Uyku kalitenizi arttırmak için yatmadan önce yapabileceğiniz sağlıklı aktiviteler

Yatma zamanı geldiğinde çoğumuz bilgisayarda, televizyonda ya da telefonlarla vakit geçirmeyi seviyoruz. Ne var ki bu tür alışkanlıklar uyku düzenimizi olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden yatmadan önce daha çabuk uyumamızı ve daha iyi dinlenmemizi sağlayacak sağlıklı aktiviteleri seçebilmek önemli. Çünkü tıpkı gün içinde yaptıklarımız gibi gece yaptığımız şeylerin de fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde etkisi var. Aşağıda yer verdiğimiz eylemler, gece yatmadan önce yapabileceğiniz sağlıklı aktiviteler arasında yer alıyor. Bunları yaptığınız takdirde daha rahat uyuyabilir ve ertesi gün kendinizi daha aktif hissedebilirsiniz:

İlginizi çekebilir: Modern çağın problemi uykusuzlukla başa çıkma yolları

yatmadan önce yapabilecğeiniz sağlıklı aktiviteler
Gün içinde yaptıklarımız gibi gece yaptığımız şeylerin de fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde etkisi var.
Esneme hareketleri yapın.

Gün içinde saatlerinizi masa veya direksiyon başında geçirdiyseniz, bedeninizin gerginliğini atmaya ihtiyacı var demektir. Yatmadan önce 5-10 dakika yapacağınız esneme hareketleri vücudunuzu rahatlatacak. Bedeninizde özellikle hangi bölgelerde gerilmeler ve varsa kramplar olduğuna dikkat edin ve bunlara uygun esneme hareketleri yapın.

Kitap okuyun.

Sussex Üniversitesinde yapılan bir çalışma, yatmadan önce kitap okumanın stresi yüzde 68 oranında azalttığını ortaya çıkardı. Yatmadan önce yapılan 6 dakikalık bir okuma bile uyku kalitenizi arttırabiliyor.

İlginizi çekebilir: Uyumadan önce teknolojik aletlerden okuma yapmak sağlığı etkiliyor

Sıcak bir duş alın.

Yatmadan önce duş almak rahatlamanızı sağlar ve vücut sıcaklığınızı düşürür. Vücut sıcaklığınızın düşmesi ise beyninize artık yavaşlama ve uyku haline geçme sinyalleri verir.

Meditasyon yapın

JAMA Internal Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre farkındalık meditasyonu, uykusuzluğu azaltıyor ve uyku kalitesini geliştiriyor. Yatmadan önce 5-10 dakikanızı rahat bir pozisyonda oturup yavaşça nefes alıp vererek geçirmeniz bedeninizi ve zihninizi uykuya hazırlamanız için oldukça etkili olacaktır.

Işıklardan uzak durun

Akşam saatlerinde elektrikli cihazların ışıklarına mümkün olduğunca maruz kalmamaya çalışın. Yatmadan hemen önce bilgisayar ve telefonunuzu  kullanmayın ve yattığınız odada bunların bulunmamasına ya da yatağınızdan olabildiğince uzakta durmasına dikkat edin. Çünkü ışık uyumanızı zorlaştıran etkenlerin başında gelir.

Yatmadan önce geçirdiğiniz zamanı sağlıklı alışkanlıklarla doldurmak, hemen ve kolayca başarılacak bir şey değil. Ancak uykunun hayatınızın her alanında oldukça önemli olduğunu düşünürsek, uyku kalitenizi arttırmak için yapmanız gerekenlerin asla boş bir çaba olmadığını ifade edebiliriz.

İlginizi çekebilir: Nedenleriyle yatmadan önce tüketmemeniz gereken 10 şey

Kaynak:

bustle.com

lifehacker.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!