Günlük burç yorumları: 18 Mart

Koç Burcu

Eğer kendinizi incinmiş veya hassas hissediyorsanız, biraz kendinize özen göstermek, kendinizle ilgilenmek iyi olabilir. Kendinize biraz vakit ayırmanız gerekiyorsa, bunun için suçluluk duymamalısınız. Bu, daha iyi olmak için ayırdığınız bir zaman. 

Uplifers önerisi: Nefesi, meditasyonu, yogayı bilmem ama kendin için iyi bir şey yapmanın verdiği özgüven, öz sevgi ve öz değer çok tatlı! “Beden, zihin ve ruh bütünlüğü için: Her gün kendinize “meditasyon molası” verin

Boğa Burcu

Yakınınızdaki bir kişi size çok yardımcı oluyormuş gibi görünüp, bir yandan da sorumluluğu üstünden atmaya çalışabilir ve bu yüzden sizde bir çeşit güvensizlik duygusu uyandırabilir. Öncelikle bu yardım teklifini reddetmeniz için bir sebep yok. Belki de siz bu yardımı kabul ettiğiniz için üzerinizdeki iş yükünden kurtulup rahatladıkça, olaylara daha farklı açıdan bakabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Hayatınızda hiç her şeyin çok yolunda gittiği günleriniz oldu mu? Maddi desteğe ihtiyacınız olduğunda şirket politikasında olmadığı halde bir anda gelen teşvik primi, tek başına taşınmaya çalışırken aniden ortaya çıkan, uzun zamandır görmediğiniz ve enteresan bir şekilde sanki sadece taşınmanıza yardım için gelmişçesine sonrasında yine bir daha görmediğiniz bir dost. Olan her şeyin tam zamanında, tam olması gerektiği yerde, olması gerektiği gibi olduğu, neredeyse “Bu bir mucize” dedirten anlar. “Dileğiniz gerçek olsa şaşırır mıydınız: Bakış açınızla kendi gerçekliğinizi yaratabilirsiniz

İkizler Burcu

Birlikte çalıştığınız kişilerden biri, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiyor olabilir ve bu durum sizin üzerinizde ekstra iş yükü yaratabilir. Böyle zamanlarda sesinizi çıkarmaya hakkınız olduğunu unutmayın. Belki de uyarılarınız, karşı tarafta bir şeyleri değiştirebilir. 

Uplifers önerisi: Empati, bir başkasının duygularını ve yaşantılarını anlayıp bunları paylaşabilme yetisi olarak tanımlanıyor. Kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzu farz edin; o ne hissediyorsa siz de öyle hisseder, o dünyayı nasıl bir gözle görüyorsa siz de o gözle görürsünüz. Harper Lee’nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek’te Atticus Finch ne demişti: “Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır. … Derisinin içine girip gezineceksin.” “Öfkeye yenik düşmemek için empatinin gücünü kullanın

Yengeç Burcu

Enerjinizin yükseldiğini ve zihninizin yeni olasılıklara açıldığını fark edebilirsiniz. Bu da sizi geleceğe dair daha umutlu kılıyor. Yaşadığınız problemlerin hepsi, size aslında çok önemli şeyler öğretmiştir. Bu öğrendiklerinizle, hayata çok daha tecrübeli bir pencereden bakıyorsunuz. 

Uplifers önerisi: Hayatta her şey tecrübe, karşılaştığımız durumlar, tanıştığımız insanlar, gördüklerimiz, yaptıklarımız… Karşımıza çıkan her türlü durum bizi kendi en yüksek potansiyelimize ulaştırmak üzere kurulu bir kurgu. Mesajları görebilmek ve bir sonraki adımı farkındalıkla atabilmek olaylara, durumlara, insanlara karşı bağımsız bir şekilde kimsenin yoluna sapmadan kendi yolunda ilerleyebilmek için elzem.”Deneyimlerimiz ne anlatır: Hayat, dersimizi öğretene kadar bize tekerrür yaşatır

Aslan Burcu

Duygusal açıdan yoğun bir konuşmanın ortasında bulabilirsiniz kendinizi ve bu durum kafanızı biraz karıştırabilir. Her ne kadar hedef odaklı biri olsanız bile kendinize biraz vakit ayırmalı ve bu duygularınızı özümsemek için kendinize izin vermelisiniz. 

