Menstrual cup, adet külotu, tampon ve diğerleri: Menstrual hijyen ürünleri nasıl seçilir ve nasıl kullanılır?

Neredeyse her ay ziyaretimize gelen regl kapıyı çaldığında, büyük çoğunluğumuz bir hafta kadar sürebilen bu dönemi çok daha konforlu, rahat ve sızıntısız geçirebilmenin yollarını arıyoruz. Bu konudaki en büyük destekçimizse hiç şüphesiz menstrual hijyen ürünleri. Her zamankinden daha fazla hijyen ürününün olduğu günümüzde; eski zamanlardaki gibi kuzu derisi ya da kauçuk pantolon gibi son derece rahatsız edici yöntemleri kullanmak zorunda kalmadan, regl dönemini konforlu şekilde geçirmek hiç şüphesiz çok daha kolay.

Biyolojik ve temel bir ihtiyaç olan menstrual hijyen ürünlerine erişim dünya üzerinde neredeyse hiçbir ülkede ücretsiz değil. Yaşam süresince ortalama 450 kez tekrar eden adet döngülerinin her birinde, 3-7 gün arasında süren menstrual fazda kullanılan hijyen ürünlerine yaşamımız boyunca ortalama 1000 dolardan fazla harcama yapıyoruz. Yaklaşık 3.75 milyar kadının kullandığı menstrual hijyen ürünlerinden en yaygın olarak kullanılan hijyenik pedler nedeniyle sadece Hindistan’da her yıl tam 1 milyar ped atığı oluşuyor. Yaklaşık %90’ının plastik içerdiğini ve doğada çözünmeyen materyallerden yapıldığını düşünürsek, menstrual hijyen ürünlerinin seçiminde konforun ve koruyuculuğun yanı sıra çevre dostu olmasına da dikkat etmemiz önem taşıyor. Fiziksel aktivite düzeyi, maliyet, sürdürülebilirlik gibi pek çok faktörü göz önünde bulundurarak hangi ürünlerin sizin için en uygun olabileceğine karar vermeniz için bu yazımızda en yaygın olarak kullanılan menstrual hijyen ürünleri hakkında detaylı bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Tüm menstrual hijyen ürünlerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

Hijyenik ped

1921 yılında tek kullanımlık hijyenik pedi bizlerle ilk kez buluşturan Kotex’e kadar kadınlar regl dönemlerinde genelde yıkanabilir pamuklu bezleri ya da yıkanabilir pedleri kullanıyordu. Günümüzdeyse süpermarketlerden eczanelere kadar neredeyse her yerde onlarca markanın tek kullanımlık, koruyuculuğu ve konforu çok daha iyi olan pedlerine ulaşmak mümkün.

Özellikle yeni adet görmeye başlayanlar için kullanımı son derece kolay olan ve konforlu bir seçenek olmasıyla ön plana çıkan tek kullanımlık hijyenik pedler, kanama miktarına ve kişinin aktivite miktarına göre farklı inceliklerde, boyutlarda ve özelliklerde çeşitlere sahip. Kanamanın yoğun olduğu zamanlarda uzun, görece daha hafif olduğu günlerde normal, çok az kanama olan reglin son günlerindeyse çok daha ince ve küçük boyutlarda olan günlük pedleri tercih edebilirsiniz.

Giydiğiniz iç çamaşırının şekline uyum sağlayacak şekilde kanatlı ya da kanatsız alternatifleri de bulunan günlük pedlerin en önemli dezavantajıysa plastik içermeleri ve çevre kirliliğine neden olmaları. Bu nedenle son 30 yılda artan çevre bilincinin etkisiyle doğada çözünebilen malzemelerden yapılan organik pedler ve yıkanarak yeniden kullanılabilen ped alternatiflerine olan talep giderek artıyor.

Tek kullanımlık hijyenik ped nasıl kullanılır?

How to use a pad during periods

Tampon

Özellikle fiziksel olarak aktif olan kadınların en çok tercih ettiği hijyen ürünlerinden biri olan tamponlar, vajinanın içine yerleştirildikleri için hijyenik pedlerden çok daha konforlu bir alternatif olarak öne çıkıyor. Plastik aplikatörlere sahip ve doğada çözülmeyen maddelerden yapılan tamponların yanı sıra, günümüzde pek çok marka doğada çözünebilen, doğal materyallerden yapılmış ve karton aplikatörlere sahip tamponlar da üretiyor.

Tamponlar da tıpkı hijyenik pedlerde olduğu gibi emicilik oranlarına göre farklı boyutlarda bulunabiliyor. En küçük boyutta olan tamponlar yaklaşık 6 grama kadar, orta boyutta olanlar 9 grama kadar, büyük boyutta olanlar 12 grama kadar, en büyük boyutta olanlarda genelde 15 grama kadar adet sıvısını absorbe edebiliyor.

Vajina içine yerleştirildikleri için tamponların sağlık için ne kadar güvenli bir seçenek olduğu tartışma konusu olsa da; tamamen doğal, organik, pamuklu tamponları tercih etmek olası riskleri en aza indirmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Tampon konusunda oldukça merak edilen başka bir konuysa vajina içinde kaybolması ve dışarı çıkaramama korkusu. Ancak hiçbir tampon vajina boşluğundan vücuda açılan delikten geçebilecek kadar küçük değil ve tamponun vajinanınızın içinde kaybolması ya da vücudunuza ‘kaçması’ imkansız.

Tampon nasıl kullanılır?

How to put a tampon in so it won't hurt:

Menstrual Cup

Son zamanların en merak edilen ve en çok konuşulan hijyen ürünlerinden biri olan menstrual cuplar, günümüzde hem yeniden kullanılabilir alternatifleri hem de tek kullanımlık versiyonlarıyla ön plana çıkıyor.

Yeniden Kullanılabilir Menstrual Cup: Doğal kauçuktan yapılan ve 10 yıla kadar kullanılabilen menstrual cuplar, tek kullanımlık hijyen ürünleri nedeniyle oluşan atıkların çevreye verdiği zararı en aza indirmek isteyenlerin kullanabileceği hijyen ürünlerinin başında geliyor. Yaklaşık olarak her 3 saatte bir kontrol edilip boşaltılması gereken ve uygun bir temizleme ürünüyle ya da sadece suyla kolaylıkla temizlenebilen menstrual cupları da vajinal açıklığınızın büyüklüğüne ve ihtiyacınıza göre farklı boyutlarda bulabilmeniz mümkün.

Tek Kullanımlık Menstrual Cup: 12 saate kadar hiç çıkarmadan kullanılabilen, tahriş etmeyen termoplastik malzemelerden yapılan tek kullanımlık menstrual cuplar yeniden kullanılabilir alternatiflerine göre daha fazla atık üretse de, kullanım rahatlığından dolayı tercih edilebiliyor.

Menstrual cup nasıl kullanılır?

How to use a Menstrual Cup – In-depth Instructional Video

Kumaş ped

Cüzdan ve çevre dostu bir seçenek arayanlar için yıkanarak yeniden kullanılabilir kumaş pedler de son zamanlarda gittikçe daha yaygın hale gelen hijyen ürünlerinden biri. Genellikle ikili setler halinde satılan kumaş pedler, tek kullanımlık hijyenik pedlerle aynı ölçüde koruyuculuğa sahip; tek farkı, yıkanıp tekrar kullanabiliyor oluşları.

Birkaç saatte bir değiştirilmesi gereken ve bu yönüyle çok fazla atık üretilmesine neden olan tek kullanımlık pedlere kıyasla daha küçük boyutlarda üretilen, emicilikleri çok daha yüksek olan, daha esnek, nefes alabilir ve renk alternatiflerinin bulunması nedeniyle kıyafetlerden daha az belli olan kumaş pedler de adet külotları gibi ilk maliyeti yüksek bir ürün. Ancak uzun vadede hem daha çevreci hem de daha ekonomik. Üstelik satın almak yerine evde de yapabilirsiniz. Nasıl mı?

