Pirinç suyuyla vücudunuza iyi davranın

Aloe vera ve biberiye gibi cilt ve saç bakımında önemli bir yere sahip olan pek çok bitki bulunuyor. Bu bitkilerin çoğu tanındığı için bazı insanlar bu bitkilerin dışına çıkmıyorlar güzellik ve sağlık rutinlerini oluştururken. Halbuki, bu rutinleri değiştirebilecek pirinç suyu bir yıldız gibi parlıyor. Bu yazımızda, sizler için pirinç suyunun insan bedenine sunduğu çeşitli yararları kaleme aldık. İşte pirinç suyunun faydaları:

Pirinç suyunun faydaları neler?

Pirinç suyu, pilav yapmak için ıslatılıp suda bekletilen pirinçlerden elde ediliyor. Pirinçleri süzünce geriye kalan su pirinç suyu olarak biliniyor ve bu su sayesinde hem ciltte hem saçlarda hem de tüm bedende harika gelişmeler gerçekleşebiliyor. Bu nedenle, pirinç pilavı yapacağınız zaman pirinçlerden ayırdığınız suyu asla dökmeyin ve aşağıda bahsettiğimiz faydalarla buluşmak için hazır olun.

Pirinç suyu sivilcelerle ve siyah noktalarla vedalaştırıyor

Pirinç suyunun cildi güzelleştirdiği pek çok uzman tarafından belirtiliyor. Bu güzelleştirme sürecinin başında da siyah noktalara ve sivilcelere veda etmek geliyor. Cildi nemlendiren, gözenekleri sıkılaştıran, güneş lekelerinin tedavisinde kullanılan ve kırışıklıkları azaltan pirinç suyu, sivilcelerin ve siyah noktaların büyük bir düşmanı. Eğer sivilce problemi yaşıyorsanız veya sık sık yüzünüzde siyah noktalarla karşılaşıyorsanız bu suyu kullanabilirsiniz.

Sivilcelerinizle ve siyah noktalarınızla vedalaşmak için ilk olarak bir çay bardağı pirinci iki çay bardağı içme suyunun içerisinde yaklaşık 3 saat bekletmelisiniz. Bekleme süresi dolduktan sonra, pirinçleri süzmelisiniz ve elde ettiğiniz su ile suratınızı yıkamalısınız. Eğer suratınız dışında başka bölgelerde de sivilcelerle karşılaşıyorsanız bu bölgelere de bu suyu duş alırmışçasına yedirebilirsiniz. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınız zaman sivilcelerinizin/siyah noktalarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Cilt bakımında muz etkisi: Muz kırışıklıklara iyi gelir mi?

Pirinç suyu saçların dökülmesini engelliyor

Pirinç suyu, cilt dostu olduğu gibi saçlara da çok iyi geliyor. Saçları onaran, saçlara parlaklık kazandıran ve saç köklerini güçlendiren bu mucize, aynı zamanda saçların uzamasını hızlandırıyor ve saç dökülmesini engelliyor. Eğer saç dökülme problemi için kimyasal yollara başvurmak istemiyorsanız gönül rahatlığıyla pirinç suyundan yardım alabilirsiniz.

Bitkisel ürünlerle cilt bakımı yapan güzellik uzmanı Suna Dumankaya, saç dökülmesini engelleyen mükemmel bir tarif paylaştı. Bu tarif için 1 çorba kaşığı üzüm suyuna, 1 çorba kaşığı haşlanmış pirinç suyuna, 1 çorba kaşığı haşlanmış buğday suyuna, 1 çorba kaşığı yulaf suyuna ve 1 çorba kaşığı zeytinyağına ihtiyacınız var. Tüm malzemeleri uygun bir kabın içinde karıştırdıktan sonra pirinç sulu saç maskeniz hazır olacak. Bu karışımı saç diplerinize masaj hareketleri yaparak yedirdikten sonra yaklaşık bir saat beklemelisiniz. Bekleme süresi dolduktan sonra saçlarınızı yıkamalısınız. Düzenli olarak uygulayacağınız bu saç karışımı sayesinde hem hızlı uzayan hem de dökülmeye karşı dayanıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Pirinç suyu sindirim sistemine destek oluyor

Her ne kadar pirinç suyunun direkt olarak kalori yakımında ve kilo vermede rol aldığını söyleyemesek de bu suyun kilo verme sürecinde faydalı bir yol arkadaşı olduğunu belirtebiliriz. Eğer sağlıklı bir şekilde kilo verme ve istediğiniz vücuda ulaşma amacınız varsa bu sudan yararlanabilirsiniz. Mide ve bağırsak kanseriyle mücadele eden pirinç suyu, sindirimi kolaylaştırdığı gibi bağırsakların ve tüm sindirim sistemi organlarının çalışma düzenine katkı sağlıyor. Bu yüzden, kilo verme sürecinde bu suyun önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayabiliriz. Ayrıca, nişasta bakımından zengin olan bu su ishal problemiyle de başa çıkabiliyor. İshal olan insanlar, pirinç suyu içerek kaybedilen suyu hızlıca geri kazanabilirler ve yeteri miktarda nişastayı da vücutlarına alabilirler.

Her ne kadar pirinç suyunun bilinen bir zararı olmasa da bu suyu tüketmeden/kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Buna ek olarak, pirinç suyunu belirtilen sürelerden uzun olacak şekilde cildinizde veya saçınızda bekletirseniz bu bölgelerde tahrişle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, bu suyu kullanırken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Aloe veranın faydaları: Ne işe yarar, nasıl kullanılır, bakımı nasıl olmalı?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!