Hayat enerjinizi değiştirecek muhteşem sabah ritüelleri

Şimdi gelin birlikte biraz yolculuk yapalım, farklı manzaraları hep birlikte değerlendirelim. Bu yazımı okuyan, ve şu an bana eşlik etmekte olan siz örneğin, hep birlikte sizin bir gününüze gidiyoruz… Sabah uyandınız, ilk aklınıza gelen ne oluyor hiç bu konuda düşündünüz mü?  Cevabınızı duyar gibi oluyorum; karanlıkta uyanıyorum, henüz sabahın çok erken bir saati oluyor, zorlukla yataktan kalkıyorum, yine işe gitmek için ve her sabah olduğu üzere ilk aklıma gelen o gün tamamlamak zorunda olduğum bir sürü iş ve katılmak zorunda olduğum toplantılar…

Peki, şimdi de aynı şekilde sizi yeniden uyandıralım; bu sefer sizin “son gününüze” gideceğiz. Uyandınız ve o gün size yaşayacağınız “son gün” olduğu söylendi, gününüzü izlediğimizde neler olurdu? Tekrar şunu düşünebilir miydiniz “bugün yine her gün gibi aynısı”, “ne olacak şu yataktan kalkmayı hiç istemiyorum”, “yine aynı zorluklar, aynı yoğunluk, kendime zaman ayıramıyorum, her günüm aynı monotonlukta geçiyor”… İşte bu düşünceler aslında sadece son günümüz olduğunu bildiğimizde “anlamsız ve sadece şikayet eden” ifadeleri içerdiğini rahatlıkla kavrayabileceğimiz hale gelmemeli; sizin her gününüz size verilmiş bir armağandır, değerlidir ve hatta o kadar değerlidir ve daha da fazlası öyle güzel fırsatlarla doludur ki…

hayat enerjinizi degistirecek sabah rituelleri (1)

İşte bu fırsatlardan bir tanesi “sabah ritüelleridir”, yani sabah uyandığınızda ilk yaptığınız şeyler. Çünkü sabah enerjiniz ve sabah kendinize ayırdığınız zaman tüm gününüze yansıyacaktır. Beni tanıyanlar bilirler, sabahları çok severim, her sabah ilk olarak sabahın çok erken bir saatinde mutlaka meditasyon için zaman ayırırım, ertesinde mutlaka en az bir saat kardiyo veya güç çalışması yaptığım spor için zaman ayırırım. Bunun ertesinde ise mutlaka güne bana ‘’ilham’’ verecek okumalar ile başlarım. Ve bu okumalarım esnasında mutlaka eserlerini hayranlıkla dinlediğim ve çok sevdiğim Mozart ve Vivaldi’nin eserlerini dinlerim. İşte bu akış bana her günümün önemini hatırlatan, o günü mutlaka daha fazla “ışık” yaratmak için kullanmam gerektiğini “bildiren” ve “sadece kendimle olduğum muhteşem bir kendi-ile-randevu” zamanıdır; tüm bu akışı tamamladığımda ise saat sadece sabah 7:00 olmuştur… Ve önümde yine muhteşem bir gün vardır.

İş dünyasının başarılı liderlerinin sabah ritüelleri

İş dünyasının en başarılı liderleri bugün “sabah ritüellerine” çok şey borçlu olduklarını paylaşıyorlar. Günümüz fenomenleri Twitter ve Square’ in ortaklarından Jack Dorsey’in sabah ritüeli her sabah 5:30’da uyanmak ertesinde meditasyon yapmak ve sonrasında ise 6 millik koşusunu tamamlamaktır. Dünyanın en büyük potansiyellerinden olan PepsiCo, Starbucks ve Apple gibi  şirketlerin CEO’larının  sabahları 4:30’dan önce uyandıkları ve güne mutlaka meditasyon, egzersiz ve kişisel bakımdan oluşan sabah ritüellerini gerçekleştirdiklerini paylaşmışlardır.

