Sabah sporunu alışkanlık haline getirmek için ipuçları

Sabahları alarmın sinir bozucu sesiyle kendinizi uyanmaya zorlarken, aklınızda günün yapılacak işlerini sıralarken, işe giderken ne giysem diye düşünürken bir yandan da spor yapmak için gerekli motivasyonu bulmak tahmin ediyoruz ki oldukça zor. Hele bir de kış mevsimi ise… Sıcacık yorganın altından çıkıp soğuk ve karanlık bir güne başlamak minik bir sabah işkencesine dönüşüyor olabilir. Hal böyle olunca da sabah sporu için zaman ve enerji bulmak, alan yaratmak iyice zorlaşabiliyor. Egzersiz yapmak beden ve zihin için her zaman faydalı ancak, sabah yapılan egzersizlerin faydaları sandığımızdan çok daha fazla. Güneşin doğuşunu izlemek, sabah serinliğini ve sakinliği tatmak bir yana sabah yapılan egzersiz gün içinde yemek yeme isteğini bile daha kolay idare etmeyi sağlıyor; yani iştahınızı kontrol altına alıyor. Bunun yanı sıra stres seviyesini düşürüyor, modu yükseltiyor, odaklanma becerilerini geliştiriyor, kilo verme sürecini destekliyor ve günün geri kalanında verimliliği artırıyor.

Sabah egzersizinin birçok faydası var. Ancak büyük şehirlerde yaşayan, akşam eve geç saatte vardığı için geç yatağa giren ve bu yüzden sabahları işe bile zamanında yetişmekte zorlanan birçoğumuz için sabahları kalkıp egzersiz yapmak uzak bir hayal gibi geliyor olabilir. Oysa her sabah 07.00’de evden çıkıp yarım saat koşmak, yürümek veya bir başka egzersiz yapmak, daha sonra eve gelip duş alıp çıkmak sandığınız kadar zor değil. Ya da evde birkaç basit hareketle 10-15 dakikalık bir egzersiz setini tamamlamak… Tek ihtiyacınız olan rutin oluşturmak ve sabah sporunu alışkanlık haline getirmek. İşte sabahları erken kalkıp egzersiz alışkanlığı edinmeyi kolaylaştıracak yöntemler:

Kararlı olun

Kararlılık, bir alışkanlığı kazanmanın en önemli kriterlerinden biri. Sabahları spor yapmak için amacınız ne olursa olsun; kilo vermek, sağlıklı olmak, güne motive başlamak veya iyi hissetmek, önemli olan bunu kararlı ve istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam edebilmek. Kendinize her sabah neden spor yapmaya karar verdiğinizi hatırlatarak amacınızdan sapmadan yolunuza devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Egzersiz yapmaya başlamak isteyenler için fitness profesyonellerinden etkili başlangıç önerileri

Erken yatın

Şunu kabul edin, sabah erkenden egzersiz yapmak için kendinize söz vermiş olmasanız bile gece geç saatlere kadar televizyonun başında veya telefonunuzla oynayarak uykusuz kalmak pek de akıllıca bir hareket değil. Üstelik ertesi sabah işe gitmeniz gerekiyorsa! Akşam 22.30-23.00 saatleri arasında yatağa girdiğinizde, sabahları 06.30’da kalkmak çok da zor gelmeyecek. İnanın, bunu alışkanlık haline getirdiğinizde hiç pişman olmayacaksınız.

İlginizi çekebilir: Sabah erken kalkmak hayatınıza ne katar: Verimliliğinizi artıracak bir rutin

Alarm kurun

Alarmı ertelemekten veya bir sonraki alarma güvenmekten vazgeçin. Tek bir alarm kurun. Erteleme butonuna bastıkça, egzersiz vaktinizden harcadığınızı düşünün. Belki başlarda tek bir alarmla uyanmaya çalışmanız ilk birkaç gün geç kalkmanıza neden olabilir; her gün en az iki üç alarmla uyanırken birden ilk alarmda uyanmak sizi zorlayabilir. Ancak, birkaç gün geçtikten sonra alışmaya ve alarmınız çalar çalmaz uyanmaya başlarsınız. Eğer yine de tek alarmda yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız telefonunuzu veya saatinizi biraz uzağa yerleştirin ve kapatmak için ayağa kalkmanız gereken bir yere koyduğunuzdan emin olun.

