Berrak bir cildin anahtarı: ‘7 skin method’ nedir, nasıl uygulanır?

Sağlıklı bir cilt görüntüsü için cildimizi düzenli olarak nemlendirmemiz gerekiyor. Nemlendirme sayesinde hem istediğimiz görüntüye kavuşabiliyoruz hem de cilt bariyerimizi güçlendiriyoruz. Bunlara ek olarak, bu uygulamayla cilde esneklik ve pürüzsüzlük de kazandırılıyor. Pek çok faydası olan cilt nemlendirme, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebiliyor. Bu yöntemlerin arasında da günümüzde popülaritesi hızla artan 7 skin metodu ön plana çıkıyor. Bu yazımızda, sizler için 7 skin metodunun ne olduğunu ve nasıl uygulandığını kaleme aldık.

 7 skin metodu nedir?

Güney Kore’den çıkıp dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanların rutini haline gelen 7 skin metodu, 7 tonik yöntemi olarak da biliniyor. Bu cilt bakım rutini, cilt temizliğinden sonra cilde 3-7 kat arası nemlendirici bir tonik uygulanmasıyla gerçekleştiriliyor. Cildin susuzluğunu dindirmeyi hedefleyen 7 skin metodu, cildi neme doyurarak dolgun bir görüntüyü beraberinde getiriyor.

Her ne kadar cilde yedi defa tonik uygulama fikri korkutucu gözükse de bu rutinde alkollü ve asitli tonikler kullanılmıyor. Doğru ürünlerin seçilmesi sayesinde 7 skin metodu cilde hasar vermek yerine cilt kuruluğunun önüne geçiyor. Ayrıca, bu yöntemle cilde ışıltı kazandırıldığı gibi ince çizgi ve kırışıklık gibi istenmeyen görüntüler de gideriliyor. Bunlara ek olarak, bu metodun sağlıklı bir cilt tonunu açığa çıkarttığını da vurgulamak istiyoruz.

Kore cilt bakım rutinlerinin en değerlileri arasında yer alan 7 skin metodu, cildin derinlemesine nemlendirilmesi için uygun bir toniğin veya esansın katman katman uygulanmasını baz alıyor. Bu uygulama sürecinde cildi tahriş etmeyen ve cilt tipine uygun toniklerin ve esansların kullanılması gerekiyor. Ayrıca, bu süreçte ürünleri sertçe ovalamak yerine cilde nazik bir şekilde yedirmek de büyük bir önem taşıyor. Bunlarla birlikte, yöntemi uygularken her katmanın tamamen emildiğinden de emin olmanın kritikliği vurgulanıyor. Şimdi, bu metodu nasıl uygulayabileceğinizi açıklayarak cilt bakım rutininizi zenginleştirmeniz adına bir kapı aralıyoruz.

7 skin metodu nasıl uygulanır?

7 skin metodu için ilk olarak her zaman kullandığınız ürünlerle cildinizi temizlemelisiniz. Eğer bu aşamayı atlarsanız bu metodun başarılı olmayacağını unutmamalısınız. Her cilt bakım yönteminde olduğu gibi 7 skin metodu da temiz bir cilde uygulandığı zaman istenilen sonuçları veriyor.

Cildinizi makyaj, kir ve yağdan arındırdıktan sonra bir havlu yardımıyla hafifçe kurulamalısınız. Bu aşamada cildinizi tamamen kurutmamalı ve biraz nemli bırakmalısınız. Daha sonra, ilk katman için nemlendirici su görevi gören uygun bir toniği veya esansı cildinize uygulamalısınız. Nemlendirici suyu burnunuzdan başlayarak yüzün dış kısımlarına doğru nazik hareketlerle sürmelisiniz.

İlk tonik katmanının emildiğini fark ettiğiniz zaman ikinci katmanı uygulamaya başlayabilirsiniz. Her kat emildikten sonra diğer katmanı cilde uygulamalısınız. Yaklaşık 10-15 dakika boyunca 7 kere cildinize tonik/esans sürmelisiniz. Bu süreçte ürünü elinizle veya pamuk ped yardımıyla cildinize yedirebilirsiniz.

Cildiniz üzerinde 7 katmanlık bir tonik uygulaması gerçekleştirdikten sonra 7 skin metodu bitmiş oluyor. Bu yöntem bittikten sonra, düzenli olarak kullanmakta olduğunuz serumlarınızı ve nemlendirici kreminizi cildinize sürebilirsiniz.

Cinsiyet, yaş ya da cilt tipi fark etmeksizin herkes tarafından uygulanabilen 7 skin metodunu günlük cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Ayrıca, bu yöntemi sadece cildinizin susuz kaldığını hissettiğiniz zamanlarda da uygulayabilirsiniz. İki yönlü çalışabilen bu metodu her mevsim kullanabilirsiniz; 7 skin metodu kış soğuğundan kaynaklanan nem çekilmesini telafi ettiği gibi yaz aylarında da cildi tazeliyor. Bu nedenle, cildinizin gün içinde ihtiyaç duyduğu nemi kısa bir bakım rutiniyle elde etmek için bu yönteme başvurabilirsiniz. Son olarak, bu yöntem için peeling/temizleyici özelliği olan ve alkol ya da sentetik koku içeren tonikleri tercih etmemeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz. Hafif, su bazlı ve gliserin, hyaluronik asit, yeşil çay ve aloe vera gibi nemlendirici ve sakinleştirici bileşenler içeren ürünlerden destek alabilirsiniz.

Dilerseniz cilt bakım rutinlerinizde kullanabileceğiniz, her cilt tipine uygun olacak şekilde seçtiğimiz cilt bakım ürünlerini Cilt Bakım listemizde bir arada bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cam cilt rutini nedir, nasıl uygulanır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!