Hyalüronik asit nedir? Faydaları nelerdir, kimler kullanmalı?

Söylemesi biraz zor olsa da en sevilen cilt bakım bileşenlerinden biri olan hyalüronik asit nedir? En sevdiğiniz serumlarda, kağıt maskelerde ve nemlendiricilerde sıkça karşınıza çıkan bu içerik, cilt bakım rutininize önemli katkılar sağlar. Bunun nedeni, ciltte doğal olarak oluşan bir molekül olan hyalüronik asidin, cildi dolgunlaştırmak ve ona nemli, ışıltılı bir görünüm kazandırmak için suya bağlanmasıdır.

Araştırmalar bu içeriğin, cilt bakım ürünlerinde en çok talep edilen bileşenlerden biri olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla hyalüronik asit faydaları hakkında ağızdan ağıza dolaşan çok fazla şey olduğu bir gerçek. Aslında bu önemli bileşen cildin nem seviyesini artırmaktan daha fazlasını yapabilir… Hyalüronik asit nedir, hyalüronik asit cilde faydaları, hyaluronik asit ciltte ne işe yarar gibi konuyla ilgili tüm merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edin.

Hyalüronik asit nedir?

Konuya, hyalüronik asit nedir sorusunu yanıtlayarak başlamakta fayda var. Hyalüronik asit, ciltte doğal olarak oluşan bir şeker molekülüdür ve suyu kolajene bağlamaya yardımcı olur, onu ciltte hapseder, böylece cilt daha dolgun, daha nemli ve ışıltılı görünebilir. Yani temel olarak hyalüronik asit ciltteki nemi artırır; bu da cildinizin taze, dolgun ve canlı görünmesini sağlayabilir. Peki hyalüronik asit neden bu kadar önemli?

Biz yaş aldıkça, doğal olarak kolajen ve hyalüronik asit kaybederiz, böylece cilt daha kolay susuz kalır. Ayrıca sert hava koşulları, kışın ısıtıcılar, belirli cilt bakım ürünleri ve altta yatan cilt koşulları, koruyucu cilt bariyerinde küçük kırılmalara neden olarak su kaybına neden olabilir. Dolayısıyla nemlendirici ürünlerle kişiye özel bir cilt bakım rutini oluşturmak ekstra faydalıdır.

Hyalüronik asit, gliserin, kolloidal yulaf ezmesi, üre, propilen glikol ve sorbitol dahil olmak üzere nemlendirici cilt bakım bileşenlerinin tümü, cildi nemlendirmek için cildi suya çeken nemlendiriciler olarak işlev görür. Bu nedenle nemlendiriciler, göz kremleri ve serumlar gibi ürünlerde yaygın olarak kullanılırlar. Bununla birlikte hyalüronik asit cilde kolayca nüfuz eder, bu sayede topikal olarak uygulandığında çok iyi çalışır. Sonuçta cildimiz vücudumuzdaki en büyük organ ve ona uyguladığımız besinlerin yüzde 60’ını emebilme yeteneğine sahip.

Hyalüronik asidin ek avantajları arasında hafif, sulu doğası; çevreden gelen nemi ve cildi tamamen nemlendirmek için daha derin dermisi hapsetme yeteneği olduğunu da belirtelim.

Hyalüronik asit hangi ciltler için?

Hyalüronik asit nedir ve hyalüronik asit ciltte ne işe yarar açıkladık. Peki bu içeriği kimler kullanabilir? Cevap basit: Herkes.

Uzmanlar hyalüronik asidin tüm cilt tipleri için harika olduğunu söylüyor. Bu içerik genel olarak tahriş edici değildir ve sivilce, rosacea (gül hastalığı) veya alerjik cilt reaksiyonlarını tetiklemez. Bununla birlikte, elbette düşük bir ihtimal bile olsa bazı ciltlerde olumsuz yan etkiler ortaya çıkarabilir.

Özellikle kuru veya daha olgun cilde sahip olanlar hyalüronik asit kullanmaktan daha fazla fayda görür. Yaşlandıkça vücudumuzun bu bileşeni daha az ürettiğini söylemiştik. Bu nedenle hyalüronik asidi topikal olarak kullanmak, orta yaşlı ve daha yaşlı ciltler üzerinde en fazla etkiyi yaratacaktır.

Hyalüronik asit, adı içerisinde “asit” ibaresine sahip olsa da hassas cilt tiplerinin bu içerikten kaçınması için hiçbir neden yoktur; yani hemen herkes için güvenlidir. Zaten vücudumuzda üretilen bir bileşen olduğu için bilinen hiçbir yan etkisi bulunmadığını da ekleyelim. Elbette kullandığınız cilt bakım ürününün içerdiği bir maddeden dolayı yan etki yaşarsanız kesinlikle doktorunuza danışın. Bunun nedeni başka bir aktif bileşen olabilir.

