Doğru işi yapıp yapmadığınızı anlamanın 6 yolu

Bir şirkette 25. yılını kutlayan insan size de çok takdirle karışık bir şaşkınlık uyandırıyor mu? Bir çaylak pozisyonundan başlayıp yavaş yavaş yükselerek 25 yıl… Hatta bu kişiler o denli uzmanlaşır ki, yaptıkları işi onlardan iyi yapacak, ilişkileri onlardan iyi kuracak kimse bulunamaz. Yerlerinden fazla oynamadan, çalışıp giderler. Neden peki? Kendileri için doğru işi yaptıklarından olabilir mi?

Bizden önceki nesillerden gördüğümüzün aksine, çoğumuz yüksek olasılıkla hayatımız boyunca aynı şirkette çalışmayacağız. Hatta ebeveynlerimizin yaşına geldiğimizde, üniversiteden mezun olunca yapmaya başladığımız işi yapmamamız bile muhtemel. İşte bu, şirketlerin en büyük dertlerinden birini oluşturuyor: Bağlılık, ya da insan kaynakları diliyle engagement. Amerika’da yapılan Gallup anketi, çalışanların yüzde 70’inin işine ve şirketine bağlı hissetmediğini gösterdi ve bu, iş memnuniyetsizliği için çok yüksek bir oran. Doğru sektör, doğru şirket ve doğru iş kombinasyonunu bulmak her zaman kolay değil. Bunları sürekli düşünmek ve kariyer değiştirip değiştirmemekten emin olamamak da öyle.

Amerika’da yapılan Gallup anketi, çalışanların yüzde 70’inin işine ve şirketine bağlı hissetmediğini gösterdi.

Yaptığınız işle ilgili ne hissettiğinizden emin değilseniz, size rehber olabilecek aşağıdaki birkaç düşünce ve hissi okumanızı tavsiye ederiz. Bunların ne kadarına katıldığınız, doğru işi yapıp yapmadığınız konusunda size fikir verebilir.

Yaptığınız işi ödüllendirici bulmanız

Yapmakta olduğunuz işle ilgili tek motivasyonunuz para, prim, araba ve benzeri maddi çıkarlarınız değilse, iç rahatlığı, huzur ve bir şeyler bitirmenin sevincini duyuyorsanız doğru işi yapıyorsunuz demektir.

Sabahları uyanmaktan nefret etmemeniz

Alarmınızı erteleyemeyeceğiniz noktaya gelip dikey pozisyona geçtiğinizde bu durum size normal mi geliyor, yoksa yataktan her sabah bir küfür sallayarak mı kalkıyorsunuz? Uyandığınızda kafanızda beliren iş çizelgesi sizi rahatsız etmekten ziyade heyecanlandırıyorsa, kesinlikle doğru işe sahipsiniz.

Pazartesi sendromunu çok ağır yaşamamanız

Hiçbirimiz kıymetli hafta sonumuzu, #sundayfunday’lerimizi iş yaptığımız bir güne değişmeyiz elbette. Ancak ağır pazartesi sendromu yaşamanın ve ancak hafta sonuna yaklaşırken tekrar neşe saçmaya başlamanın, işinden nefret edenlerin ortak özelliği olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurmakta fayda var. Sendromu asıl yaratan unsur ne, işiniz mi, şirket mi, şu yeni gelen müdür mü? Ona göre bir aksiyon planı belirleyebilirsiniz. Belki de doğru işi yapıyorsunuzdur ancak şirketinizi değiştirmenin zamanı gelmiştir, bu da mümkün.

Hala öğrenecek bir şeyleriniz olduğunu hissetmeniz

Yaptığınız işi parmağınızın ucuyla yapabilecek hale geldiyseniz, doğru işi yapıp yapmadığınıza karar vermek daha zor olabilir. Kıyı köşe hakim olduğunuz işinizde yeni bir şey öğrenmeniz mümkün değil gibi görünüyorsa, rahatlık ve kendine güvenin yanı sıra bir iç sıkıntısı da yaşamanız doğal.

Yaptığınız işe dair öğrenecek yeni şeyler, yeni açılımlar bulabiliyorsanız, eğitim ve koçluk imkanları sayesinde gelişme fırsatınız varsa, çalıştığınız yere ya da yerlere karşı sadakat hissediyorsanız ve yaptığınız iş de sizi rahatsız etmiyorsa, doğru işi yapıyor olmanız muhtemel.

Saate pek bakmamanız

Saatin kaç olduğunu sürekli takip edenler, bulundukları yerden ve yaptıkları şeyden pek memnun olmayanlardır. Saatinize bakıp ne zaman akşam olduğuna hayret ediyorsanız ve bu geçirdiğiniz saatler size baygınlık vermediyse, doğru işi yapıyor olabilirsiniz.

Saatinize bakıp ne zaman akşam olduğuna hayret ediyorsanız ve bu geçirdiğiniz saatler size baygınlık vermediyse, doğru işi yapıyor olabilirsiniz.
Hissetmeniz

Çok basit bir madde gibi görünüyor ama yaptığınız her hareket gibi, işinizin de doğru olup olmadığını içinizde hissedersiniz. Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz sorusuyla çok dalga geçilir ama aslında kişinin ne istediğine dair en çok fikir veren sorulardan biridir. 5 yıl sonra, bu işi ilerletmiş, yükselmiş olarak mı görüyorsunuz kendinizi yoksa kurtulmuş, özgürlüğünüze kavuşmuş olarak mı? İşinizi bir hapishaneyle kıyasladığınızı fark etmek ne kadar üzücü olsa da, harekete geçmek için iyi bir itici güç.

Yukarıdaki maddeler tek tek mutluluk kaynağı olmadığı gibi, doğru işi yapıp yapmadığınızın tek ölçüsü de değildir. Ancak size kendinizle ve düşünmeyi ertelediğiniz şeylerle ilgili fikir verebilir. Şayet kendiniz için doğru olan işi yapmadığınızı düşünüyorsanız, harekete geçmek için daha fazla gecikmeyin.

İlginizi çekebilir: İlk 90 gün: Yeni bir işte başarılı olmanın sırları

Kaynaklar:

Lifehack

CheatSheet

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!