Eski sevgilimizin yeni sevgilisini merak etmemizin temelindeki bilimsel gerçekler

Eski sevgilinizin yeni sevgilisini merak edip, göz ucuyla (!) da olsa sosyal medya profillerini incelemişsinizdir. Sosyal medyanın en güzel yönlerinden biri de, hiçbir sınır olmaksızın merak ettiğimiz ancak hiç tanışmadığımız ya da tanışma ihtimalimizin bulunmadığı kişilerin hayatları hakkında kısa sürede kapsamlı bilgi elde edebilmemiz. Tabi yanlışlıkla “beğen” butonuna basmadığımız sürece…

Eski sevgilimizin yeni sevgilisini merak etmemizin temelindeki bilimsel gerçekler
Hiçbirimizin eski sevgilimizin yeni sevgilisi hakkında bu kadar kolay bilgi edinme fırsatını geri çevireceğini sanmıyoruz.

Sosyal medyanın özel hayatı bu denli ortaya sermesi biraz korkutucu olsa da, hiçbirimizin eski sevgilimizin yeni sevgilisi hakkında bu kadar kolay bilgi edinme fırsatını geri çevireceğini sanmıyoruz.

Western Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da, bu hipotezi doğrulayacak bulgular ortaya koyuyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 18 – 35 yaş arası kişilerin %88’i eski sevgililerinin sosyal medya hesaplarını sık aralıklarla kontrol ediyor. Aynı yaş grubundaki kişilerin %80’i ise eski sevgililerinin yeni sevgililerini araştırarak bilgi toplamaya çalışıyor. Araştırmadan elde edilen bir başka sonuçsa, eski sevgililerinin ve eski sevgililerinin yeni sevgililerinin hesabını kurcalayan kişilerin kurcalamayanlara oranla daha az stres ve rahatsızlık hissettikleri.

Başkalarının hayatına neden bu kadar ilgi duyuyoruz?
Eski sevgilimizin yeni sevgilisini merak etmemizin temelindeki bilimsel gerçekler
Neden başka insanların hayatı sizi bu kadar ilgilendiriyor?

Eski erkek arkadaşınızın ya da kız arkadaşınızın Instagram hesabına girdiniz ve şanslıysanız profilini açık buldunuz. Dedektif edasıyla tüm selfie’leri, hashtag’leri analiz edip, 8 hafta önce kahvaltıda ne yediğine kadar tüm bilgileri edindiniz. Peki, bu bilgiler ne işinize yarayacak? Neden başka insanların hayatı sizi bu kadar ilgilendiriyor?

Başkalarının sosyal medya hesaplarını karıştırmamızın ve fotoğraflar üzerinden o kişinin hayatıyla ilgili yorum yapmak istemizin en büyük sebebi, aslında kendi hayatımızı o kişininkiyle karşılaştırma isteğimiz.

Zaman zaman bu karşılaştırma ve kendimizin daha iyisine sahip olduğumuzu bilme isteği öyle bir hal alıyor ki, kendimizi değerlendirmek için ölçek olarak kullandığımız kişinin sosyal medya hesaplarından aldığımız bilgileri çevremizde bizi tanıyan insanlarla da paylaşma ve onların da onayını alma ihtiyacı duyabiliyoruz. Bunun tek sebebi, kendimizi daha iyi hissetmek istememiz.

Sosyal medya dedektifliğinin ironisi ise, zamanla gerçek hayatta bir kez bile bir araya gelmediğiniz birisini uzun zamandır tanıyormuşsunuz gibi hissetmeniz. Ancak bildiğiniz her şeyin sadece o kişinin sizin ve o hesaba erişebilecek herhangi birinin bilmesini isteyeceği kadarı olduğunu unutmamalısınız. Yani eski sevgilinizin yeni sevgilisinden değil, ancak onun sosyal medya hesabından nefret edebilirsiniz.

Eski sevgilimizin yeni sevgilisinden neden nefret ederiz?
Eski sevgilimizin yeni sevgilisini merak etmemizin temelindeki bilimsel gerçekler
Eski sevgilinizin yeni sevgilisine duyduğunuz öfke ve nefretin kaynağında, aslında insanlığın başından beri var olan bir “mağara kadını” içgüdüsü rol oynuyor.

Son zamanlarda artan kadın dayanışmasına ve güç birliğinin aksine, söz konusu erkekleri olunca kadınlar bir anda birbirine karşı nefret besleyen yaratıklara dönüşebiliyorlar. Eski sevgilinizin yeni sevgilisine duyduğunuz öfke ve nefretin kaynağında, aslında insanlığın başından beri var olan bir “mağara kadını” içgüdüsü rol oynuyor.

İnsan davranışları konusunda uzman olan yaşam koçu Patrick Wanis’e göre, kadınlar daima kendi cinsleriyle yarışma halindeler. Kıyafetten davranışlara, eğitimden ilişkilere hayatın her alanında kadınlar birbirlerini erkeklere göre çok daha fazla gözlemliyorlar. Bunun temelinde ise “mağara kadını”nın besleme, aile bireylerine bakma ve ailesine zarar verebilecek her şeye karşı savaşma iç güdüsü yer alıyor.  Bu durum, eski sevgilimizi yeni biriyle birlikte gördüğümüzde saldırganlaşmamızın ve kötü planlar yapmaya başlamamızın en büyük nedeni.

Eski sevgilisinin yeni sevgilisini takip eden ve sosyal medya hesaplarını kurcalayan çoğunluğa karşın, yeni sevgiliyle iletişimi çok iyi olan ya da bu durumdan rahatsız olmayan bir grup da söz konusu.

Psikologlar ve ilişki uzmanları, eski sevgiliye karşı geliştirilen takıntının tüm duygusal süreç atlatıldıktan ve her şeyin bittiğinden kesin olarak emin olunduktan sonra ortadan kalktığını söylüyorlar.

Ayrıca, eski sevgilinizin yeni sevgilisinin profilini karıştırıp, dalga geçilecek bir paylaşımının ekran görüntüsünü tüm arkadaşlarınızla paylaşarak dalga geçmeye başlamadan önce; dalga geçtiğiniz kişinin sizinle ne kadar çok ortak yönünün olabileceğini de aklınızda bulundurmanızı istiyoruz. Her ne kadar eski erkek arkadaşınızı elinizden almış olsa da, onun da iyi bir insan olabileceği gerçeğini kabul etmelisiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!