Hyalüronik asit faydaları

Gelelim hyalüronik asit cilde faydaları konusuna… Bu bileşenin en çok cilt bakım ürünlerinde yer aldığını belirttik. Cilde topikal olarak uygulanabilir, profesyonellerce enjekte edilebilir veya takviye olarak alınabilir. Farklı kullanımları sonucunda ise şu faydaları yaşamanız olasıdır, işte hyalüronik asit faydaları arasında sayabileceğimiz temel konular.

Daha sağlıklı ve esnek bir cildi teşvik eder

Hyalüronik asit takviyeleri, cildinizin daha esnek görünmesine ve hissedilmesine yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki hyalüronik asidin yarısı kabaca cildinizde bulunur ve burada nemi tutmaya yardımcı olmak için suya bağlanır. Bununla birlikte, doğal yaşlanma süreci ve güneşten gelen ultraviyole radyasyon, tütün dumanı ve kirlilik gibi etmenlere maruz kalmak ciltteki miktarlarını azaltabilir.

Hyalüronik asit takviyeleri almak, vücudunuza cilde dahil etmesi için ekstra miktar vererek bu düşüşü önleyebilir. Bazı araştırmalar, en az bir ay boyunca günde 120-240 mg’lık dozların yetişkinlerde cilt nemini önemli ölçüde artırdığını ve kuru cildi azalttığını göstermekte. Nemlendirilmiş bir cilt ayrıca kırışıklıkların görünümünü de azaltır, bu da cildin daha pürüzsüz görünmesi anlamına gelir.

Hyalüronik asit topikal olarak cilt yüzeyine uygulandığında ise kırışıklıkları, kızarıklığı ve dermatiti azaltabilir. Bazı dermatologlar, hastalarına cildin sıkı ve genç görünmesini sağlamak için hyalüronik asit dolgu maddeleri bile enjekte etmekte…

Yara iyileşmesini hızlandırabilir

Hyalüronik asit faydaları arasında sayabileceğiniz şeylerden biri de yara iyileşmesidir. Ciltte doğal olarak bulunur, ancak onarım gerektiren hasar olduğunda konsantrasyonları artar. Hyalüronik asit, iltihaplanma seviyelerini düzenleyerek ve vücuda hasarlı bölgede daha fazla kan damarı oluşturması için sinyal göndererek yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle doğrudan açık yaralara uygulandığında enfeksiyon riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Hyalüronik asit serumları ve jelleri üzerine yapılan araştırmalar umut verici olsa da, hyalüronik asit takviyelerinin aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek için henüz büyük ölçekli bir araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, oral takviyeler ciltte bulunan hyalüronik asit seviyelerini artırdığından, bazı faydalar sağlayabileceğini düşünmek olasıdır.

Kemikleri yağlayarak eklem ağrılarını azaltabilir

Hyalüronik asit en çok cilde faydalarıyla bilinse de aslında vücudumuzda kemiklerin arasındaki boşluğu yağlayan eklemlerde ve gözlerde de bulunuyor. Eklemler yağlandığında, kemiklerin birbirine sürtünmesi daha az olası olacağından buna bağlı gelişen rahatsız edici ağrılar ortadan kalkabilir. Hyalüronik asit takviyeleri, zamanla eklemlerde aşınma ve yıpranmanın neden olduğu bir tür dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartritten muzdarip insanlar için oldukça faydalı olarak bilinir. Hyalüronik asit ayrıca ağrıyı gidermek için uzmanlar tarafından doğrudan eklemlere de enjekte edilebilir.

Hyalüronik asit olası yan etkiler ve önlemler

Peki, tüm bu bilgilerin ardından hyalüronik asit zararlı mı? Hyalüronik asit, yan etki bakımından çok düşük riskler taşıdığı için genelde kullanımı çok güvenlidir. Vücut tarafından doğal olarak ürettildiği için alerjik reaksiyonlar çok nadir yaşanır. Bununla birlikte, hamilelik veya emzirme gibi özel durumlar sırasındaki etkileri tam olarak araştırılmadığı için bu tür bir özel duruma sahip kişiler onu takviye olarak kullanmaktan kaçınmalıdır.

Deriye veya eklemlere hyalüronik asit enjeksiyonları ise daha yüksek yan etki riskine sahiptir. Zaten bu tür uygulamaların da mutlaka bir uzman tarafından önerilmesi ve gerçekleştirilmesi gerekir.

Cilt bakımınızda hyalüronik asit içeriğine ise güvenle yer verebilirsiniz. Cilt tipi ve özelliklerinize bağlı olarak kullandığınız bakım ürünlerinde bu bileşeni aramanız daha esnek ve nemli bir cilde kavuşmanız için faydalı olabilir. Herhangi bir yan etki durumunda ürünü kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

İlginizi çekebilir: Cilt bakım rutininizde mutlaka bulunması gereken cilt bakım ürünleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!