İlginizi çekebilir: Bahaneleri ortadan kaldırın: Spor yapmayı sevmeyenlere 5 alternatif

Spor kıyafetlerinizi geceden hazırlayın

Spor kıyafetlerinizi önceki geceden hazırlayın. Böylelikle sabah uyandığınızda giyinip dışarı çıkmak daha kolay hale gelebilir. Mümkünse spor kıyafetlerinizi geceden hazırladığınızda sabah uyanır uyanmaz ilk görebileceğiniz bir yere koyun; bu sayede ilk iş spor yapmak için hazırlanmayı hatırlayabilir, aksatmadan sabah sporunu bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hayat enerjinizi değiştirecek muhteşem sabah ritüelleri

Güneşin doğuşunu yakalayın

Eğer yapabiliyorsanız egzersiz zamanınızı güneşin doğuşuna denk getirmeye çalışın. Sabahları gün doğumunda oluşan enfes manzaradan ilham alabilir; özellikle yaz aylarıysa günün serinliğini yakalayabilirsiniz. İki sebep de sabah sporunuzu aksatmamanız için motivasyonunuzu pekiştirebilir.

İlginizi çekebilir: Sabah insanı olmak için 3 adımda Japonların güne iyi başlama sanatını keşfedin

Spor öncesinde keyif aldığınız şeyler için zaman ayırın

Eğer sabahları sizi kendinize getirecek olan şey mis kokulu bir kahveyse, bunun için vakit ayırın. Veya biraz ceviz yemek, maillerinizi kontrol etmek, güneşi selamlamak istiyorsanız bunlardan geri kalmayın. Böylelikle hem kendinizi hazır hissedebilirsiniz hem de spora başlamadan önce gerekli motivasyonu toplamış olursunuz.

İlginizi çekebilir: Kilo almanıza neden olan bu sabah alışkanlıklarına dikkat edin

Kendinize bir spor arkadaşı bulun

Eğer sizinle birlikte egzersiz yapacak bir arkadaşınız varsa, ona verdiğiniz sözü yerine getirmek ve arkadaşınızı yalnız bırakmamak için kendinizi yataktan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, işlerin yoğunluğundan bir türlü görüşmeye fırsat bulamadığınız arkadaşınızla haftada birkaç kez spor yapmak için buluşup arayı kapatabilirsiniz. Dilerseniz aynı evde yaşadığınız annenizle, babanızla, partnerinizle ya da çocuklarınızla da spor arkadaşı olabilirsiniz. Böylece sabahları spordan kaytarma ihtimalinizi düşürebilirsiniz 😊.

İlginizi çekebilir: Kış aylarında spor motivasyonunu koruyabilmenin 6 yolu

Keyif aldığınız egzersiz türünü bulun

Kendinizi uygun olmadığınız kalıplara sokmaya veya başkalarıyla kıyaslamaya çalışmayın. Herkes hızlı bir koşucu olmak ya da bisiklet sürmek zorunda değil. Hafif tempolu bir yürüyüş, ip atlama ya da dans sizin için heyecan verici bir egzersiz olabilir. Keyif aldığınız egzersiz türünü keşfettiğinizde sabahları spor yapmak için daha istekli hale geldiğinizi fark edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hangi spor bana uygun?: Doğru spor türünü seçmek için bilmeniz gerekenler

Gününüzü planlarken spor için de rutininizde yer açın

Sabah erken kalkarsam spor yaparım.” düşüncesini kafanızdan atın. Sabah sporunu alışkanlık haline getirebilmeniz için rutininizde yer açmanız şart. Gününüzü planlarken sabah belki 15-20 dakika belki de 1 saat gibi bir zaman aralığını spor için ayırın ve geri kalan işlerinizi sabah sporunuza ayırdığınız saatten sonrası için planlayın. Böylece “ya yaparım ya yapmam” girdabından kendinizi çıkarabilir; rutininize sadık kalabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sabahları yataktan kalkmadan yapabileceğiniz 15 pratik, basit ve etkili egzersiz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!