Uplifers önerisi: Psikolojik sağlamlık, pozitif psikolojinin çalıştığı konulardan biri. Zor durumlar karşısında adeta bir hacıyatmaz gibi yeniden ayağa kalkma ve toparlanma yeteneği olarak tanımlanıyor. “Psikolojik sağlamlık nedir: Duygusal dayanıklılığı yüksek kişilerin 14 özelliği

Başak Burcu

Paylaşmanız gereken önemli bir mesajınız olabilir ve bunun için güzel bir konuşma hazırlayabilirsiniz. Ancak konuşmanız ne kadar güzel olursa olsun, buna biraz duygu ve heyecan katmalısınız. Belki alıştırma yaparken buna da dikkat edebilirsiniz.  

Uplifers önerisi: Sunum hazırlarken birçoğumuzun yaptığı şey, önemli konuları slaytlara yerleştirmektir. Oysa en iyi sunumlar, sadece bilgi verme amacı taşımaz, nokta koyar. Martin Luther King’in 1963’teki meşhur konuşması, Ronald Reagan’ın 1987’de Berlin’de yaptığı konuşma sadece birer tarihi gerçek değil aynı zamanda tutkulu bir isteğin dışavurumuydu. Kimse sizin Powerpoint sunumlarınızı hatırlamayabilir ancak tutkuyla paylaştığınız mesajları herkes hatırlar. “Dinleyenleri tek bir noktada buluşturacak etkileyici bir sunum hazırlamanın 6 yolu

Terazi Burcu

Bir konuda adım atmadan önce o konuda başarısız olma ihtimalinizin yüksek olduğunu, bunun sizi aştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer başarısız olma riskini göze alabilirseniz, çok büyük başarılar elde edebilirsiniz. Üstelik hayatınızda kendinize yepyeni bir alan yaratabilirsiniz.  

Uplifers önerisi: Yeni bir fikir mi var aklınızda? Belki yeni bir proje, yeni toplantılar, yeni insanlar… Bu yoğun iş yaşantımızda aslında başrolümüz “beynimiz”. Ona iyi bakmalıyız. “Başarı, sağlıklı zihinden geçer: Beyninize iyi bakmak için 6 öneri

Akrep Burcu

Aklınızdan geçen şeyleri yaptırmak istiyorsanız, bu konuda sahip olduğunuz yeteneği kullanarak karşınızdaki kişiyi kolayca etkileyebilirsiniz. Ancak yine de bir şeyler eksik kalabilir ve karşınızdaki kişi sizin isteklerinizi yerine getirse bile pişmanlık duyabilir. Böyle durumlarda, elinizden başka ne gibi çözümler geldiğini düşünerek bir çıkış yolu bulabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Bazı günler canımız hiç çalışmak istemez. İşler gözümüzde büyür, bir türlü masanın başına oturamayız. Böyle durumlarda deneyebileceğiniz 6 yol var. “Aradığınız motivasyona şu anda ulaşılamıyor: 6 adımda iş yerindeki motivasyonunuzu yükseltin

Yay Burcu

Eğer zaman sınırlamanız varsa ve bir şeyleri yetiştirmeye çalışıyorsanız, kendinizi daha fazla strese sokmak yerine yardım isteyebilirsiniz. Böylelikle kendinize biraz daha özgürlük alanı tanımış olursunuz. 

