Human Design sistemi ile kendinizi nasıl daha iyi tanıyabilirsiniz?

Bu hafta Human Design (İnsan Tasarımı) sisteminden söz etmek istiyorum. Human Design bilgileriyle yaşamımda bir şeyler yapmaya başladıkça davranışlarımın bilincinde olmaya başladım. Farkındalıklarım arttı. Zihnimi anlamaya başladım. Yaşamla barışık biri olarak, kendi potansiyelimi fark ederek ve hayatın bendeki anlamını bularak içsel bir huzura ulaştım. Hayatın bendeki anlamı diyorum çünkü her birimiz için bu anlamın nasıl da farklı olduğunu bana Human Design öğretti.

Human Design sistemi doğum zamanı ve hamileliğin yaklaşık altıncı ayındaki zaman verileriyle yola çıkar. Astroloji, I ching, çakra sistemi, kabala gibi ezoterik parçaları ve bilimin genetik, kuantum, biyoloji, biyokimya parçalarıyla farklılaşma biliminin bütünlüğünde bir hesaplama yapar. Hesaplamanın sonucunda ise insan matriksinin parçalarını ve bütünlüğünü oluşturan bir harita çıkarır. Bu haritanın tanımlanması, insanın her bir parçasını fark etmesi ve kendi kişiliğini gözlemleyerek keşfetmesi için de derya deniz bir bilgi kaynağı sunar.

Daha basit ifade etmem gerekirse Human Design bilgi kaynağıyla kendini okuyor, kendini yorumluyor, kendini raporluyor ve kendi parçalarını bir araya getirip kendi bütünlüğünü keşfediyorsun. Öyle ya her şey bir bütünün parçası değil mi?

Human Design da astroloji hakkında bilinen hiçbir şey yok, ancak Human Design sistemini oluşturan parçalardan bir tanesi de astroloji. Bilinen çakra sistemiyle de alakası yok, bilinen genetik faktörlerle ya da biyolojiyle de ilgili değil, ancak her biri Human Design sistem bütünlüğünü oluşturan parçalar. Tek bir parçayla bir bütünü tanımlamak veya anlamak mümkün değil. Parçalarını keşfettikten sonra bütününü görmek ve keşfetmek mümkün. Tıpkı Nalan için bir yazar diyemeyeceğiniz gibi veya Nalan iyi ya da kötü diyemeyeceğiniz gibi… Çünkü gördükleriniz Nalan bütününün parçalarından sadece birisi.

Human Design sistemi oldukça yeni ve toplum olarak hiç alışık olmadığımız bir bütünlükle bizim kişisel parçalarımızı tanımlamamızı destekleyen bir bilgi kaynağı. Human Design terimlerinden biri olan 64 kapıdan birini ele alıp kendimizi o kapı tanımıyla sınırlayamayız. Kapının karşısındaki kapıyı, bulunduğu merkezi strateji ve otoriteyle birleştirdikten sonra bir araya gelen parçalarla tanımlayabiliriz. Dolayısıyla Human Design birilerinin seni analiz edeceği, senin hakkında yorumlar yapabileceği bir sistem değil. Senin Human Design bilgi bütünlüğünü öğrenerek kendini analiz edebileceğin bir sistem.

Ülkemizde son derece yanlış kullanımla ve farklı bakış açıları sunduğu için merak uyandıran bir sistem algısıyla gittikçe popülerlik kazanıyor olsa da Human Design ancak kendi parçalarını tek tek ele alıp kendini okuma fırsatı veren bir bilgi kaynağıdır. Üç-dört günde öğrenilemez, iki okumayla, üç yorumla keşfedilemez ve başkaları üzerinde kullanılamaz. Ancak kendi parçalarıyla tanışıp kendi bütünlüğünün farkında olduktan sonra diğerlerinin de kendi parçalarına erişmesi için rehberlik yapılabilir. Human Design bilgi ve parçaları öğretilebilir, ancak bir diğerini yorumlamak kimseye katkı sağlamaz.

Bazı öğrencilerim bana der ki: “Bir kere de git şöyle yap desen, benim bulmamı istemesen olmaz mı?” Olmaz çünkü senin parçaların benim parçalarımla aynı değil ve deneyimlemediğim, tanışmadığım, bilmediğim şey hakkında sadece yorumlar yapabilirim. Ancak sana kendini keşfetmen için, kendine kapalı tüm kapıları açmana dair tüm anahtarları verebilirim. Kapıları açıp, içeri girip, içeride neler olduğunu ancak sen görebilirsin. Israrla “Benim için kapıları sen açmalısın” diyen öğrencilerimle bir müddet sonra yollarımız ayrılıyor, ancak ısrarla daha fazla anahtar diyen öğrencilerimle uzun soluklu yolculuklar yapıyoruz ve her birinin hayattaki ilerleyişini hayran hayran izliyorum, birlikte keşfettiğimiz parçaların bir araya gelişiyle ortaya çıkan eşsizliğin tadını çıkarıyor, birbirimize sağladığımız katkılardan faydalanarak hayata farklılıklarımızı sunmanın minnettarlığını yaşıyoruz.

Kısacası Human Design sistemi insanın kendi içinde sahip olduğu o eşsiz, o muazzam, o biricik ve parmak izi gibi her insandan farklı olan bütünlüğün ortaya çıkması ve hayata sunabileceklerini sunması için var olan parçaları görme ve okuma becerisi kazandırır. Her bir parçayla tanışıp, ayrıştırıp, özü ortaya çıkarıp, diğer parçalarıyla hizalayıp, kendi yolunda huzur, bereket ve neşeyle ilerlemesi için tüm yolları aydınlatır. Kendine doğru adım adım ilerledikçe geride karanlık tek bir şey bırakmaz. Çünkü bu yaşamda senden daha önemli, senden daha parlak, senden daha aydınlık ve senden daha eşsiz hiçbir şey yok. Sadece keşfetmeni bekliyor…

Kendi parçalarınızla tanışıp bütünlüğünüze ulaşmanız dileğim… Kendinizle kalın…

İlginizi çekebilir: Human Design nedir: İnsan Tasarımı Sistemi ile tanışın

Nalan Kahraman Human Design ve Zihin Eğitmeni
Merhaba, Ben kimim? – Neden varım? – Önemli olan akıllı olmaksa hissettiklerim niye var? türünden bitmek bilmeyen sorularımın cevaplarını 2008 yılında tanıştığım Human Design ... Devam