Sıfır atık bir yaşam mümkün: 6 basit öneriyle atıksız hayata geçin

“Sıfır atık” kavramı bugünlerde oldukça fazla karşı karşıya geldiğimiz bir kavram. Peki ne demek bu sıfır atık? Olabildiğince az atık oluşturmak, ayrı ayrı biriktirmek ve biriktirilenlerin geri dönüştürülmesine destek vermek. Atık seviyemizi en aza indirgemek, toplumumuz ve çevremiz için yapabileceğimiz en iyi eylemdir. İşte bu küçük adımları atmanızda size yardımcı olacak 6 fikir…

Bir market çantası edinin.

Kapıdan çıkmadan önce yanınıza almayı alışkanlık edindiğiniz bir bez çantanız olsun. Plastik torbalardan kurtulun. Bu alışkanlıkla beraber, hem çevrenize katkıda bulunabilir hem de tasarruf edebilirsiniz. Ambalaj tüketimini minimuma indirmek için toplu halde satın alabilirsiniz.

Sadece ihtiyacınız olanı satın alın.

Alışveriş sepetindeki ekstra öğeleri atmak her zaman akıllıca bir fikirdir. Sadece ihtiyacınız olanı satın aldığınızda, gıda israfını önlemekle kalmaz, aynı zamanda maddi açıdan da tasarruf edersiniz. Kazan-kazan durumuna en iyi örnek!

İlginizi çekebilir: Sıfır Atık Rehberi 4: Atıksız alışveriş önerileri

Yeniden kullanılabilir kaplara yatırım yapın.

Yemek hazırlama kapları ve yeniden kullanılabilir çantalar stoklamak için mutfağınıza yaptığınız en değerli yatırımdır. Alüminyum folyo yerine, yeniden kullanılabilir balmumu arısı sargısı kullanmaya başlamak da kullandığınız atık miktarını ciddi anlamda azaltacaktır.

Kullanılan cam kavanozlara bir şans daha verin.

Elinizdeki cam kavanozları iyice temizlikten sonra tekrar değerlendirmeye alın. Reçeller, soslar, hatta taze otlar için bir saklama kabına dönüştürün.

İlginizi çekebilir: Atıkları değerlendirmenin iki farklı yolu: Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm

Kağıt havlu kullanımını sınırlamak için mikrofiber bezlere yatırım yapın.

Şu an kağıt peçete ya da kağıt havlu kullanıyorsanız, mikrofiber bezlere geçmeyi düşünün. Böylece evinizdeki kağıt israfını minimuma indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sıfır atık rehberi 2: İlk iş, tek kullanımlık plastiklerden kurtulmak

Plastik pipetler yerine paslanmaz çelik olanlara geçiş yapın.

Eğer sabah rutininiz yanınıza buzlu kahve veya smoothie almayı kapsıyorsa, plastik veya karton pipetten vazgeçip, paslanmaz çelik pipete geçiş yapmayı düşünün. Birçok dükkan plastiği terk ediyor, siz neden yapamayasınız?

İlginizi çekebilir: Her gün değişen beslenme akımlarında yerini uzun zamandır koruyan trend: Clean Eating

Hecha
Hecha'nın doğuşu, lezzet kaşifi Yağız İzgül'ün 2006 yılında gittiği bir restoranda dökme demirde pişen etleri tatması ile başladı. Tadına duyduğu hayranlığı baba mesleği olan ... Devam