Eski sevgiliyi unutamama sanatı: Facebook’ta gözetleme

Çiftlerin birbirlerini Facebook ve benzeri platformlardan takip etmeleri artık herkes tarafından yapılıyor. Ancak ayrıldıkları partnerini takip edenlerin sayısı hiç de azımsanacak boyutta değil. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Facebook kullanıcılarının 3’te 1’i eski partnerlerinin Facebook üzerinden kontrol ediyor ve yaptığı aktiviteleri bu sayede öğreniyorlar.

mursa kız
Sizce eski partnerinizi Facebook’tan gözetlemeniz ayrılık sonrası toparlanma sürecine katkıda mı bulunuyor yoksa toparlanmanızı geciktiriyor mu?

Bu gözetleme davranışı eski partnerinizin hayatına ve iyiliğine olumsuz manada etki etmiyorsa, sizce bu problemli bir davranış mıdır? Peki sizce bu eski partnerinizi gözetleme davranışı veya eski partnerinizle arkadaş kalmanız, ayrılma sonrası duygusal olarak toparlanmanızı geciktiriyor mu yoksa ayrılık sonrası iyileşme sürecinize katkıda mı bulunuyor?

İlgili yazı: Eski sevgilimizin yeni sevgilisini merak etmemizin temelindeki bilimsel gerçekler

Eski sevgiliyle bağlantıda olma

Aslında eğer istersek, eski partnerinizle bağlantıda kalmanızı sağlayacak birçok farklı yol bulunuyor. Kendisiyle bizzat görüşebilirsiniz veya sosyal ağlar yoluyla sanal bağlantınızı devam ettirebilirsiniz. Temelde eski partnerinizle bağlantıda kalma konusu; güçlü bağ bağlantıları (yüz yüze görüşme) ve zayıf bağ bağlantıları (Facebook’ta arkadaş olma ve eski partnerin aktivitelerini Facebook üzerinden takip etme) olarak ikiye ayrılabilir. Zayıf bağların anlamı, aslında düzenli olarak eski partnerin aktivitelerine maruz kalınması ve akla uygun bir şekilde çiftlerden birinin ayrılık sonrası devam eden bir üzüntü yaşaması olarak algılanıyor.

Bu durumu araştırmak adına Araştırmacı Tara Marshall, birçok farklı ilişki içerisinde olan (evli, bekar, ilişkisi olan vb.) kişileri bir araya getirerek bir deney gerçekleştiriyor. Katılımcılar Facebook hesabı olan ve en az 1 kere ayrılık deneyimi geçirmiş olanlar arasından seçiliyor.

Tüm katılımcılara Facebook hesabı olan bir partneriyle yaşadıkları üzüntü verici ayrılık deneyimleri soruluyor.

Çalışma, katılımcıların aşağıda özelliklerini onaylıyor:

  • Şu anda eski partneriyle bir bağlantısı olmamasını.
  • Facebook üzerinden eski partnerini gözetlediğini. Bu durum katılımcılara sorulan 2 soruyla ölçülüyor. ‘Ne sıklıkla eski partnerinizin Facebook sayfasına bakıyorsunuz?’ ve ‘Ne sıklıkla eski partnerinizin Facebook arkadaşlarına bakıyorsunuz?
  • Eski partnerleriyle o dönem Facebook’ta arkadaş olmasını.

Bilgiler aynı zaman şu sayede toplanıyor:

  • Ayrılma sonrası şu anki üzüntü durumu,
  • Eski partnerine yönelik negatif duygular,
  • Eski partnerine yönelik seksüel hayaller / fantaziler,
  • Eski partnere özlem,
  • Ayrılık sonrası kişisel gelişim (Ayrılık sonrası katılımcının hayatı nasıl değişmiş? Katılımcı yeni hobiler edinme gibi özellikleri hayatına katabilmiş mi ya da ne derece katmış?).

Sonuçlar

 Offline bağlantı

kahve içen çift
Yapılan araştırmalara göre, eski sevgilinizle ne kadar sık yüz yüze görüşüyorsanız, o kadar çok özlem duyup onu arzuluyorsunuz. 

Offline bağlantıda (yüz yüze görüşme) kesin bir şekilde eski partnere karşı güncel üzüntü, hayal ve özlem duyguları deneyimleniyor. Bu noktada offline bağlantı arttıkça, üzüntü, özlem ve arzunun arttığını söyleyebiliriz.

Facebook’ta gözetleme

Facebook’ta eski partneri gözetleme davranışıyla eski partnere yönelik olumsuz duygular, arzu ve tutku arasında doğru orantılı bir ilişki bulunuyor, fakat kişisel gelişimle arasında ters orantı bulunuyor. Bir başka deyişle, Facebook kanalıyla eski partneri gözetleme; ayrılık sonrası daha büyük bir stres yaşamanıza ve eski sevgilinize daha fazla arzu duymanıza neden oluyor.

 Facebook’ta arkadaş kalma

Facebook’ta eski partnerle arkadaş kalma, eski partnere karşı tutku ve arzunun azalmasına ve olumsuz duyguların deneyimlenmesine neden oluyor. Yani katılımcılar eski partnerlerine karşı düşük seviyede arzu ve tutku duyuyorlar. Ayrıca Facebook’ta arkadaş kalma, kişilerin kişisel gelişimlerine olumsuz etki ediyor. Yani Facebook’ta arkadaş olan eski partnerler yeni bir alışkanlık edinmekten uzaklar.

Marshal’ın çalışması Facebook’ta eski partnerini gözetleme davranışının, offline bağlantıdan daha büyük bir etkisini olduğunu ortaya koyuyor. Sonuç olarak bu vaka ortaya koyuyor ki, Facebook, kolayca bulunamayan eski partnerler hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı oluyor.

Kaynak:

Psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!