Kahve kalıntılarını değerlendirmenin yolları

İster sabah kahvenizden kalan ister kalabalık sohbetlere eşlik eden kahvelerden artan kahve kalıntılarını çöpe döküyorsanız bu yazımız bakış açınızı değiştirebilir. Kullanılmış kahve granüllerini ev temizliğinden bitki bakımına birçok alanda kullanarak sıfır atık yaşam anlayışını benimseyebilir, üstelik kahve telvelerinin size fayda sağlayacak birçok kullanım amacını keşfedebilirsiniz. İşte kahve kalıntılarını değerlendirmenin yolları:

Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulun

İçinde fark edilmeyen lekeler, unutulmuş yemek artıkları ya da bozulan yiyecekler varsa buzdolabının içerisinden hoş olmayan kokular yükselebilir. Ve çoğu zaman kokuya neden olan leke, kir, artık ve benzeri şeylerden kurtulsanız da nahoş koku etkisini sürdürmeye devam eder. Kahve kalıntıları, kokuyu nötralize etme görevini üstlenir. Kalan kahve granüllerini bir bardak ya da küçük bir tabak içerisine dökerek buzdolabına koyun kötü kokulara veda edin.

Tencere ve tavaları yağdan arındırın

Zamanla tencere ve tavalarda çıkarması zor lekeler birikebilir. Düzenli olarak yıkamanıza rağmen bazı zorlu lekeler yağ kalıntılarına dönüşebilir. Bu hem tencere ve tavalarınızın zarar görmesine hem de istediğiniz performansı alamamanıza neden olabilir. Kahve kalıntıları ise bu yağ birikintilerinden kurtulmanızı sağlar. Ilık suyla ıslattığınız bulaşık fırçası, tel veya uygun bir sünger üzerine kahve telvelerinden koyarak tencere ve tavalarınızı ovalayabilirsiniz.

Izgaralarınızı temizleyin

Izgaranızı her kullanımdan sonra temizlemiyorsanız ya da yemeklerinizi pişirdikten sonra yağ kalıntılarından arındıramıyorsanız daha sonra ızgaranız temizlenmesi daha zor bir hal alabilir. Ancak, hazırlayacağınız tüm yemeklerin sağlık açısından güvenli olduğundan emin olmak için ızgaralarınızı gerçek anlamda derinlemesine temizlemelisiniz. Ne denediysem arındıramadım diyorsanız kahve kalıntıları işinizi görebilir. Bir fırça yardımıyla artan kahve granülleriyle ızgaranızı tüm tellerini ovarak temizleyebilirsiniz.

Ahşap mobilyalarınızdaki çizikleri giderin

Ahşap mobilyalar, kolayca çizilip aşınabilir, bu da evinizde sizi rahatsız eden, estetiği, dekorasyonu bozan görüntülere neden olabilir. Ancak iyi haber şu ki ahşap mobilyalarınızdaki çiziklerin görünümünü en aza indirebilirsiniz. Artan kahveleri bir miktar su ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve elde ettiğiniz macun ile sürtünme izlerinin, çiziklerin olduğu yerleri hafifçe bastırarak uygulayın. Dilerseniz daha fazla verim almak için su yerine zeytinyağı kullanmayı deneyebilirsiniz ve ahşap mobilyalarınız istediğiniz görünüme kavuşana kadar tekrarlayabilirsiniz.

Bitkilerinizin topraklarını zenginleştirin

Kahvenin asidik yapısı, asitli toprak seven bitkiler için bulunmaz bir nimet. Üstelik, kahve toprakta çözünürken ortaya çıkan magnezyum, fosfor ve çeşitli mineraller de bitkilerin gelişimini destekleyen önemli kaynaklar. Kahve kalıntılarını çöpe dökmek yerine bitkilerinizin toprağına karıştırarak gelişimlerini destekleyebilirsiniz. Asidik toprak seven bitkiler için önerilen miktar, 10-15 cm yüksekliğindeki bir saksı için yaklaşık 1 yemek kaşığı kadardır, daha fazlası olumsuz etki yaratabilir.

Doğal böcek ilacı yapın

Kimyasal içerikli böcek kovucular yerine evde kendiniz doğal bir böcek kovucu yapmak istemez misiniz? Kahvenin içerisindeki birtakım bileşenler, böcekler için kovucu etki yaratır ve onları uzaklaştırmakta etkilidir. Haşerelerin yanı sıra sivrisinek ve arıları da ortamdan uzaklaştırmak için kahve atıklarından faydalanabilirsiniz. Bir kase kahve telvesini böcekleri uzak tutmak istediğiniz bölgeye koyabilir ya da etrafa serpebilirsiniz.

Etlerinizi marine edin

Etin, sert yapısına sebep olan kas lifleri ve proteinler nedeniyle pişirilmeden önce marine edilerek yumuşatılması lezzetinin artmasına ve istenilen yumuşaklığın yakalanmasına yardımcı olur. Kahvenin asidik yapısı ve içeriğindeki birtakım doğal enzimler, etin yumuşamasını sağlar. Bu nedenle bir sonraki et yemeğinizde favori marinasyon sosunuza biraz kahve telvesi ekleyin ve pişirmeden yaklaşık iki saat önce etle buluşturun, pişman olmayacaksınız.

Doğal boya olarak kullanın

Beyaz gömlek ya da açık renk tişörtlerinize kahve döküldüğünde artık üzülmenize gerek yok. Çünkü kahve atıklarından doğal bir kumaş boyası elde edebilir, favori kıyafetlerinize yeni bir soluk getirebilirsiniz. Kullanılmış kahve telvelerini yeniden ıslatarak pamuk, suni ipek, keten gibi materyallerden üretilmiş giysilerinizi boyayabilirsiniz veya kahve lekesi olan yerleri kamufle etmek için farklı desenler oluşturabilirsiniz. Kullanılmış kahve granülleri, geleneksel boyalara toksik olmayan harika bir alternatiftir.

Külleri daha kolay temizleyin

Şömine, mangal ya da sobada yanan odunların daha sonra küllerini temizlemek zorlayıcı bir iş olabilir, çünkü küller siz temizlemeye, toplamaya çalıştıkça sağa sola dağılabilir. Atık kahve granüllerini şömine ya da soba gibi külleri temizleyeceğiniz alanlara serpiştirerek toz bulutlarının oluşmasını önleyebilir, küllerini daha pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğa dostu, atıksız bir mutfak için kullanabileceğiniz mutfak ürünleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!