Human Design’a göre insan tipleri: Enerjinizi yönetmek için tipinizi bulun

Bazen çok fazla yayıldığınızı, dağıldığınızı, yetişemediğinizi hissediyor musunuz? Her gün yapılması gereken işler gözünüzün önünde çoğaldıkça çoğalıyor ve saate eklenecek başka zaman bulamadığınız oluyor mu? Her şeyin düzenli ve kolay görünmesini sağlamaya gelince tam bir uzmansınız ve dışarıdan insanlar topları havada nasıl yönettiğinize hayret ediyor mu? Ve tüm bu zamansızlık yetmezken bir de iş yerinde veya evde bir kriz çıkarak size fazladan görevler mi çıkıyor?

Mutfaktaki lavabo tıkanıyor.
Aile bireylerinden biri hastalanıyor veya sizde bir sağlık sorunu çıkıyor.
Çocuklar çıldırıyor.
Bir müşteri veya arkadaş arıyor ve en kısa zamanda onlara yardım etmeniz gerekiyor.

Hal böyle olunca da daha fazla yardım etmedikleri için çocuklara, eşinize, ebeveynlerinize, arkadaşlarınıza veya ortağınıza bağırmaya başlarsınız. Siz yorgunluktan bitmişken, her şeyi yetiştirmeye çalışırken sizi anlayan ve destekleyen birilerinin olmamasının çaresizliğini yaşarsınız, uykuyu özlersiniz…

Her şeyin gittikçe zorlaştığı bu koşuşturmalarla baş etmenin bildiğiniz tek yolu umut etmek ve gerçekleşmeyen hayallerle dolu başka bir gün arayışı olabilir mi? Sabırlı olmanız gerektiğini düşünerek destekleneceğiniz günü bekleyip işlerin biteceği güne kadar tahammül etmeye mi çalışırsınız? Aslında tahammül etmenin sabırlı olmaktan ayrı olduğunu göremeden… Bir müddet sonra, yani dayanamayacak noktaya geldiğinizde gizlice tüm dünyaya sinirlenirken aklınıza bir soru düşer: “Zamanımı nasıl daha iyi yönetebilirim ki her şeyi halledebileyim?

Kapıdan koşarak çıkıp ekstra büyük kahvenizi almak için sırada beklerken, telefonunuzda “zaman yönetimi çözümlerini” araştırırsınız. Makaleler veya çevrimiçi bir kurs ararsınız, iki dakikada hızlı bir cevap istersiniz, derken kendinizi Instagram’da bulup bilinçsizce kaydırmaya başlarsınız. Gerçeklikten kaçmaya çalışırsınız. Her gününüz bu ve benzeri şekillerde ilerliyorsa sizinle küçük bir sır paylaşacağım: Zaman yönetimi sorun DEĞİLDİR! Zaman yönetimi, asla yeterli zamana sahip olmama sorununu çözemez.

Ne dersiniz? Bana katılıyor musunuz?

“Günün sonunda asla yeterli zamanım olmuyor ve sen bana bunun benim sorunum olmadığını mı söylüyorsun?” diyorsanız, bekleyin. Benimle kalın. Açıklayayım…

Her gün savaş ya da kaç, kontrolü elden bırakma modunda çalışmak zorunda değilsiniz. Uykunun hiç bitmeyen bir savaş olmasına gerek olacak kadar zihinsel olarak yorgun düşmenize gerek yok. “NASIL” yapılacağına bu kadar odaklanmanıza gerek yok! Her şeye yetecek zaman hep var. Asıl sır ENERJİ YÖNETİMİ.

Daha büyük bir bütünün parçalarını değil, bütünü, yani büyük resmi görmek isterseniz Human Design bilgi kaynağıyla cevapları bulabilirsiniz. Human Design’da 4+1 İnsan Tasarım tipi bulunur. 4+1 diyorum çünkü jeneratör ve manifesting jeneratörün aurası aynı, mekanik yapısı farklı işler. Ve bu dört tipin auralarının etkileşimleri, en iyi enerji yönetimi stilini deşifre etmeye başlamanıza yardımcı olur.

