Hayatta ve ilişkilerde mizah duygusuna sahip olmanın önemi

İlişkilerde mizahi bir bakış açısına sahip olmak önemlidir. Hayat, her zaman aynı ciddiyette devam edemez. Hiç kimse sürekli bir ciddiyet içinde yaşayamaz. İçinizde yumuşak kalpliliğe yer açmayı deneyin. Bazı durumlara gülebilmek herkes için sağlıklı ve eğlencelidir.

Hayatta ve ilişkilerde mizah duygusuyla sorunların üstesinden gelmek mümkün.
Hayatta ve ilişkilerde mizah duygusuyla sorunların üstesinden gelmek mümkün.

Mizah ve ilişkiler

Mizah duygusu -yerinde kullanıldığında- rahatsızlık verebilecek durumların üstesinden gelmenizi kolaylaştırır. Mizah duygusuna ve bir espri anlayışına sahip olmaya o kadar önem veriliyor ki, bu konuda yıllık bir konferans düzenlenerek mizah duygusunun terapide nasıl kullanılacağı tartışılıyor. Yani, mizah duygusu ilişkilerinizde ilerlemenizi sağlayabilir.

İlişkinizde mizah duygusu inşa etmek için, öncelikle birbirinizin alanlarına saygı duymanız gerekir. Yani, kullanırken amacından saptırmamalı, zararsız ve suçlayıcılıktan uzak bir şekilde uygulamalısınız. Bu temel kuralları benimsediğinizde, ilişkiniz ve hayatınız çok daha eğlenceli bir hale gelebilir.

Mizah duygusuyla kastedilen nedir?

Mizah duygusuna ve bir espri anlayışına sahip olmak yalnızca komik ve eğlenceli şeyler söylemek değil, birlikte yapılanlara bir parça mizahi ruh katmaktır. Örneğin, bazı çiftler bulaşıkları yıkama zamanının gelmesini iple çekerler! Bu demek oluyor ki, bu eylemi gerçekleştirirken çok eğleniyorlar.

Kendinizi komik ve eğlenceli bulmuyor olabilirsiniz, ancak bu hayata ve ilişkilere karşı daha eğlenceli bir duruş sergileyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Stand-up’çıların ayarında espri yapmalı olduğunuz anlamını çıkarmayın. Bu, yalnızca işlerin komik kısmını görebilmekten ibarettir. Hayat, tuhaf ve eğlenceli olabilir.

Herkesin kendine özgü bir mizah anlayışı vardır. Eğer partnerinizinkiyle sizin espri anlayışınız uyuşmuyorsa, bunu açıkça ve suçlayıcı olmadan konuşmalı, hislerinizi anlatarak bazı sınırlar belirleme yoluna gitmelisiniz. Bazı insanlar aşağılamayı espri yapmak olarak görürler. Ancak, mizah duygusunun yaralayıcı olmaması gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Yaşadığınız problemlere birlikte gülebilmek sizi yakınlaştırır.
Yaşadığınız problemlere birlikte gülebilmek sizi yakınlaştırır.

Ortak bir payda olarak mizah duygusu

Sağlıklı bir ilişkinin en önemli işaretlerinden biri, zor bir durumda kalındığında iki kişinin de durumun içindeki mizahi yanı görmesidir. Bu demek oluyor ki, her ne ile karşı karşıya kalınmış olursa olsun, birlikte durumu aşabilecek ve duruma gülebilecek güce sahipsiniz.

Yaşamımız hızla ilerlerken, yalpalamadan devam etmemiz oldukça zor. Ancak böyle durumlarda mizahi taraftan bakıp olayların içindeki komik tarafı görmek, işlerin çok daha kolay ve akıcı hale gelmesini sağlayabilir. Bazen tek yapmanız gereken, biraz çaba harcamaktır.

Kaynak

psychologytoday

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!