Cilt alt tonu nedir, ne işe yarar ve nasıl bulunur?

Eğer cilt alt tonunuzu bilmiyorsanız, cildinize uygun doğru ruj veya fondöten rengini seçmekte zorlanabilirsiniz. Çoğumuz, söz konusu rengin görünüşüne göre ruj veya oje seçmeyi tercih etsek de, başkalarında hoş görünen renkler bazen bize yakışmayabilir. İşte cilt alt tonunu anlamak tam burada devreye girerek makyaj konusundaki sorunların bir kısmını çözecektir. Cilt alt tonunun neden önemli olduğunu ve cilt alt tonunuzu nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız yanıtları keşfetmek için okumaya devam edin.

Cilt alt tonu nedir?

Cilt alt tonu, orijinal ten renginizin altındaki ton veya yüzey tonudur (üst ton olarak da bilinir). Aynaya baktığınızda cildiniz açık, buğday veya koyu olarak görünebilir. Bu, cilt yüzeyinin rengidir. Alt ton ise cildinizin hemen altındaki renktir. Herkesle aynı ten rengine sahip olsanız da, aynı cilt alt tonuna sahip olmayabilirsiniz. İşte bütün farkı da bu yaratır. İster fondöten veya ruj ister oje veya kıyafet olsun, cilt alt tonunuz hangi renklerin ve tonların size yakışacağını belirleyen faktördür.

Cilt alt tonu neden önemlidir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi cilt alt tonunuzu bildiğinizde, cildinizi tamamlayan kıyafetleri ve makyajı rahatlıkla seçebilirsiniz. Hepimiz yeni bir ruj, fondöten veya elbise seçerken genellikle ilk olarak onun rengine kapılırız. Hatta tüm bunları vitrinde veya bir başkasında ne kadar iyi göründüğüne göre seçeriz. Bu tür bir “ilk görüşte aşk” çoğumuz için geçerlidir. Peki ya sonra? Kendimiz denediğimizde bize o kadar da yakışmadığını görebiliriz. Bunun nedeni, cilt alt tonuyla uyumlu olmayan hiçbir rengin kişide iyi durmayacak olmasıdır.

Cilt alt tonları nelerdir?

Geleneksel olarak, cilt alt tonları üçe ayrılır:

 1. Sıcak cilt alt tonu: Sarı, şeftali veya altın bir ten rengine sahipseniz bu kategoriye girersiniz.
 2. Soğuk cilt alt tonu: Kırmızımsı, pembe veya mavi cilt alt tonlarınız varsa bu kategoriye girersiniz.
 3. Nötr cilt alt tonu: Bu renk ise hem sıcak hem de soğuk cilt alt tonların bir karışımıdır.

Bununla birlikte, bazı insanlar bu üç cilt alt tonundan herhangi birine ait değildir. Bu insanlar zeytin cilt tonuna (veya olive ten rengi) sahiplerdir. Bu ton genellikle nötr cilt alt tonu ile karıştırılsa da, gerçekte farklıdır ve kendine has özellikleri vardır. Biraz sarı ve yeşilimsi gri bir tondur, bu yüzden de eşsizdir.

Son olarak açık tenlilerin soğuk cilt alt tonlu, koyu tenlilerin ise sıcak cilt alt tonlu olduğu fikri, yaygın bir yanılgıdır. Çünkü bunun tersi de olabilir. İşte bu yüzden fondöten ve diğer makyaj ürünlerini almadan önce cilt alt tonunuzun incelenmesi çok önemlidir. Cilt alt tonunuzu belirlemenin yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Cilt alt tonu nasıl belirlenir?

Cilt alt tonunu bilmenin önemini detaylıca açıkladık. Eğer siz de “Cilt alt tonumu nasıl bulurum” diyorsanız aşağıdaki yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Cilt alt tonunu tanımlamak, sanılanın aksine zor değildir. Bunu, birkaç noktayı yakından gözlemleyerek kendi başınıza yapabilirsiniz.

1. Damarlarınızı gözlemleyin

Bu teknik, cilt alt tonunuzu belirlemenin en hızlı yoludur. Damarlarınızın bileğinizde görünüp görünmediğine bakın. Eğer görünüyorsa, hangisinin baskın renk olduğunu inceleyin. Bu noktada birkaç farklı senaryo olabilir:

 • Eğer damarlar yeşilimsi görünüyorsa sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.
 • Damarlar mavimsi veya mor görünüyorsa, soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.
 • Damarlarınızın rengini belirleyemiyorsanız veya ten renginizle birebir aynı görünüyorsa büyük olasılıkla nötr veya zeytin cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

2. Takı testi yapın

Bu yöntemle cilt alt tonunuzu belirlemek için hem altın hem de gümüş takılarınızı cildinizin üzerine tutun (veya bileğinize koyun).