Jeneratörler

Sürece adım adım dahil olmak sizin için mükemmeldir. Sağlam bir yapıya sahip olmak sizin için önemlidir. Cevaplayacağınız, tamamlayacağınız, karşılık vereceğiniz başlamış olan süreçlerde enerjiniz doğrultusunda ilerlerseniz günün sonunda tatmin olursunuz ve huzurlu bir uyku uyursunuz. Dağınık olursanız ve “o da bitsin, bu da bitsin”lerle uğraşırsanız günün sonunda karamsarlıkla, hüsranla, hayal kırıklıklarıyla uykuyu ararsınız.

Manifesting jeneratörler

Görevleriniz arasında hızlı hareket etmek, enerjinizin nasıl aktığını gösterir, Bir göreve cevap verdiğinizde… Bunu bir kağıda veya not defterine yazın ve kağıdı gün boyunca periyodik olarak göreceğiniz bir yere koyun ve bırakın günün akışı sizi yapılması gerekenlere yönlendirsin ve gün boyu sürecek memnuniyeti getirsin. Yoksa hayal kırıklıkları ile gün ve yorgunluklar bitmez.

Projektörler

Diğer auralar, enerjinizi yönetmenin en iyi yoludur. Bir kez tanındığınızda ve rehberlik etmeye veya tavsiye vermeye davet aldığınızda… Yapılandırılmış bir sistem oluşturmanın herkesin görevi tamamlamasına yardımcı olduğunu ve böylece aşırıya kaçmamanıza veya içine çekilmemenize yardımcı olduğunu fark edeceksiniz. Tüm işi yapıyor olmanın başarı hissini yaşayacaksınız. Aksi durumda her işe zıp zıp koşan, gün sonunda acı çeken modda yatağa serilirsiniz.

Manifestör

İçinizden size rehberlik edenle hareket edin, kaynak enerji tarafından başlatıldığında, size en fazla huzuru veren eyleme (yaratıcı ilham perileri yolunuzdan temizlenmesi gerekebilecekleri bilgilendirdikten sonra) geçin. Yaratıcı ilham perisi ile akış yapın ve unutmayın: “Yalnız gitmek” zorunda değilsiniz. Vizyonunuzu tamamlamak için ihtiyacınız olan doğru enerjiyi kullanın ve çevreyle barışa hazır olun. Aksi olduğunda öfkeyle baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Reflektörler

Bir ortama davet edildiğinde, istendiğinde veya başlatıldığında, yapılandırılmış süreçlerin bir karışımına ve yaratıcı ilham perilerinde akma seçeneğine sahip olmak, nesnelliğinizin gelişmesini sağlayarak hayatınıza sürprizleri getirir. Aksi halde ise hayal kırıklıkları ve sağlık problemleri hayatınızı ele geçirir.

Human Design rehberliğim doğrultusunda benimle çalışanlar, hayatlarında en fazla üretkenliği ve EĞLENCEYİ kullanabilmek için kendi tasarımlarının bütünsel enerjisine sığınmayı öğrenirler! Böylelikle yaşamlarındaki o yüksek ve gereksiz enerji tüketiminden ve daha da önemlisi acı, hüsran, hayal kırıklığı, öfke yaşamaktan çıkıp huzurla, barışla, tatminle, başarıyla ve sürprizlerle dolu bir yaşam sürmeye başlarlar. Çünkü her şeye yetecek zaman hep var, yeter ki doğru zamanda, doğru yerde, doğru enerjiyle işlevsellik başlasın. Her doğrunun kendi kişisel gerçekliğinde, değişkenliklerle var olduğunu da kabul etmek gerekir; daha büyük bir bütünün parçaları olduğumuzu kabullenmek…

Enerji yönetiminizin zaman yönetiminiz olduğunu fark etmenizi dilerim. Kişisel enerjinizle kalın…

İlginizi çekebilir: Human Design sistemi ile kendinizi nasıl daha iyi tanıyabilirsiniz?

Nalan Kahraman Human Design ve Zihin Eğitmeni
Merhaba, Ben kimim? – Neden varım? – Önemli olan akıllı olmaksa hissettiklerim niye var? türünden bitmek bilmeyen sorularımın cevaplarını 2008 yılında tanıştığım Human Design ... Devam