Karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen sürdürülebilir wellness şirketleri

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, günümüz dünyasının karşı karşıya olduğu en kritik sorunlar arasında yer alıyor. Bu iki fenomenin yarattığı çevresel etkiler, gezegenimizin geleceğini tehlikeye atarak uzun vadeli negatif sonuçlar doğuruyor. Bu sonuçların önüne geçmek için de her bireyin ve sektörün çevre dostu yaklaşımlar geliştirmesi büyük bir önem taşıyor.

Birbirinden farklı sektörler, sürdürülebilirliği herkesin hayatına taşımak amacıyla gerekli sorumluluklar alıyor. Bu sektörlerin başında da bireylerin iyi olma halini ve sağlığını ön planda tutan wellness sektörü yer alıyor. Pek çok yenilikçi wellness şirketi, üretim ve tüketim süreçlerindeki karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda izlenen yol, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi acil çevresel sorunlarla mücadeledeki zorlukları hafifletiyor. Bu yazımızda, böylesine büyük ölçekli problemlere karşı etkili bir direnç oluşturan beş tane wellness şirketini detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Vegamour

2016 yılında kurulan Vegamour, sürdürülebilirlik ve etik üretim ilkelerine bağlı kalarak saç bakım çözümleri üretiyor. Bu şirket, bilimsel olarak desteklenen doğal ürünleriyle güzellik rutinlerini çevreye duyarlı bir hale getiriyor. Adil ticareti, biyoçeşitliliği, topluluk sağlığını ve kurumsal sorumluluğu birer ilke haline getiren şirket, doğal ve bitki bazlı malzemeler kullanarak ürünlerini geliştiriyor. Şirketin formüllerinde yer alan malzemeler, saç uzamasını teşvik ettiği gibi saç dökülmesini de önlüyor. Kırmızı yonca, maş fasulyesi, bezelye filizi özü, çay ağacı yağı ve Hint yağı gibi malzemeler, Vegamour’un bakım ürünlerinin etkinliğinin temelini oluşturuyor.

Zararlı kimyasallardan, sentetik kokulardan, paraben ve silikon gibi sağlığa hasar veren bileşenlerden uzak duran bu şirket, tüm ürünlerini %100 vegan olarak tanımlıyor. Ayrıca, bu ürünlerin test aşamasında hiçbir hayvan üzerinde deney yapılmadığı da vurgulanıyor. Vegamour, saç bakım yağlarından kirpik serumlarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Vegamour, 2021’de General Atlantic’ten 80 milyon dolarlık bir yatırım aldı ve bu yatırımı yeni ürünler geliştirmek ve organik büyümeyi ilerletmek için kullanıyor. Son olarak, bu şirketin vegan ürünlerini geri dönüştürülebilir ambalajları, karbon nötr kargo seçeneklerini ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını tercih ederek desteklediğini belirtmek istiyoruz.

Cora

Kaynak: cora.life

2016 kuruluşlu Cora, sıradan regl dönemi ürünlerine karşı çıkarak kadınlara sağlıklı ve çevre dostu menstrüasyon ürünleri sunuyor. Sektörde pozitif bir değişim yaratmayı amaçlayan bu şirket, sürdürülebilir bir yaklaşım sergilemeyen şirketlerin geliştirdiği ürünlerin olumsuz etkilerini vurguluyor. Örneğin, sıradan pedlerin çoğuna klorla beyazlatma işlemi uygulanıyor ve bu işlem sonucunda dioksin isimli zehirli kimyasallar oluşabiliyor. Dioksinler, kanser riskini artırdığı gibi üreme ve gelişim problemlerine de sebep olabiliyor. Dioksinlere ek olarak, her ay kullanılan bu ürünlerin çoğu sentetik koku, polietilen, polipropilen ve lateks gibi sağlığa zararlı malzemeler içeriyor. Cora ise organik pamuk gibi sağlığa ve çevreye zarar vermeyen malzemeler kullanarak ürünlerini geliştiriyor. Ayrıca, bu şirket kötü kokuları maskeleyen fakat aynı zamanda cilt tahrişine yol açan sentetik kokulara ve deodorantlara ürünlerinde yer vermiyor.

2021’deki son yatırım turunda 7.5 milyon dolarlık bir yatırım alan Cora, toplam fon miktarını 34.1 milyon dolara ulaştırdı. Şirket, organik pamuktan yapılmış tamponlar, pedler, menstrual kaplar ve adet külotları geliştirerek plastik kullanımını azaltıyor ve sıfır atık hedefine ulaşmaya çalışıyor.