 • Eğer altın takılar daha uyumlu duruyorsa, sıcak veya zeytin cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.
 • Bronz altın, platin veya gümüş takılar size daha çok yakışıyorsa, daha soğuk cilt alt tonlarına sahipsiniz demektir.
 • Hem altın hem de gümüş takılar size yakışıyorsa nötr cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

3. Renk testi yapın

Bu yöntem için farklı renkteki giysileri cildinize tutun. Onları giyip bir aynanın önünde durursanız daha iyi olur.

 • Soğuk cilt alt tonu: Mor, siyah, zümrüt, parlak mavi, lavanta ve pembe renkler size yakışıyorsa.
 • Sıcak cilt alt tonu: Zeytin yeşili, kahverengi, mercan, turuncu, kehribar, sarı, şeftali ve benzeri tonlarla iyi görünüyorsanız.
 • Nötr cilt alt tonu: Giydiğiniz hemen her tonda iyi görünüyorsanız.
 • Zeytin alt tonu: Yeşil, mor, pembe ve pastel tonlar dışında hemen her renkle iyi görünüyorsanız.

4. Cildinizin güneş ışınlarına nasıl tepki verdiğini kontrol edin

Bu değerlendirme için güneşin cildinizi nasıl etkilediğini gözlemleyin.

 • Kolayca güneş yanığı oluyorsanız, soğuk cilt alt tonlu olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, cilt genellikle güneş altında pembemsi veya kırmızımsı bir renk alır.
 • Kolay kolay güneş yanığı olmuyor, çok bronzlaşıyorsanız sıcak cilt alt tonlu olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, cilt genellikle biraz sarımsı (açık tenliyseniz) ve zeytin tonlarında (cilt tonunuz koyuysa) görünür.

5. Kulak arkasındaki deriyi kontrol edin

 • Kulaklarınızın arkasındaki hassas bölge sarımsı görünüyorsa, sıcak cilt alt tonunuz var demektir.
 • Pembe ve biraz pembemsi ise soğuk cilt alt tonlusunuz demektir.

Hangi cilt alt tonuna, hangi renkler daha çok yakışır?

Artık cilt alt tonunuzu bildiğinize göre hangi renkleri tercih etmenin cildinizle daha uyumlu bir görünüm yakalayacağını keşfetmeye hazırsınız.

1. Soğuk cilt alt tonuna yakışan renkler

 • Hafif soğuk cilt alt tonuna sahipseniz yumuşak pembeler, yumuşak leylaklar ve herhangi bir cesur, parlak renkle denemeler yapın. Ancak parlak renklerin mavimsi veya morumsu bir alt tona sahip olduğundan emin olun.
 • Eğer daha yoğun soğuk cilt alt tonuna sahipseniz biraz daha cesur olabilirsiniz. Fuşya pembe, koyu yeşil, gelincik gibi renkleri deneyin. Bu renkler özellikle dudaklarınızda harika görünecek. Göz farı için koyu mor ve gri gibi renkleri düşünebilirsiniz.

2. Sıcak cilt alt tonuna yakışan renkler

 • Eğer hafif sıcak cilt alt tonluysanız daha açık tonları seçerken hafif pembe, sıcak ve kumlu nötr renkleri tercih edin. Daha koyu tonlar konusunda ise kırmızıları, şarap rengini vekiremit kırmızısını düşünün.
 • Daha yoğun sıcak cilt alt tonuna sahipseniz sıcak ve koyu bordo, mandalina ve portakal renklerini tercih edin. Ateşli kırmızılar da dudaklarınızda harika görünebilir. Gölgeler ve bronzlaştırıcılar konusunda ise canlı mercanlar, kahverengi nötrler veya toprak tonlu kahverengiler, altınlar, şeftali pembeleri ve turuncu-kırmızılara ulaşın.

3. Nötr cilt alt tonuna yakışan renkler

Eğer cilt alt tonunuz nötr ise istediğiniz rengi giyme özgürsünüz. Koyu morları, altın gölgeleri, turuncu ve kırmızı tonlarıyla harmanlayarak görünümünüze drama katın. Karışık görünmekten endişe etmeden hayal gücünüz ve yaratıcılığınızla renk seçimi yapabilirsiniz.

4. Zeytin cilt tonuna yakışan renkler

Biraz renk, bu cilt alt tonunu parlatabilir. Gül pembesi, sıcak şeftali, koyu mavi, koyu erik ve safir gibi tonlar sizi çok yakışacaktır. Ruj konusunda şarap kırmızısı, kızılcık veya derin pembeleri seçebilirsiniz. Mercan tonları ve pembe alt tonlu gölgeler de tam sizlik. Siz de tıpkı nötr cilt alt tonlu insanlar gibi çok şanslısınız ve her rengi özgürce deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Etkili cilt bakım tüyolarıyla yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Kaynaklar: stylecraze, byrdie

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!