Kış aylarında spor motivasyonunu koruyabilmenin 6 yolu

Kışın gelmesi bir çoğumuz için havaların soğuması, tatillerin azalması, işlerin çoğalması ve daha sıradan, daha hareketsiz günler demek. Kış mevsimi, sporu ve hareketi yaşam tarzı haline getirmiş olanlar için olmasa da yeni başlamış olanlar, başlamak isteyenler ve açık havada spor yapmayı tercih edenler için motivasyon düşüklüğü yaratabiliyor. Sağlıklı beslenme ve egzersiz planları havanın soğuk olması nedeniyle sürekli erteleniyor. Kış aylarında motivasyon düşüklüğü yaratan bir başka etmense günlerin kısalması. Havaların erken kararıyor oluşu özellikle ormanda ya da açık havada spor yapmayı tercih edenler için problem yaratabiliyor. Kış aylarında çevresel faktörler nedeniyle azalan spor motivasyonunuzu tekrar canlandırmanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz önerileri sizler için derledik:

Uyandığınız an ışıkları açın

Özellikle sabahları spor yapmayı tercih edenler için henüz güneş doğmamışken yataktan kalkmak oldukça zordur. Havanın soğuk olması, uykunuzu bölerek sıcacık yatağınızdan kalkıp spor yapmanızı daha da zorlaştırır. Bu nedenle sabah yataktan kalkar kalkmaz ışıkları açmanız ve ılık bir duşa girmeniz, uyanmanızı kolaylaştıracaktır.

Isınma hareketlerini evde yapın

Hava çok soğuksa fakat dışarıda koşmak istiyorsanız, ısınma hareketlerini evde yapın ve dışarı ısınmış olarak çıkın. Komşularınız için biraz rahatsız edici olacağı için çalışmalarınızı yatak odasında değil salon gibi ortak kullanım alanlarında yapmanızı öneriyoruz.

Giyiminize özen gösterin

Yaz aylarında bir t-shirt ve şortla spor yapıyorken, kış aylarında eldivenden bereye kadar bir çok ayrıntıyı düşünmek zorunda olmanın motivasyon eksikliği yarattığının farkındayız. Ancak soğuk havadan korunmak için mutlaka uygun kıyafetle spor yapmalısınız. Son yıllarda bir çok markanın farklı hava koşullarında spor yapabilmemize olanak veren su geçirmeme, teri tutmama, vücut ısısını dışarı geçirmeme gibi farklı özellikteki ürünü mevcut. Bu ürünleri açık havada spor yaparken kullanabilir, vücudunuzu soğuktan koruyabilirsiniz.

Teknolojiden faydalanın

Kış aylarında evde koltuğunuza yayılıp, kahvenizi alıp film izlemenin spordan daha çekici geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak televizyon izlemek hareketsiz kalmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bugün en sevdiğiniz diziyi kondisyon bisikleti üstünde izlemeye ne dersiniz? Özellikle spor salonunda antrenman yapıyorsanız ya da evinizde koşu bandı, kondisyon bisikleti gibi ekipmanlar varsa bir taraftan televizyon izleyip diğer taraftan spor yapabilirsiniz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Terlemeye karşı tetikte olun

Kış aylarında sık sık hasta oluyorsanız, spor yaptığınızda terleme nedeniyle hasta olma riskiniz çok daha yüksek. Bu nedenle spordan hemen sonra terli kıyafetlerinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Spor yaptıktan hemen sonra sıcak yoga yapmak ya da saunaya girmek de, hasta olma riskinizi azaltacaktır.

Spor çantanızı işe götürün

İşten çıktığınızda havanın kararmış olması, size eve gidip, yorganın altına girip, bir elinizde sıcak çikolatanız, diğer elinizde kitabınız keyif yapmanızın sinyallerini veriyor olabilir. Bu nedenle spor çantanızı iş yerinize götürün ve iş çıkışında çantanızla birlikte spor salonunun yolunu tutun.

İlginizi çekebilir: Sabah insanı olmak için 3 adımda Japonların güne iyi başlama sanatını keşfedin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!