Başarılı insanları sıra dışı kılan 10 sabah alışkanlığı

Kariyer basamaklarının en tepelerindeki insanlara hayranlıkla bakar, o seviyelere nasıl ulaştıklarını merak eder dururuz. Peki bir hayli başarılı insanları daha az stresli, daha mutlu ve üretken kılan şeyler nedir hiç düşündünüz mü?

Dağın zirvesindeki bu insanlar, kendilerine değer veriyor ve önce “ben” demeyi biliyor. Güne merhaba der demez ilk yaptıkları iş gelen mesajları ya da e-postaları kontrol etmek değil; günün ilk ışıklarını kendilerine ayırmak oluyor. Halledilmesi gereken aciliyetli bir iş söz konusuysa, önceliği kendilerine tanıyorlar.

Uplifers olarak, kariyerlerinin zirvesindeki insanları diğer insanlardan farklı ve sıra dışı yapan nedir sorusuyla yola koyulduk ve pek de dile getirilmeyen bazen de özen gösterilmeyen sabah alışkanlıklarını sizler için sıraladık ve yapmanız gerekenleri sunduk:

1. Oldukça erken kalkın

Zamanın değerini bilmeyenimiz yoktur. Bir hayli başarılı insanlar adeta bir görev edasıyla sabah 5.30’da, 4.30’da, hatta 4.00’da uyanıyor. Bu sayede, kendileri için önemli olan işleri halletmek adına daha fazla fırsat yakalamakla kalmıyor, günlerinin ilk saatlerini denetimleri altına almayı çok daha iyi bir şekilde başarıyorlar. Bu alışkanlığı kazanmak için her zamankinden 15 dakika önce kalkmaya başlayın. Zamanla siz de alışacaksınız.

2. Kalori yakın

Kalori yakmak için sıkı bir rejime girmenize gerek yok, yalnızca yoga bile yapsanız yeter. Egzersiz yaparak daha sağlıklı, daha mutlu olmakla kalmaz; zihninizi boşaltarak stresle de baş edebilirsiniz.
Egzersiz için kesinlikle zaman ayırın. Her gün 1 saatinizi ayırmak gözünüzü korkutabilir. Ancak, en azından 10 dakika bile olsa koşmayı, dans etmeyi hatta evinizin etrafında yürümeyi deneyin.

koşu

3. Sağlam bir kahvaltı yapın

Sabahları vakit kaybetmemek için en önemli öğün olan kahvaltıyı atlamak yerine, güne besleyici bir kahvaltı ile başlamak daha zinde ve enerjik olmanızı sağlar. Kahvaltı sofrasında geçireceğiniz zamanı kaybetmek istemiyorsanız tam tahıllı gevrekleri tüketebilirsiniz.

kahvaltı

Fırınlanmış yulaflı yeni Special K Granola, hem zamandan tasarruf etmek hem de güne lezzetli bir başlangıç yapmak isteyenler için harika ve pratik bir seçenek. 4 farklı tam tahıl ve 6 çeşit B vitamini içeren yeni Special K Granola’nın farklı meyveli seçeneklerini sütle ya da dilerseniz yoğurtla karıştırarak güne hem sağlıklı ve hem de zinde bir başlangıç yapın.

 4. “Güç toplamaya” zaman ayırın

Motivasyonumuz her an yüksek değildir, hatta kimi zamanlar tükenme noktasına gelir. Öyleyse, düzenli aralıklarla kendinizi adeta bir batarya gibi şarj edin. Başarılı insanlar bunun farkında ve bu yüzden güç toplamak için bir hayli zaman ayırıyorlar. Çünkü duygusal olarak çöküntü içindeyken değil, aksine zihninizdeki yüklerden kurtulduğunuzda bir işin üstesinden gelebilirsiniz. Size ilham verecek anekdotlara ve gücünüze güç katacak alıntılara kulak vermek adına her sabah 30 dakikanızı ayırın.

5. Meditasyon yapın ve zihninizi boşaltın

Sakinleşin ve iç huzurunuzun sizi yönlendirmesine izin verin: rahatlamak için birkaç dakika dua edin ya da meditasyon yapın. Hastalıkların %99’unun stres kaynaklı olduğunu unutmayın. Öyleyse işleri aceleye getirip paniklemeyi bırakın, birkaç dakika da olsa sessizliğin tadını çıkarın. Doğru nefes alıp vermeye dikkat edin. Hatta çalışmalarınız esnasında size güç verecek bir mantrayı aklınıza kazıyabilirsiniz.

6. Plan yapın ve strateji oluşturun

Kolları sıvamadan önce, doğru yönde ilerleyip ilerlemediğinizi anlamak için birkaç dakikanızı günü planlamaya ayırın. En azından 10 dakikanızı ayırarak hedeflerinizi gözünüzün önüne getirin, gün içinde yapmanız gereken işleri gözden geçirin, bir çizelge oluşturun. Bu sayede işleri kolayca kontrol altına alabilir ve daha az stres yaşayabilirsiniz.

sabah 2

7. Minnet duyulanlar listesi oluşturun

Mutluluk, zaten sahip olduğunuz şeyleri istemekle ilgilidir. Oldukça başarılı olan insanlar, şükran duydukları nimetleri tek tek sıralar. Böylece, iyimserliğe ve ilhama dünyalarında daha fazla yer açar, hayata dair bakışlarını geliştirirler. Her gün, şükrettiğiniz bir şeyi bir yere not düşün. Çoğu zaman farkına dahi varamadığımız küçük kazanımları da hesaba katmayı öğreneceksiniz.

8. Çocuklarınızla kucaklaşın

Çocuğunuz var ise bu madde sizin için. “Bizim çocuk hızla büyüdü. Ama gel gör ki beraber neredeyse hiç vakit geçiremedik”, diyen ebeveynlerden olmayın sakın.

Sabahları henüz kafanızda bir ton yük birikmemiş olmasını ve daha az stresli olmanızı fırsat bilerek çocuklarınızın okul için hazırlanmasına yardımcı olabilir, kahvaltılarını hazırlayabilir ve hayallerine dair sohbet edebilirsiniz. İşlerinizden dolayı ailenizi ihmal etmeyin.

kahvaltı 1

9. Partnerinizle bağlarınızı pekiştirin

Sabah saatlerinde partnerinizle bağınızı pekiştirin. Her daim hayatlarında var olduğunuzu göstermenin bir yolu olarak ona planlarınızdan, mali durumunuzdan ve hatta sevdiğiniz hobilerinizden bahsedin. Başarılı insanlar sabahları daha fazla enerjiniz ve konsantrasyonunuz olduğunu gayet iyi bilir; bu alışkanlığa önem verir. Siz de haftanın bir gününü “kahvaltı saati”ne ayırabilir, partnerinizle kahvaltı için en yakın kafeye gidebilir veya beraber koşabilirsiniz.

sabah 1

10. Kendi kendinize çok önemli bir soru sorun

“Bugün o günse, hayatın son günüyse, yine de bugün yapacağınız işi yapmak ister miydiniz?” Adeta damardan giren bu soru sizi gerçekten istediğiniz doğru yöne götürür. Bir hafta içerisinde çoğu kez cevabınız “hayır” olduysa, o halde bir şeyleri değiştirmek için kolları sıvayın. Bunu yapmak için bir daha böyle bir fırsat ne zaman elinize geçer hiç bilemezsiniz.

granola_yeni paketler

Başarılı insanları sıra dışı kılan 10 sabah alışkanlığı yazımız, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!