Bir sabah ritüelinizin olması ve “kendinize” odaklı geçireceğiniz zaman o derece önemlidir ki dünyanın en önemli liderleri için “sabah ritüelleri” adeta olmazsa olmazlardan; son Amerikan Başkanı Barack Obama her sabah 6:45’ te uyanmakta ve bir saatlik kardiyo ve ağırlık çalışmasından oluşan spor ritüeli ile güne başlaması ile bilinir. Starbucks CEO’su Howard Schultz, sabahları 4:30’da uyandığını ve sabah ritüeli olarak güne mutlaka 1 saatlik yürüyüş ile başladığını paylaşmıştır. Ünlü Steve Jobs’ın bilinen ünlü sabah ritüeli her sabah uyanıp ayna karşısında sessizce kendine bakarak, “Bugün dünyadaki son günüm olsaydı, bugün olduğum halimden yine memnun olur muydum?” sorusunu kendine sormasıdır, cevabı hayır olduğu her aşamada hayatında büyük değişiklikler yaptığı bilinir.

Sabah ritüeli bir zaman sınırlaması olmayan veya ayıracağınız zaman aralığında ne yapacağınız tamamiyle size kalmış bir akıştır. Fakat genel olarak görüyoruz ki, sabah ritüelleri liderlerin “en önemli soruları” kendilerine yönelttikleri, günlük motivasyonlarını sağladıkları ve yoğun programları için enerji depoladıkları özel zamanlar niteliğinde.

Halen bir sabah ritüeliniz yok ise, güne sadece 15 dakika kadar kısa bir süre bile olsa daha erken başlayarak oluşturacağınız sabah ritüeliniz ile yaşam enerjinizi, motivasyonunuzu ve potansiyelinizi arttırabilir hayatınızda önemli dönüşümler yaratabilirsiniz.

Unutmayın ki, hayatınız kıymetlidir, her gününüz her dakikanız ayrı değerlidir, hayatınızın en başarılı “lideri” sizsiniz… Sizin sabah ritüeliniz sadece, muhteşem yaşamınızı dönüştürmek için bugün yapacağınız ufacık bir değişiklik kadar uzağınızdadır…

hayat enerjinizi degistirecek sabah rituelleri (2)

Sabah ritüelinize alabileceğiniz bazı uygulama önerileri

Kalorilerinizi yakın; spor sağlıktır : Birçok önemli liderin sabah ritüelinde yer alan kardiyo veya ağırlık çalışmaları sabah daha hızlı çalıştığı bilinen metabolizmayı da etkileyerek, daha fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında, spor yaparken salgılanan seratonin hormonunun mutluluk etkisi ve sabah sporunun size sağlayacağı yenilenme hissi, güne yüksek bir enerji ile başlamanıza yardımcı olacaktır.

“İlham” için dinleyin veya okuyun; kişisel hedefleriniz için yenilenin: Sevdiğiniz bir müziği dinleyebilir, size ilham veren sözler okuyabilir, böylece gün içerisindeki hedefleriniz kadar genel olarak hayata bakış açınız ve gün boyunca tüm ilişkileirnizde size eşlik edecek önceliklerinizi yeniden hatırlamış olur ve ayrıca motivasyonununuzu yükseltebilirsiniz.

Teşekkür edin; güne “şükür” hissiyle başlamak mutluluğunuzu arttırır: Güne sahip olduklarınıza teşekkür ile başlamak, varlığınızda mutluluk hissini büyütebilmenizin muhteşem bir yoludur. Her gün için için minnet duyacağınız en az bir şey mutlaka vardır, bunu hayatınıza daha çok yansıtmanız, yaşam enerjinizi arttırmaya da yardımcı olur.

Meditasyon yapın; düşüncelerinizi düzenleyin: Meditasyon özellikle “an” içerisinde olmanızı, geçmiş ve gelecek kaygılarından uzaklaşarak var olduğunuz zamana, şimdiye odaklanmanızı sağlayan çok önemli bir uygulamadır. Sabah ritüelinizde yer alacak meditasyon tüm gün boyunca enerjinizin, düşüncelerinizin ve hislerinizin de kontrolünde size yardımcı olacaktır.

Kendinize önemli sorular sorun; tüm soruların/sorunların/hayat yolunuzun cevabı sizdedir: Sabah saatleri alfa dalga boyu ismi verilen beynin daha farklı çalıştığı bir dalga boyu enerjisine yakın olduğu, gün boyunca farklı negatif enerjilerden, ego, kişisel çıkarlar gibi sizi etkileyen dış kavramlardan uzak olduğunuz, tamamiyle kendi kendinizle kaldığınız saatlerdir. Kendinize “dürüstçe” cevap verebileceğiniz zor soruları, kendi içinizde sabahın sakinliği ve samimiyetinde sorarak, en iyi kararlara ve cevaplara ulaşabilirsiniz.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam