Kilo almanıza neden olan bu sabah alışkanlıklarına dikkat edin

Birkaç kilo vermek istediğinizde bazen ne yaparsanız yapın başarılı olamazsınız. Ve problemin ne olduğunu düşünmeye başlarsınız.

Belki de problem sabah alışkanlıklarınızdadır. Yapılan araştırmalar, sabah alışkanlıklarının tüm gününüze etki ettiğini ve kilo almanıza ya da kilo verememenize neden olduğunu dile getiriyor.

İşte kilo almanıza neden olan sabah alışkanlıkları:

1. Aşırı veya yetersiz uyku
uyku
Yapılan araştırmalar, aşırı ve yetersiz uykunun kilo almanıza neden olduğunu dile getiriyor. Bu yüzden geceleri 7-9 saat uyuduğunuzdan emin olun.

Yeterli uyku uyumamanın, iştahı uyaran kortizol hormonunun yükselmesi nedeniyle kilo almanıza neden olduğunu daha önceden duymuş olabilirsiniz. Aslında bu durumun tam tersi de söz konusu. Çok fazla uyumak da kilo dengeniz için olumlu olmayabilir. PLOS One dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, günde 10 saatten fazla uyuyan insanların vücut kitle endeksi, 7-9 saat uyuyan insanlara göre genellikle daha yüksek. Bu yüzden akşamları ortalama 7-9 saat arası uyuduğunuzdan emin olun.

İlgili yazı: Başarılı insanları sıra dışı kılan 10 sabah alışkanlığı

2. Güneşe çıkmamak

Yine PLOS One’da yer alan bir çalışmaya göre, eğer uyandığınız halde gözlerinizi hala kapalı tutuyorsanız, güneşin kilo vermenize yardımcı özelliklerini kaçırıyor olabilirsiniz.

Yapılan çalışma, sabah erken saatte güneşe maruz kalan insanların beden kitle endeksinin, güneşe maruz kalmayanlara göre önemli derecede daha düşük olduğunu dile getiriyor. Hava bulutlu olsa dahi 20-30 dakika gün ışığına maruz kalmak bu noktada kilonuza olumlu etki ediyor.

3. Yatağı yapmamak

Amerikan Ulusal Uyku Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre, sabahları yataklarını toplayan kişiler, toplamayanlara göre %19 daha iyi bir akşam uykusu geçirdiklerini dile getiriyorlar. Uykunun, beden kitle endeksiyle olan ilişkisine dikkat ettiğimizde, yatağınızı toplamanız, dolaylı yoldan da olsa kilo almanın önüne geçebilir.

4. Tartıya çıkmamak

Cornell Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada, 162 fazla kilolu kadın ve erkek 2 yıl boyunca izleniyor ve araştırma sonucunda her gün tartılan insanların kilo verme konusunda daha başarılı oldukları görülüyor.

Pennsylvania Beslenme ve Diyatetik Akademisi sözcüsü Lisa Jones; sabah kalkar kalkmaz tartıldığınızda en düşük kiloda çıkacağınızı dile getiriyor. Akşam uyurken de metabolizmanız çalıştığı için ve vücudunuzda daha az su bulunduğu için, sabah tartıldığınızda kilonuz konusunda daha net bir fikre sahip olursunuz.

tartı
Yapılan araştırmalar, sabah uyandığınızda tartıya çıkmanın, kilo vermeniz konusunda size katkı sağladığını dile getiriyor.
5. Kahvaltıyı atlama 

Yapılan birçok araştırma, sabahları kahvaltı yapmanın kilo almayı engellediğini dile getirmektedir. Kahvaltı yapmak ayrıca, ilerleyen saatlerde aşırı derecede acıkmanızın da önüne geçer. Bu, oldukça önemlidir; çünkü açlık seviyeniz arttığında sağlıksız yemekleri tüketme olasılığınız ve yemeğinizin porsiyonunu büyütme ihtimaliniz de bir o kadar artacaktır.

Bazı araştırmalar; kahvaltı yapmakla beden kitle endeksi arasında ters ilişki olduğunu dile getirmektedir, yani kahvaltı etmemek beden kitle endeksinizi artırmaktadır. Bu yüzden, eğer sabahları kahvaltı yapmıyorsanız hemen az da olsa bir şeyler yemeye başlamalısınız.

6. Hidrasyonu sağlayamama

Uyandığınızda dehidre olmanız çok olasıdır; çünkü uyurken saatler boyu su tüketmediğiniz için vücudunuz susuz kalır. Vücudunuzun hidrasyonunu sağlamak için su içmek oldukça önemlidir; çünkü hidrasyon vücudunuzun sıvı dengesine yardımcı olur ve iştahınıza doğrudan etki eder. Susadığınızda, beyniniz aç olmasanız bile yemek yemeniz konusunda sinyal gönderebilir; bu yüzden sabah uyanır uyanmaz su içmeli ve gün içerisinde yeterli su tükettiğinizden emin olmalısınız.

Kaynak:

Womenshealthmag.com

Caloriesecrets.net

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!