Blueland

2019’da kurulmuş olan Blueland, plastik atık miktarını azaltma hedefiyle çevre dostu temizlik ürünleri üretiyor. Bu şirket, tüketicilere yeniden kullanılabilir ambalajlarla ürünlerini sunarak tek kullanımlık plastiklere karşı çıkıyor. Bu sayede, etkili temizlik çözümleri yenilikçi ve çevreci bir yaklaşımla destekleniyor. Temel olarak ev temizliğine ve kişisel bakıma odaklanan Blueland, karbon ayak izini azaltmaya yönelik geliştirilmiş temizlik spreyleri, el sabunları, bulaşık deterjanları, çamaşır deterjanları ve banyo temizleyicileri sunuyor. Bu ürünler, yeniden kullanılabilen şişelerle tüketicilere ulaşıyor; tüketiciler, ürünlerini bitirdikten sonra ürün şişelerini farklı amaçlarla kullanarak kazanca geçebiliyorlar. Bu noktada, bu ürünlerin formüllerinde doğal ve biyolojik olarak parçalanabilir bileşenlerin yer aldığını belirtmek istiyoruz. Blueland, organik malzemelere ürün içeriklerinde yer vererek hem insan sağlığını hem de doğayı destekliyor.

2022’deki son yatırım turunda 20 milyon dolarlık bir yatırım alan Blueland, toplam fon miktarını 23 milyon dolara yükseltti. Sürdürülebilirlik odaklı misyonuyla öne çıkan şirket, yenilikçi ürün tasarımı ve doğaya duyarlı temizlik ürünleriyle tüketicileri çevre dostu tüketim alışkanlıklarına yönlendiriyor.

Luna Daily

Kaynak: luna-daily

2022 kuruluşlu Luna Daily, hem farklı cilt tiplerine hem de farklı dönemlere yönelik günlük hijyen rutinlerine uygun kişisel bakım ürünleri sunuyor. Karbon ayak izini azaltırken kadın sağlığını desteklemeyi amaçlayan şirket, zararlı kimyasallara ve potansiyel alerjenlere ürünlerinde yer vermiyor. Buna ek olarak, şirketin ambalajlama aşamasında da çevre dostu malzemeler kullanılarak plastik atıkların önüne geçiliyor.

Luna Daily, cildiye uzmanlarıyla, jinekologlarla ve formülasyon kimyagerleriyle çalışarak hamilelikten menopoz dönemine kadar kadınlara her zaman yardım etmeyi hedefliyor. Şirket, bu amaç doğrultusunda THERMABIOME+™ ismini verdiği kompleksiyle inovatif ürünler formüle ediyor. Vücudun her yerinde denge oluşturan ve cildi hem besleyen hem de koruyan bu ürünler arasında spreyler, sabunlar ve yağlar bulunuyor. Tamamen geri dönüştürülebilir ambalajlara sahip bu ürünler, doğal ve vegan içerikleriyle öne çıkıyorlar.

Geçen yıl düzenlediği ilk yatırım turunda 3 milyon euroluk bir yatırım alan Luna Daily, ‘’En hassas bölgeniz dahil, tüm cilt tipleri için mikrobiyom dengesini koruyan vücut bakımı.’’ sloganıyla ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Şirket, sürdürülebilirlik misyonuyla kadın sağlığı sohbetlerini her yaş ve aşama için normalleştirmeyi hedefliyor.

Modibodi

Kaynak: eu.modibodi

2013’te kurulmuş olan Modibodi, wellness ve moda sektörlerini birleştiren bir köprü görevi görüyor. Tek kullanımlık pedlerin ve tamponların gezegenimize verdiği hasarlara yoğunlaşan şirket, yıkanabilir ve tekrar tekrar kullanılabilir regl külotları ve regl mayolarını piyasaya sürüyor. Şirket, sürdürülebilirlik felsefesiyle yumuşak bambu ve organik pamuk gibi doğal liflere ürünlerinde yer veriyor. Şirketin ürünleri, su geçirmezlik ve nefes alma özellikleriyle öne çıkarak kadınları hem etkili bir çözümle hem de rahatlık hissiyatıyla buluşturuyor. Şirket, regl iç çamaşırlarının tüm akıntı tiplerine uygun olduğunu belirterek gün boyu kuruluk ve tazelik vurgusu yapıyor.

Modibodi, 2022’de kişisel hijyene ve sağlığa odaklanan Essity isimli uluslararası şirket tarafından 140 milyon dolar karşılığında satın alındı. Puma gibi küresel ölçekte tanınan giyim markalarıyla partnerlikler kuran Modibodi, yenilikçi kumaş teknolojisini tüm kadınlara ulaştırmayı amaçlıyor.

Kaynak: Cultbeauty, Chic Style Collective, Who What Wear, Crunchbase

İlginizi çekebilir: Kadın sağlığına ve kadınların yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanan ‘FemTech’in yükselişi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!