Uplifers önerisi: Mükemmel olma arzusu ve elinden gelenin en iyisini yapmak birbirinden farklı şeylerdir. Mükemmeliyetçiliğin altında yetersizlik hisleri vardır. Ve bu yetersizlik hisleriyle organizma baş edemeyip onu kompanse ederek, kapatıp örterek mükemmeliyetçilik geliştirir. “Mükemmeliyetçilik mi, elimizden gelenin en iyisini yapmak mı?

Oğlak Burcu

Olayların nasıl gerçekleşmesi gerektiğine dair zihninizde idealize edilmiş bazı noktalar olabilir. Ancak bu kadar sıkı olmak ve esneklik tanımamak, hayattaki bazı fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Zihninizi yeni seçeneklere açık tutmalısınız. 

Uplifers önerisi: Evrimbilimci Charles Darwin’in “survival of the fittest” prensibini mutlaka duymuşuzdur. Yaygın kanının iddia ettiğinin aksine bu prensip aslında “en güçlü olanın hayatta kalması” demek değil. Zira doğada her zaman kuvvetli olan değil, çevresel koşullara en kolay uyum sağlayabilenler hayatta kalır. Esnek bir zihniyet, sıkı bir çalışmayla birlikte başarmak istediğiniz her şeyi kolaylıkla uygulamanıza ve karşınıza çıkan zorluklarla kolaylıkla baş etmenize olanak tanır. Peki, esnek bir zihne sahip olmak ne demek? “Beyin esnekliği: Nöroplastisite ve zihinsel esneklik ile zihniyeti değiştirebilmek mümkün mü?

Kova Burcu

Bazen programınızdaki her bir detayı kontrol edememek sizi endişelendirebilir. Ancak buna izin vermemelisiniz. Programınızdaki sorumlulukları, beklenmedik bir şekilde beliren yeni bir fırsat için ertelemenizde bir sorun yok. Kendinize bu esnekliği tanımalısınız. 

Uplifers önerisi: Sadi Şirazi’ye sormuşlar “İnsan nedir?” diye; “İnsan üç beş damla kan, binbir endişedir” demiş. Endişe, vesvese, obsesyon, takıntı… İnsan doğası gereği böyledir. Zihin takıntılı, kuruntulu düşünceler üretmeye meyillidir. Kafamızın içerinde bizi rahatsız eden bazı düşünceler, ki bunlar genelde negatiftir, aklımıza geldiğinde bile rahatsızlık verir ve biz düşünmek istemedikçe daha da büyüyerek zihnimizde yer eder. Büyüdükçe de hayatı felç edecek hale gelebilir. Peki hangi konularda takıntılı düşüncelere saplanırız? “Takıntılı düşüncelerden kurtulmak için 5 yöntem

Balık Burcu

Genellikle kendinizi olayların akışına bırakıyorsunuz. Ancak bazen siz ne kadar esnek olsanız da bazı konular sizi strese sokabilir, hoşnutsuzluklara neden olabilir. Belki kendinize biraz zaman tanımak, başkalarına nasıl özen gösteriyorsanız kendinize de o şekilde özen göstermek iyi olabilir. 

Uplifers önerisi: Her şey sessizleşmeye başlıyor. Şehrin gürültüsü, sokaktaki otomobilin kornası, üst kattaki komşunun bağırarak konuşmaları, yan evdeki bebeğin ağlama sesleri uzaklaşırken, bana doğru yaklaşan sessizliğin sesini inceden inceye işitmeye başlıyorum. Önce fısıltı ile konuşmaya başlıyor, sonra yan odadan birinin benimle konuşmaya çalışması gibi mırıltılar şekline geçiyor. Daha fazla duyuyorum ama tam işitemiyorum. Şimdi sessizliğin içindeki ses oluyor. Artık daha net duymaya, hatta işitmeye başlıyorum. Ve sonra fark ediyorum ki o ses aslında bana ait. “Kendinizle buluşmanız var, gecikmeyin: Zen meditasyonu nedir?

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!