Eski sevgiliyle seks: Yeniden görüşmek normal mi?

“Sorun sende değil, bende. Ama bu seks yapmamıza engel değil, değil mi?”

Genç erişkinler arasında, romantik ilişkinin bitmesi artık cinsel ilişkinin biteceği anlamına gelmiyor. Journal of Adolescent Research’te yayınlanan yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçları; bir dargın bir barışık ilişkilerin, günümüzün “takılma” kültürünün kaynağı olabileceğini gösteriyor. Yani aslında, bu ilişkilerin “bağlayıcı olmaması” durumu o kadar da geçerli değil.

Nedir “takılma” kültürü?

Araştırma Ohio’da; 17-24 yaş arasındaki, farklı etnik ve sosyoekonomik gruplara mensup 792 kişi ile yapılmış. Araştırmacılar, iki konu üzerinde durmuş; eski sevgiliyle yeniden barışma ve ayrılık sonrası cinsel ilişki. Katılımcılardan son iki yıl içerisinde herhangi bir romantik ilişkisi olanların yaklaşık %44’ü, ayrıldıktan sonra eski sevgilileriyle en az bir kere barıştıklarını belirtmiş. %25’ten fazlası, son iki yıl içerisinde eski sevgilisiyle cinsel ilişkide bulunmuş. Katılımcıların yarısından biraz azı ise bu iki konudan en az birini yaşamış.

University of Wisconsin at Milwaukee’de Sosyoloji departmanı Asistan Profesörü ve araştırmanın arkasındaki isimlerden olan Doktor Sarah Halpern Meekin’e göre, eski sevgiliyle yeniden bir araya gelmek, aslında araştırmanın sonuçlarından çok daha yaygın. Katılımcıların şimdiki ya da yakın zamandaki ilişkilerine dayandırılan araştırmada; eski sevgiliyle barışmanın ya da cinsel ilişkinin sadece bir kısmı ölçümlenmiş. Nedeni ise, belirlenen zaman çerçevesi içerisinde eski sevgilisiyle barışmış ya da cinsel ilişkide bulunmuş olsa da, son iki sene içerisinde romantik bir ilişki yaşamamış olan katılımcıların araştırma sonuçlarına dahil edilmemiş olmaları.

Etkileri neler?

İlk bakışta, araştırma günümüz gençlerinin ilişkilerinin çalkantılı, tahmin edilemez ve uçlarda olduğunu gösteriyor olsa da; gerçek romantizmin öldüğü kanısına varmadan önce, bu konuya daha geniş bir perspektifle bakabilmek önemli. Çalkantılı ilişkiler oldukça yaygın, ancak bu durum yetişkinlik sürecinin olağan ve doğal bir parçası da olabilir.Doktor Halpern-Meekin’e göre, eski sevgiliyle barışmak ya da cinsel ilişkide bulunmak, sosyologların “casual sex” (bağlayıcı olmayan seks) ya da “takılma kültürü” olarak adlandırdıkları durumların da açıklanmasına yardımcı olabilir. “Bağlayıcı olmayan seksle ilgili araştırmaların sonuçları, bu tür bir ilişkinin sandığımız kadar “sorumluluktan uzak” ve “rahat” olmadığını gösteriyor. Takılma kültürünün bazı iddiaları abartılmış olabilir; ancak bu kişilerin birçoğu, romantik ilişkilerini bitirmiş olsa da, cinsel ilişkilerini sürdürenler”

Tabii ki bu durumun riskleri de var. Duygusal açıdan bakıldığında, araştırmacılar, cinsel ilişkinin sürdürülmesinin negatif etkileri olduğu kanısında. Ayrılık sonrası eski sevgiliyle cinsel ilişkiyi sürdürmek, duygusal bağların kopmasına engel olacağından, yeni ilişkilerin başlamasını zorlaştırıyor. Ayrıca eski sevgililer, tekeşliliklerini sürdürmüyorlarsa; birbirleriyle olan ilişkilerine dair rahatlıklarından korunmayı ihmal edebiliyor. Bu durumda, hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda da risk artıyor.

Sonuç olarak, çalkantılı ilişkilerin etkileri çiftten çifte değişiyor. Halpern-Meekin ve ekibinin merak uyandırıcı yeni araştırma konusu ise, ilişkilerdeki belli faktörlerin –şiddet, aldatma vs.- bu durumla bağlantısı olup olmadığı.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!