İnsanlığın en önemli icatlarından sabun ve el yıkamanın inanılmaz gücü

Günde kaç kere elimizi yıkarız? Bu basit eylemi çoğu zaman önemsemeden yapıyoruz. Hatta belki zaman zaman ihmal bile ediyoruz. Peki, size el yıkamanın hayati öneme sahip bir eylem olduğunu ve dünyada birçok insanın sırf ellerini yıkamadıkları için hayatlarını kaybettiğini söylesek tepkiniz ne olurdu?

Dünyada birçok insan sırf ellerini yıkamadığı için hayatını kaybediyor.

Halk sağlığı uzmanı Myriam Sidibe, el yıkama konusunda uzmanlaşmış bir bilim insanı. Kendisinin verdiği bilgilere göre; her gün 5 yaşın altında yüzlerce çocuk ellerini yıkamadıkları için bulaşan hastalıklar dolayısıyla ölüyor. Bu çocukların ölümüne yol açan en önemli hastalıklar ishal ve zatürre. Sidibe’nin ifadelerine göre bu hastalıkları önlemek için güçlü teknolojilere veya yeniliklere ihtiyacımız yok. Bu hastalıkları önlemek için tek ihtiyacımız olan şey sadece bir kalıp sabun.

İlginizi çekebilir: Zihninizi arındırmanın 30 saniyelik yoluyla tanışın

Hepimizin kanıksadığı bu alışkanlık ishali yarı yarıya, solunum yolları enfeksiyonlarını ise üçte bir oranda azaltıyor; grip, trahom SARS gibi hastalıkların, son dönemdeki kolera vakalarının ve Ebola salgınının azalmasında ise etkili rol oynayabiliyor. Sidibe, sabunla el yıkamanın çocukların hayatlarını kurtarmanın en uygun maliyetli yollarından biri olduğunu söylüyor: “Bu şekilde her yıl 600,000 çocuk kurtarılabilir.”

Her gün 5 yaşın altında yüzlerce çocuk ellerini yıkamadığı için bulaşan hastalıklar dolayısıyla ölüyor.

İlginizi çekebilir: Etik davranışlara giden yol: temizlik

Öte yandan istatistiklere göre, tüm dünyada her 5 kişiden 4’ünün tuvaletten çıkarken ellerini yıkamadığını belirten Sidibe, bu oranın tuvaletlere sabun olmamasından kaynaklanmadığını, aksine sabun mevcudiyet oranının en düşük olduğu Etiyopya’da bile evlerin yüzde 50’sinde sabunun var olduğunu ifade ediyor ve toplumsal farkındalık sağlamak için yaptığı çalışmaları şu şekilde anlatıyor:

“Dünyanın en iyi kamu sağlığı icadı sabun. Şu anda tüm kamu sağlığı standartlarına göre, dünyanın en geniş el yıkama programını yürütüyoruz; 16 ülkede, 183 milyon insana ulaştık. Ekibim ve ben 2020’de 1 milyara ulaşmayı amaçlıyoruz. Geçtiğimiz 4 yılda, iş hacmi çift basamaklı rakamlara ulaştı, bununla birlikte sabun kullanımı artan yerlerde çocuk ölümleri azaldı.”

Aşağıda Sidibe’ın el yıkama farkındalığını arttırmak adına hükümetler ve özel kuruluşlara düşen görevleri anlattığı videoyu izleyebilir, konuyla ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz:

Myriam Sidibe: The simple power of handwashing

İlginizi çekebilir: Zihin, beden ve ruh sağlığınız için saniyeler içinde yapabileceğiniz 21 uygulama

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!