Güne erken başlayarak hayatınıza dahil edebileceğiniz mutluluk verici aktiviteler

Erken kalkmak çoğu kişiye zor gelir. Bir çoğumuz için 20 yıllık okul hayatı bile bunu değiştirmeye yetmez. Hatta iş hayatının sıkıntılı gitmesinin nedeni olur. Aslında bir çok şeyde olduğu gibi burada da konu doğru hedefler koymamak. Zorunlukluktan değil de, kendimiz için bir amaç edinirsek erken kalkmak o kadar da zor gelmeyebilir. 

Peki sabahları erken kalkmanın ne gibi getirileri olabilir? Aşağıda güne erken başlayarak hayatınıza dahil edeceğiniz güzel ve mutluluk verici şeyleri sıraladık:

Güne güneşle birlikte uyanmak

Güneş ışığının insan üzerinde ne kadar olumlu ve moral verici bir etkisi olduğu tartışılmaz. Mevsimle birlikte git gide daha fazla bulutun ardına saklanan güneşi şimdiden özlemeye başladık. Onunla birlikte uyandığınızda, güneşin enerjisini içinize çekmişsiniz gibi büyüleyici bir motivasyon yakalarsınız. Üstelik, şehrin gürültüsünün bastırdığı kuş seslerinin duymak doğayı hissettiğiniz bir başlangıç demektir. Her güne bu enerjiyle başlamak çok cazip değil mi?

İlginizi çekebilir: Tüm gününüzü aydınlatacak 10 sabah rutini

Güne sakin ve dingin başlamak

Sabah, birçok insan için telaş dolu bir vakittir. Giyinme, banyo, yol derken günün ilk iki saati koşturmaca ve stres içinde geçer. Bu durumsa olumsuzluğun güne yayılmasına önayak olur. Erken kalktığınızda bu telaşı bir keyfe çevirmiş olursunuz. Sadece kendinize ayırdığınız sakin bir sabah rutini ile güne ‘ben zamanı’ ile başlamış olursunuz. 

İlginizi çekebilir: Sabahları erken kalkabilmek için Ayurveda’dan faydalanın

güne erken başlamak
Güneş ışığının insan üzerinde ne kadar olumlu ve moral verici bir etkisi olduğu tartışılmaz.
Sabah sporu

Spor yapmanın kendisinin ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Bir de bunu sabah bedeninizi açmak ve doğal doping ile güne enerjik bir şekilde başlamak için kullandığınızı düşünsenize.

İlginizi çekebilir: Kış aylarında spor motivasyonunu korumanın 6 yolu

Verimlilik

Günün en verimli zamanı sabahtır. Erkenden işlerinizin başına koyulduğunuzda, günün görece ritmi düşen ve yorgunluğun gözükmeye başladığı akşam saatlerine kadar işlerinizi bitirmiş olursunuz. Üstelik daha telaşsız bir rutine girerek hata yapmanın da önüne geçmiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Daha verimli bir çalışma alanı oluşturmanıza yardımcı olacak öneriler

Kahvaltı

Sabah kahvaltısı ile güne başlamak yeme rutininizin daha sağlıklı olmasınız sağlar. Sabah sporunun ardında yenilen etkili bir kahvaltı ile günlük enerjinizi yenilemiş olursunuz. Öğle molasına kadar bir şey yiyemeyecek olanlarımız için de açlık krizinin önüne geçilmiş olur.

İlginizi çekebilir: Ülkeler ve kahvaltıları: Hangi ülke kahvaltıda ne yiyor?

Daha iyi uyku

Evet daha iyi uyku. Çünkü erken uyanmak, daha erken uyumak anlamına gelir. Dolayısıyla uykunuzun kalitesi artar ve gün boyu enerjiniz daha yüksek olur.

İlginizi çekebilir: Uyku kalitenizi arttırmak için yatmadan önce yapabileceğiniz sağlıklı aktiviteler

Hedeflere ulaşmak

Kısa ya da uzun vadede ulaşmayı amaçladığınız hedefleriniz varsa bunları gözden geçirip değerlendirmek için sabahın erken saatlerinden daha uygun bir zaman yok. Zihninizin tamamen açık olduğu bu zamanı hayatınızdaki önemli hedeflere ayırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hedeflerinizi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler

Kaynak:

lifehack.org

zenhabits.net

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!