Doğa dostu, atıksız bir mutfak için kullanabileceğiniz mutfak ürünleri

Günlük hayatımızda kullandığımız, mutfakta tercih ettiğimiz, çoğu zaman doğaya zarar verdiklerini düşünmediğimiz veya göz ardı ettiğimiz ürünleri doğa dostu alternatifler ile değiştirerek doğayı korumak için üzerimize düşeni yapmaya başlayabiliriz. Tek kullanımlık ürünlerin önüne geçerek gereksiz ve fazlaca atık çıkarmadan mutfağımızı daha sürdürülebilir hale getirebiliriz. Plastik kullanımını azaltabilir, farkındalığımızı artırmak için konu ile ilgili kitapları inceleyebiliriz. Küçük adımlarla, evimizden, mutfağımızdan, kendimizden değişimi başlatabilir, doğanın hak ettiği saygıyı gösterebiliriz. İşte daha sürdürülebilir ve atıksız bir mutfak için tercih edebileceğiniz ürünler:

Uplifers “Sıfır Atık” koleksiyonunu incelemek ve ürünleri satın almak için tıklayın.

Görsellerin üzerine tıklayarak ilgili ürünlere ulaşabilirsiniz.

Gıda israfının önüne geçmek için

Ne yazık ki ülkemizde ve dünyamızda gıda israfları oldukça fazla. İhtiyaçtan fazla yemek pişirme, doğru stoklayamama veya kalan yemeklerin, içeceklerin dökülmesi, sıklıkla karşı karşıya kaldığımız durumlar arasında yer alıyor. Artan yemeklerin nasıl değerlendirebileceği ile ilgili fikir almak isterseniz Netflix’in Best Leftovers Ever! programını da izleyebilirsiniz. Özellikle artan kahve, içecek veya aromalı sularınızı dökmek yerine buz kalıplarına doldurarak sıcak ay aylarında soğuk tarifler ile serinleyebilirsiniz. Tek kullanımlık pipetler yerine yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir bambu veya çelik pipetleri tercih edebilirsiniz.

 

Ürünleri Trendyol’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Mutfağı temizlerken doğayı kirletmemek için

Mutfağı temiz tutalım derken kullandığımız kimyasal içerikli ürünler ile doğaya zarar verebiliyoruz. Bulaşık süngerlerini doğal, doğada çözünebilir alternatifleri ile değiştirebilir; temiz içerikli bulaşık sabunlarını kullanabilirsiniz. İsterseniz, evde sirke, limon ve temizliklerin olmazsa olmazı karbonat ile kendi bulaşık temizleme suyunuzu hazırlayabilir, cam bir şişede muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca, elimizin altında olmasına fazlasıyla alıştığımız ve dikkatsizce kullandığımız kağıt havlular yerine el bezlerini tercih ederek tek kullanımdan sonra çöpe giden kağıtların önüne geçebiliriz. Bu sayede hem daha az atık üretir hem de doğaya daha az zarar verebiliriz.

Ürünleri Trendyol’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Daha sağlıklı ve plastiksiz depolama için

Plastik saklama kapları belki de fark etmeden mutfakta en sık kullandığımız ürünler arasında yer alıyor olabilir. Gıdaları daha sağlıklı bir şekilde saklamak için cam saklama kaplarını edinebilir; alüminyum folyo ya da streç film, buzdolabı poşeti gibi ürünler yerine gıda keselerini, balmumu kumaşları veya gıda bonelerini kullanabilir, tek kullanımlık seçeneklerin önüne geçebilirsiniz.

 

Ürünleri Trendyol’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Doğa dostu sunumlar için

İster piknik sepetlerinize ya da kamp çantalarınıza koyup yanınıza alabileceğiniz, isterseniz evdeki sunumlarınızı daha egzotik ve doğa dostu hale getirebileceğiniz Hindistan cevizi kabuğundan yapılmış kaseleri veya abanoz ağacından üretilmiş kaşıkları mutfağınıza ekleyebilirsiniz.

  

Ürünleri Trendyol’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Her adımda biraz daha atıksız yaklaşım

Aslında doğaya zarar veren, tek kullanımlık, plastik içeren neredeyse her türlü ürüne alternatif çözümler yaratabiliriz. Kahve ve çay keyfinizi daha sürdürülebilir ve atıksız bir hale dönüştürmek istemez misiniz? Her gün çay veya kahve demlemek için kaç kağıdı veya poşeti çöpe attığımızı bir düşünelim… Onların yerine yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir alternatifleri tercih edebiliriz. Alışverişe çıkarken çantamıza atacağımız bir file torba ile de naylon poşet kullanımını azaltabiliriz. 

  

Ürünleri Trendyol’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Farkındalık düzeyini yükseltecek kitaplar

“Sıfır Atık” anlayışını derinlemesine benimsemek, konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve başka hangi alanlarda atıksız ve sürdürülebilir yaklaşımın uygulanabileceğini öğrenmek için konu ile ilgili yazılmış kitapları edinebilirsiniz.

 

Ürünleri Trendyol’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Plastiksiz Temmuz: Yeni bir yıl, yeni bir meydan okuma

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!