İnsanların eski sevgilileriyle neden arkadaş kaldıkları sorusuna verdikleri cevaplar

Birçoğumuz için eski sevgiliyle arkadaş kalmak zor kabul edilebilir bir şeydir. Çünkü duygusal ilişkiler, son derece kişisel olduğu için ayrılığın ardından üzüntü, kaygı ve depresyon gibi zor durumlarla mücadele etmek zorunda kalırız. Bu karmaşık duygular arasında yapmaya çalıştığımız şeyse çoğu zaman eski sevgilimizle arkadaş kalmak değil, kendimize onsuz yeni bir hayat kurmak, arkadaşlarımıza ve belki de yeni ilişkilere odaklanmak yani hayata devam etmek oluyor.
Fakat yine de bazılarımız için eski sevgili ile arkadaş kalmak doğal veya gerekli bir durum olabiliyor. Peki insanlar eski sevgilileriyle neden arkadaş kalıyor? Ya da bunu tercih etmeyenlerin nedeni ne? Oakland Üniversitesinden Justin Mogilski ve Lisa Welling’in yakın zamanda yürüttüğü bir çalışmada bu soruların cevaplanması amaçlandı. Araştırmada 861 kişiye anket yapıldı ve verdikleri cevaplar doğrultusunda kişilik özellikleri ve eski sevgilileriyle arkadaş kalmaları arasında bir bağ olup olmadığı araştırıldı. Katılımcıların ankete verdikleri yanıtlar, daha sonra araştırmacılar tarafından 7 başlıkta toplandı. Buna göre insanların eski sevgilileriyle arkadaş kalmalarının başlıca nedenleri şunlar:

eski sevgiliyle arkadaş kalmak
Ayrılığın ardından birey çoğu zaman yeni hayatına odaklanır. Yeni kurduğu bu hayatta eski sevgiliye çoğu zaman yer olmasa da, bazı durumlarda eski sevgiliyle arkadaş kalmak kaçınılmaz olabilir.

İlginizi çekebilir: Eski sevgiliyi unutamama sanatı: Facebook’tan gözetleme

1- Eski sevgilinin güvenilir ve duygusal değeri olan biri olması

Bazı insanlar için eski sevgililerinin sahip olduğu özellikler kaybedilemeyecek kadar değerlidir. Eski partnerin mizah anlayışı, desteği ve güvenilirliği ortak bir geçmişle birleşince, arkadaş kalmak çekici bir hal alabilmekte. Neden olarak bunu öne süren katılımcıların olumsuz bakış açısına sahip, ancak uzlaşmacı kişiler olduğu gözlemlendi.

2- Eski sevgilinin sevilen özellikleri

Katılımcılardan bazıları, eski sevgilileriyle arkadaş kalmalarının nedenleri arasında eski partnerlerinin iyi bir aşçı olması veya sosyal çevresinin geniş olması gibi şeylere yer verdi. Bunu ifade eden katılımcıların dışa dönük, muhalif ve daha az dürüst özellikler sergilediği görüldü. Ayrıca eski sevgilileriyle bu yüzden arkadaş kalan katılımcılar arasında erkekler çoğunlukta.

3- Eski sevgiliye karşı bitmeyen hisler

Duygusal bir ilişkiyi sonlandırmak kolay değildir. Nitekim eski sevgilisiyle arkadaş kalan insanların bazıları da hala onlara karşı bir şeyler hissettikleri için bunu yapabiliyorlar.

İlginizi çekebilir: Eski sevgilimizin yeni sevgilisini merak etmemizin temelindeki bilimsel gerçekler

4- Paylaşılan maddiyat ve diğer şeyler

Bazı koşullar, eski sevgiliyle arkadaş kalmayı değil kalmamayı zorlaştırabiliyor. Ortak alınan ev ya da diğer mülkler, borçlar veya aynı iş yerinde çalışma gibi durumlar buna örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca arada çocukların veya birlikte bakılan evcil hayvanların olması da aynı sonucu doğurmakta.

5- Eski sevgiliye duyulan hislerin tamamen bitmesi

Üçüncü maddenin tam tersi olan bu madde, birçok insan için geçerli. Bazı durumlarda eskiden sevgili olan iki kişinin arasındaki duygusal ve cinsel çekim tamamen bittiğinde taraflar ayrılıktan pek olumsuz etkilenmez ve dolayısıyla arkadaş kalmak da zor bir durum olmaktan çıkar.

6- Ortak arkadaşlar

Sevgiliden ayrılmak zaten yeterince zorken, bir de arkadaşları kaybetmek durumu iyice ağırlaştırabilir. Dolayısıyla birçok insan aynı sosyal çevreden olduğu için eski sevgilisiyle arkadaş kalıyor.

7- Cinsellik

Anketi yanıtlayan katılımcılardan bazıları, eski sevgilileriyle yaşadıkları cinselliği devam ettirebilmek için arkadaş kaldıklarını ifade ettiler. Ayrıca çalışmada erkeklerin bu maddeyi kadınlara oranla daha önemli bulduğu ortaya çıktı.

İlginizi çekebilir: Eski sevgiliyle seks: Yeniden görüşmek normal mi?

Çıkan sonuçlardan anlaşılan net bir şey var ki; insanlar eski sevgilileriyle arkadaş kalmak için birbirinden hayli farklı nedenlere sahip. Ancak bu konuda net bilgilere erişebilmek ve kesin yorumlarda bulunabilmek için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak:

psychologytoday.com

dailymail.co.uk

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!