Bahaneleri ortadan kaldırın: Spor yapmayı sevmeyenlere 5 alternatif

Sporunun yararları saymakla bitmez, metabolizmanızı hızlandırır, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı destekler. Ancak bütün bunların bilinmesine rağmen bazı bireyler için spor yapma eylemi bir türlü hayata geçirilemeyen bir plan olarak kalır.

Belki de problem seçtiğiniz aktivitededir. Bazı aktiviteler sabah için daha ideal olabilir, aşağıdaki egzersizleri sabah sporu rutininize ekleyin ve hangisi size daha çok hitap ediyor karar verin:

1. Yoga

Spor yapmayı sevmeyenlere 5 alternatif

Yogaya eşlik eden rahatlatıcı ortam, spor sevmeyenler için harika. Sabah yapılan yoga gün boyu odaklanmaya ve zihin açıklığına katkı sağlarken stresi azaltarak da size yeni bir gün için enerji verebilir. Yoga hem esnekliğinizi geliştirir hem de size acıyla bas etmeyi öğretir. Tüm bu sebeplerden yoga son zamanların en popüler meditasyonlarından ve egzersizlerinden biri olmuştur.

2. Ev egzersizleri

Aktif olmak için spor salonuna gitmeniz veya personal trainer’lara sayısız paralar dökmeniz gerekmez. Yapmanız gereken kalkmanız gerekenden çok daha erken bir zamana alarm kurmak veya akşam eve geldiğinizde belli bir saatinizi egzersize ayırmaktır. Evde yapabileceğiniz egzersizlerde sizi yönlendirebilecek birçok seçenek mevcut: İnternetten videolar izleyebilirsiniz, egzersiz uygulamalarını takip edebilirsiniz ya da kendiniz bir egzersiz rutini geliştirebilirsiniz.

3. Pilates

Pilates; kaslarınızı ve vücudunuzu güçlendirmek, duruşunuzu düzeltmek, aynı zamanda hem fiziksel hem de ruhsal  rahatlamayı sağlamak için yapabileceğiniz bir egzersiz türüdür. Düzenli nefes almaya ve düzgün omurga duruşuna odaklanarak vücudunuzu ve zihninizi rahatlatır. Kim rahatlatıcı nefes alma teknikleri ile esneme hareketlerinden yararlanmak istemez ki? Üstelik bu egzersizi grup pilatesi olarak da tercih edebilirsiniz, böylece egzersiz arkadaşlarınızla birbirinizi desteklemiş olursunuz.

4. Kısa egzersizler

Spor yapmayı sevmeyenlere 5 alternatif

Gün içinde kendinize egzersiz için uzun zaman ayıramadığınızda egzersizden vazgeçmek yerine kısa olanlarını deneyin. Örneğin sabahları 45 dakikalık bir egzersiz fikri yatakta 45 dakika daha fazla kalmak ile karşılaştırıldığında çok da cezbedici değildir. Amacınız daha uzun sabah sporları yapabilmek de olsa beyninizi daha kısa egzersizlerle kandırıp zamanla egzersiz sürenizi artırmak daha iyi bir strateji olabilir. Belki 10-15 dakikalık bir egzersiz için uykunuzu feda etmek size daha kabul edilebilir gelebilir. Kısa bir egzersiz ihtiyacınız olan enerjiyi size verirken yavaşça sabah egzersizi fikrine ısınmanızı sağlayabilir.

5. Tam vücut kas egzersizleri

Eğer kardiyo egzersizi için gün içinde enerji bulamıyorsanız, kas egzersizleri tam size göre olabilir. Geleneksel bir kas egzersiz rutini (özellikle fazla zıplama içermeyen hareketler) tek tek kas gruplarına odaklandığından vücudu çalıştırır. Karın egzersizlerini de deneyebilirsiniz, mekik çekmek gibi basit karın egzersizlerinin hepsi fazla kıpırdamadan yapılabilir. Güçlü karın kasları hem düzgün bir duruş ve denge için önemlidir hem de ayakkabınızı bağlamak için eğilmek gibi basit günlük aktivitelerinizi daha kolaylaştırır.

 

İlginizi çekebilir: Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin sebepleri neler olabilir?

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam