Cam cilt rutini nedir, nasıl uygulanır?

Cilt bakımından makyaj alışkanlıklarına kadar pek çok güzellik rutininde Korelileri örnek alıyoruz. Kore güzellik endüstrisi, doğal içeriklere odaklanarak cilt parlaklığını ve nemlendirici etkiyi ön plana çıkartıyor. Bu nedenle, dünya çapında birçok insan Korelilerin kullandığı ürünleri ve yaklaşımları baz alarak genç görünüme ulaşmayı hedefliyor.

K-beauty kavramı, Korelilerin güzellik sırlarının altında yatan ürünleri ve uygulamaları tek bir çatı altında topluyor. Cam cilt rutini de bu kavramın ögeleri arasından bir yıldız gibi parlayarak sosyal medyadaki popülaritesini sürdürüyor. Bu yazımızda, sizler için bir trend haline gelen cam cilt rutinini ve detaylarını kaleme aldık.

Cam cilt rutini nedir?

Kore merkezli kozmetik ürünlerine dayanan cam cilt rutini, yeteri kadar nemli, lekesiz, parlak ve pürüzsüz bir cildin hayalini kuranlar için ortaya atılmış bir bakım rutini olarak biliniyor. İsminde de vurgulandığı üzere, bu rutin sayesinde mat bir görüntüye sahip gözeneksiz ve yağsız bir cilde kavuşulabiliyor.

Her ne kadar doğru makyaj malzemeleriyle cilde cam görüntüsü verilebilse de uzun vadede pek çok makyaj malzemesi sağlığa zarar veriyor. Ayrıca, sürekli makyajlı gezmek de bir süre sonra insanı yorabiliyor. Bu yüzden, Koreliler doğal bir şekilde ciltte cam görünümüne ulaşmanın sırlarını cam cilt rutini adı altında bizlerle paylaşıyorlar.

Bu cilt bakımı, aynı anda hem cildi nemlendiriyor hem de cildin yeteri kadar parlamasına yardımcı oluyor. Bu sayede, cilde genç bir görünüm kazandırılıyor ve aynaya bakıldığı zaman sağlıklı bir yüzün belirtilerine rastlanıyor. Ayrıca, bu rutinin gözenekleri azaltmaya odaklanarak cilde homojen bir görüntü verdiğini de belirtmek istiyoruz. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan cam cilt rutini, güneşin zararlı ışınlarına da savaş açıyor. Bu rutin, içerdiği ürünlerle güneşin zararlı etkilerine karşı cildi görünmez bir korunma kalkanının içine alıyor.

Cam cilt rutinini nasıl uygulayabilirsiniz?

Eğer erken yaşlanma belirtilerini yok etmeye ve cildinizi ‘’camlaştırmaya’’ hazırsanız cam cilt rutininin temel adımlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Temizleme

Bu rutinin ilk basamağı doğru temizlikten geçiyor. Diğer aşamalardan önce, cildinizi uygun bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Uzmanlar, hem sabahları hem de akşamları cildin günde iki defa temizlenmesinin öneminden bahsediyor. Bu aşama için çift aşamalı temizlik öneriliyor. Bu yöntem, cildi derinlemesine ve etkili bir şekilde temizlemek adına tercih ediliyor. Çift aşamalı temizlik için ilk olarak yağ bazlı bir temizleyiciyle cildinizi temizlemelisiniz. Yağ bazlı temizleyiciler, makyaj ve güneş kremi kalıntıları başta olmak üzere yüzdeki yağlı ürünleri çözünür hale getiriyor. Yöntemin ikinci aşamasında ise su bazlı bir temizleyiciyle cildinizi temizlemelisiniz. Bu aşama sayesinde cildinizdeki yağları, kirleri ve kalıntıları derinlemesine temizleyerek yüzünüzü ferahlatabilirsiniz.

2. Peeling

Cilt temizliğini tamamladıktan sonra rutinin ikinci basamağı olan peelinge geçebilirsiniz. Haftada bir veya iki gün peeling yaparak cildinizi ölü deriden arındırabilirsiniz. Bu noktada, peelingin cilde parlaklık ve pürüzsüzlük kattığını belirtmek istiyoruz. Her ne kadar peelingle ölü deri hücreleri ve yüzeydeki kir temizlense de bu aşama herkese uygun olmayabiliyor. Örneğin, cildinde açık yaralar bulunanlara, sivilce tedavisi görenlere, egzama gibi cilt hastalıklarına sahip olanlara, güneş hasarı görmüşlere ve aşırı hassas ciltlilere bu aşama önerilmiyor.

3. Tonikleme

Üçüncü basamakta cilt yapınıza uygun bir tonikle cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor. Kuru bir cildin parlaması imkansız olduğu için bu aşamayı asla atlamamalısınız. Bu basamak için cildinizin ihtiyaçlarına cevap verecek alkol içermeyen bir tonik tercih edebilirsiniz.

4. Serum uygulaması

Cildinizin doğal bir ışıltı kazanması için dördüncü basamakta serumlardan destek alabilirsiniz. C vitamini gibi önemli cilt güçlendiricileri barındıran serumları cam cilt rutininize dahil edebilirsiniz. Bu noktada, cildinize kibar davranacak ürünleri tercih etmeniz gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Örneğin, C vitamini ve retinolü bir arada kullanırsanız cildinize hasar verebilirsiniz.

5. Nemlendirme

Beşinci basamakta tekrardan nemlendirici etkiyi göz önünde bulundurmalısınız. Bu aşamayı tamamlamak için hafif ve yağsız bir nemlendiriciden destek alabilirsiniz. Ayrıca, bu rutinde mat bir bitişe sahip nemlendirici ürünlere yer vermenin önemini asla unutmamalısınız.

6. Güneş koruması

Cam cilt rutininin son basamağında güneş ışınlarının zararlı etkilerine odaklanmalısınız. Güneşe maruz kalmadan önce, cildinize uygun bir güneş kremiyle cildinizi beslemelisiniz. Ayrıca, gün içinde güneş koruyucunuzu yenilemeye de özen göstermelisiniz.

Cam cilt rutinine dahil edilen ürünlerin kategorileri belli olsa da her ürünün her cilt tipine uygun olmadığını belirtmeliyiz. Bu nedenle, bu rutine başlamadan önce cildinize uygun yüz peelinglerini, tonikleri, serumları, nemlendiricileri ve güneş kremlerini öğrenmelisiniz. Son olarak, bu rutini sağlıklı bir yaşam tarzıyla desteklemelisiniz; gün içinde yeteri kadar su tüketmelisiniz, uyku düzeninize dikkat etmelisiniz, dengeli ve düzenli beslenmelisiniz ve olabildiğince kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Dilerseniz cilt bakım rutinlerinizde kullanabileceğiniz, her cilt tipine uygun olacak şekilde seçtiğimiz cilt bakım ürünlerini Cilt Bakım listemizde bir arada bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Pirinç suyuyla vücudunuza iyi davranın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!