C vitamini serumu hakkında her şey: Nasıl işe yarıyor, nasıl kullanılıyor?

Cilt üzerinde çok başarılı sonuçlar yaratan birçok bakın ürünü var. Ancak bu ürünler genellikle bir veya iki cilt sorununu hedef alır. Örneğin önceden sigara içen, hiperpigmentasyon sorunu yaşayan, akneye meyilli bir cildiniz varsa ve birden fazla bakım ürünü kullanıp çok para harcamak istemiyorsanız karar vermeniz biraz zor olabilir.

İşte bu noktada devreye C vitamini serumları giriyor. Üreticiler, C vitamini serumlarının güneşe bağlı hasar, ince çizgiler, akne izleri, gözaltı torbaları gibi birden fazla cilt problemini gidermede işe yaradığını söylüyor. Peki bu konuda uzmanlar ne diyor?

C vitamini serumu ne işe yarar?

C vitamini; kirlilik, UV ışınları gibi bazı durumlara maruz kalan cildimiz tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize eden bir anti-oksidan görevi görüyor. Serbest radikallerle anti-oksidanlar arasındaki denge cilt açısından oldukça önemli. Eğer serbest radikallerin oranı artarsa ve vücudun bunu düzenleme yeteneğine engel olursa, oksidatif stres meydana gelir. Bunun sonucunda serbest radikaller DNA, yağlar ve proteinler üzerinde negatif bir etki yaratır, hücre hasarına neden olur, kolajen üretimi yavaşlar ve cildin kendi kendini onarma yeteneğini engellenir. Bu yüzden vitamin C gibi anti-oksidanların cilde uygulanması, bedenin stresle mücadelesine destek olur. Peki C vitamini serumlarının faydaları neler?

C vitamini hakkında her şey: Nasıl işe yarıyor, nasıl kullanılıyor?

Yaşlanma karşıtı C vitamini serumu

Dermatolog ve “Skin Rules: Trade Secrets from a Top New York Dermatologist” kitabının yazarı Dr. Debra Jaliman, “C vitamini serumları, yaşlandıkça yavaşlayan kolajen üretimini tetikliyor” diyor. Kolajen; hücreleri bir arada tutan, cildi güçlendiren ve elastikiyet kazandıran yapısal proteinlerden biri. Tüm bunlar sağlıklı ve iyi görünen bir cilt için çok önemli. Cildin kolajen üretme yeteneğini güçlendirerek, C vitamini serumları ince çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına, yenilerinin oluşmasının engellenmesine yardımcı olur.

Hiperpigmentasyona karşı savaşan C vitamini serumu

Dermatolog Rhonda Klein, “C vitamini serumları, tirosinaz enzimini durdurup, melanin üretimini engelleyerek hiperpigmentasyonla savaşıyor” diyor. Bu da koyu renkli lekelerin açılmasını ve cilt tonunun eşitlenmesini sağlıyor.

Akne ve akne izleriyle mücadele

Anti-enflamatuar özellikle sahip olan C vitamini, hem akneyle mücadele hem de akneye bağlı kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda silt dokusunu da geliştiriyor. Bunu sağlayan şey ise C vitamininin kolajen ve elastin destekleyici özellikte olması.

Güneşe bağlı zararlara karşı koruma

C vitamini serumları, güneşe bağlı zararların bazılarını tersine çevirebiliyor ve hatta cildinizi UV ışınlarından koruyabiliyor. Ancak yine de C vitamini serumlarının güneş koruyucu özellikte olduğunu düşünmek pek doğru değil. C vitamini serumu UV ışınlarının zararlarını azaltabiliyor.

C vitamini serumu nasıl kullanılır, başka cilt bakım ürünleriyle birlikte kullanılabilir mi?

Dermatologlar birden fazla cilt bakım ürünü kullanılacaksa, bunların en düşükten en yüksek pH’a göre uygulanması gerektiğini söylüyor. C vitamini serumundan sonra istediğiniz gibi peptit, hyaluronik asit ve B5 kullanabilirsiniz. Sadece C vitamini serumu ile birlikte niacinamide kullanımına dikkat etmelisiniz. Niacinamide, C vitamini ile karıştırıldığında niacin’e dönüşüyor. Niacin cilt için zararlı olmamasına rağmen kısa süreli kızarıklığa ve cilt hassasiyetine neden olabiliyor.

Genel anlamda bakıldığında, C vitamini serumlarını cildinizi temizledikten ve tonik uyguladıktan sonra, nemlendiriciden önce kullanabilirsiniz. C vitamini serumundan elinize birkaç damla alıp, parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz.

C vitamini hakkında her şey: Nasıl işe yarıyor, nasıl kullanılıyor?

C vitamini serumu alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Kızarıklık ve iritasyona neden olmadan maksimum C vitaminini alabilmek, C vitamini serumlarından yararlanmanın anahtarı. Dr. Klein, C vitamini oranı yüzde 15 ile yüzde 30 arasında olan serumları tavsiye ediyor. Bir başka dermatolog ise C vitamini serumlarının etiketine baktığınızda, ilk sırada C vitaminin yer almasına dikkat edilmesi gerektiğini öneriyor.

C vitamini zamanla etkisini kaybedebiliyor ve azalabiliyor. Isı, ışık ve havayla temas eden C vitamininin ışığı ve havayı mümkün olduğunca az geçiren şişelerde olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Kaynaklar:
Greatist
Independent

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!