How to Sew a Reusable Cloth Pad – Sewing Tutorial – DIY – Handmade By Hedi

Adet külotu

Sürüdürülebilir alternatifler arasında öne çıkan bir başka seçenek olan regl dönemine özel yüksek emici özellikteki iç çamaşırları da tekrar yıkanarak kullanılabilen hijyen ürünlerinden bir diğeri. Çok katlı yapısıyla normal iç çamaşırlarından farklı olan; ped, tampon ya da menstrual cupta yaşanabilecek olası sızdırma riskini en aza indiren adet külotları, özellikle gece uyurken kontrol edilemeyen sızıntıları engellemek konusunda son derece başarılı bir alternatif.

Adet külotlarının en büyük dezavantajı ilk etapta diğer seçeneklere göre biraz daha maliyetli olmaları. Değiştirerek kullanmanız gerektiği için başlangıçata birkaç adet edinmek bütçenizi biraz zorlayacak olsa da, uzun vadede tampon ya da ped kullanımına göre çok daha tasarruflu ve çevre dostu.

Adet külotu nasıl kullanılır? 

Wondering how Thinx work?

Menstrual disk

Mantık olarak menstrual cup’a çok benzeyen menstrual disk, serviksin uç kısmına oturan ve kanı yumuşak bir torbada toplayan yuvarlak, esnek bir tasarıma sahip. Tıbbi polimerden yapılan disk servikse parmaklarınızla yerleştiriliyor ve bu bölgenin şeklini alıyor. Tek kullanımlık olan bu ürün, tıpkı tek kullanımlık menstrual cuplarda olduğu gibi 12 saate kadar kullanılabiliyor. Menstrual diskin diğer alternatiflere en büyük avantajlarından biri, kullanırken cinsel ilişkiye girmenizi mümkün kılması.

Adet disklerinin tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir hijyenik pedler gibi kayma olasılığı daha düşük. Bu nedenle, fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzınız varsa menstrual diski deneyebilirsiniz.

Adet disklerinin de en büyük dezavantajı fiyatı. Tek kullanımlık tamponlardan ve pedlerden daha maliyetli olan bu diskler ülkemizde bulunmuyor, ancak yurtdışında 8 tek kullanımlık diskler 11 ila 15 dolar arasında bir fiyata satılıyor. Ayrıca, menstrüel kaplara kıyasla daha zor çıkarılıyor ve çıkarma sırasında küçük kazaların yaşanması daha olası hale gelebiliyor.

Menstrual disk nasıl kullanılır?

Menstrual Disc Showdown | Featuring Nixit, Lumma, and Ziggy

Regl döneminde hangi ürünü kullanmak istediğiniz ya da hangisiyle daha rahat edebileceğiniz tamamen yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı. Kendiniz için en uygun olan hijyen ürününü bulmak için farklı ürünleri deneyebilir, bu ürünleri kullanan arkadaşlarınızın ya da aile üyelerinizin deneyimlerini dinleyerek artıları ve eksileriyle ilgili fikir edinebilirsiniz.

Elbette tek bir ürüne bağlı kalmak durumunda da değilsiniz. Örneğin, görece daha hareketli geçen gündüz saatlerinde tampon kullanabilir, daha sakin ve durağan akşam saatlerinde pede ya da adet külotuna geçiş yapabilirsiniz. Tampon ya da menstrual cup kullanırken sızıntı olması ihtimaline karşın yanınızda yedek iç çamaşırı bulundurabilir ya da iç çamaşırınıza ince bir günlük ped ekleyerek kanın kıyafetlerinize bulaşma riskini en aza indirebilirsiniz.

Bazıları için vajinanın içine yerleştirilen ve dışarıda olmadığı için varlığı pek hissedilmeyen tampon ya da menstrual cup daha konforluyken, bazıları için vajinanın içine bir şey yerleştirmek rahatsız edici olabilir ve adet çamaşırı ya da pedler daha konforlu olabilir. Ancak, örneğin suda iç çamaşırı ya da ped kullanamayacağınız için yüzerken tampon ya da menstrual cup tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde çok fazla hareket ettiğiniz zamanlarda kayma riski olan ped yerine vajina içine yerleştirilen ürünleri tercih etmeniz daha güvenli bir seçenek olabilir.

Tüm menstrual hijyen ürünlerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!