Aradığınız motivasyona şu anda ulaşılamıyor: 6 adımda iş yerindeki motivasyonunuzu yükseltin

Bazı günler canımız hiç çalışmak istemez. İşler gözümüzde büyür, bir türlü masanın başına oturamayız. Böyle durumlarda deneyebileceğiniz 6 yol var.

1. Sebebini anlamaya çalışın.

Belki acıktınız, belki susadınız, belki başınız ağrıyor veya verilen teslim tarihi yeterli değil. Hiçbiri değilse, belki de yapmanız gereken işe inanmıyorsunuz. Öncelikle isteksizliğinizin temelinde yatan bu sorunları çözmeyi deneyin. Yemek yiyin, bir kahve için veya işle ilgili beklentileri netleştirin. Bunları çözdükten sonra tekrar işin başına oturmayı deneyebilirsiniz.

2. Kolaydan başlayın!

Diyelim ki; yapılacaklar listenizde bugün bitmesi gereken 5 önemli iş var. Genelde zor lokmayı önce yutun derler ama ben motivasyonsuzluk durumu için tam tersini öneriyorum! O an hangileri daha kısa sürede halledilebilecekse, önce onları bitirin. Çünkü bir şeyleri listeden siliyor olmak, sizi daha fazlasını yapmak için motive edecektir.

3. İşlerinizi sabah saatleri – öğleden sonra olarak sınıflandırın.

Bazı işleri sabah, bazılarını öğleden sonra yapmak enerjinizi verimli kullanmak adına daha uygun olabilir. Buna göre işlerinizi sınıflandırmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, öğle yemeğinden sonra vücut tüm enerjisini sindirime yönlendirir. O yüzden, öğleden önce analiz yapmak ve sunum hazırlamak gibi kompleks işleri halledip; öğleden sonraya daha operasyonel ve iletişim odaklı görevleri bırakmak mantıklı olabilir.

4. Pomodoro tekniğini uygulayın.

Kendimizi uzun saatler boyunca aralıksız çalışmaya zorladığımızda, hem çalışmaya karşı isteksiz oluyoruz hem de verimliliğimiz düşüyor. Pomodoro tekniği ise; kısa aralıklı çalışma-dinlenme sistemiyle beynimize aciliyet duygusu vererek, üretkenliği artırmaya yardımcı oluyor. Bu teknikte, 25 dakika çalışma-5 dakika dinlenme döngüsünü uyguluyorsunuz. Her 30 dakikalık döngü, 1 pomodoro’ya denk geliyor. 4 pomodoro sonra, 15-20 dakikalık uzun bir ara veriyorsunuz. Bu şekilde uzun bir süre boyunca verimli çalışmış oluyorsunuz.

5. Çalışmamak için yapılan anlamsız hareketleri anlamlı hale getirin!

Diyelim ki; yukarıdaki önerilerin hiçbiri işe yaramadı. Ve siz şu anda; internette gezinmek ve gazete okumak gibi, asıl işinizi yapmak haricinde her şeyi yapıyorsunuz. O zaman, angarya kabul ettiğimiz işleri aradan çıkarmanın tam zamanı! Fatura veya kredi kartı borcu mu ödenecek, bütçe mi tutulacak, bir devlet dairesi işiniz mi var, bir belge çıktısı mı alınacak? Hepsini şimdi yapıp, yapılacaklar listenizden silin. Bu tarz işleri aradan çıkarmak size iyi hissettirebilir, asıl yapmanız gereken işe daha kolay odaklanabilirsiniz.

6. İşinizi değiştirin veya yaşam amacınızı bulmaya çalışın!

Gelelim, bu durumu ne sıklıkla yaşadığınıza… Eğer işinizde her gün bu isteksizliği yaşar hale geldiyseniz, belki de iş değiştirmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir! Eğer ne istediğinizden emin değilseniz, yaşam amacınızı bulmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Hayalinizdeki ideal bir iş gününüzü yazın. Şu an yaptığınız iş, ideal tanımınıza ne kadar yakın? Yakınlaştırmak için ne yapabilirsiniz?
  • Meditasyon yapın. Meditasyon yapmak, zihninizi kontrol etmenize ve sakinleştirmenize yardımcı olacağı için ne istediğinizi daha net görebileceksiniz.
  • Yakın çevrenize sizi nasıl biri olarak gördüklerini, hangi işlerde başarılı olabileceğinizi düşündüklerini sorun. Sizin hiç bilmediğiniz özelliklerinizi onlar fark etmiş olabilir.
  • İdeal işinizi bulduysanız, onun için hemen bugün çalışmaya başlayın! Bir hedef defteri tutmak en büyük yardımcınız olacaktır.

İlginizi çekebilir: İş yerinde can sıkıntısının üstesinden gelmenin yolları

Destina Çavdar Alçı
Marka Müdürü olan Destina Çavdar Alçı, 1990 yılında İzmir'de doğdu. Lisansını Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını ise İngiltere'nin Bath Üniversitesi'nde İşletme alanında ... Devam