönüllü çalışmak, iyi bir zaman yönetim yeteneğiniz olduğunu gösterir. Çünkü bir yandan okuyor ya da çalışıyor ve diğer sosyal aktivitelerinizi yürütüyorken, diğer yandan da karşılığında para almadığınız işler yapabilmek iyi bir zaman yönetimi gerektirir.

4- Gönüllülük, sıklıkla bir takımın parçası olmak anlamına gelir. Bu ise; özellikle birlikte çalışacakları kişilerde, iş yerindeki diğer çalışanlarla iyi iletişim kurabilme özelliği arayan işverenler için çok önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca toplumda gönüllü faaliyetlerde bulunan birçok şirketin de olduğunu düşünürsek, gönüllülük deneyiminizin olması bu şirketler için ayırt edici bir özellik olabilir.

5- Eğer üniversite öğrencisiyseniz, burs veren bazı kuruluşların başvuru için topluma hizmet şartı aradığını belirtmekte fayda var. Dolayısıyla gönüllü çalışmak, alacağınız maddi yardımları da olumlu yönde etkileyebilir.

6- Gönüllü faaliyetler, aynı zamanda çevrenizi de genişletecektir. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, kurduğunuz iletişimler daha sonra iş ararken ya da tavsiye mektubuna ihtiyaç duyduğunuzda oldukça işinize yarayabilir. Ayrıca, gönüllü çalıştığınız yer neresi olursa olsun, sizinle benzer ilgi alanlarına sahip insanlardan oluşan bir sosyal çevre edineceksiniz.

7- Gönüllü pozisyonlarda sahip olduğunuz yetenekleri geliştirebilir ve yeni beceriler kazanabilirsiniz. Ayrıca gönüllü çalışmak sizi çoğu zaman yaratıcı olmaya teşvik eder.

8- Gönüllülük, yeni kariyer alternatifleri keşfetmek için fırsat verir. Kendiniz için en doğru kariyer yolunu ararken, katılacağınız farklı aktiviteler size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca, bazen bazı kariyer seçeneklerinin aslında düşündüğünüzden çok farklı olduğunu da görmenizi sağlar.

9- Gönüllü pozisyonlar genellikle liderlik gerektirir. Başlarken düşündüğünüz şey bu olmayabilir; ancak tüm organizasyonlar, iş yapabilme konusunda gönüllülere güvenmek ister. Öte yandan çok sayıda gönüllü arasında, mutlaka bir lidere ihtiyaç duyulacaktır; ve bu siz olabilirsiniz. Belki böyle bir sorumluluk almak, başlarda istediğiniz bir şey olmayabilir. Ancak liderlik deneyimi kazanmak kesinlikle size olumlu yönde etkileyecektir.

Gönüllü çalışmanın kariyerinize katkısı büyük olacaktır. Fakat sizi iş dünyasına hazırlarken, aynı zamanda daha güçlü bir birey olmanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi de sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Kişisel gelişim planı ile gelişiminize hız verin.

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!