Modern çağın problemi uykusuzlukla başa çıkma yolları

Uykusuzluk günlük hayatımızı etkileyen problemlerin başını çekiyor. Bu problemi bu kadar sık yaşamamızın bir nedeni de aslında yaşam tarzımız. Aşırı stres, depresyon, düzensiz hayat, aşırı alkol ve kahve tüketimi gibi detaylar uyku kalitemizi düşürüyor veya uykuya dalmamızı belirgin bir şekilde zorlaştırıyor. Peki bu problemle başa çıkmak için ne gibi yollar izlemeliyiz dersiniz?

Modern çağın problemi uykusuzlukla başa çıkma yolları
Uykusuzluk çözümü yaşam tarzımızda yatan bir problemdir

1. Her gün aynı saatlerde uyumaya çalışın

Hafta içi az uyuyup, bu açığı hafta sonu uykusuyla kapatmaya çalışmak uyku düzeninizi olumsuz etkiler. Bu durum her ne kadar tatlı gelse de hafta sonu uykularını sınırlamakta fayda var. Normalden biraz daha fazla uyusanız da uyku düzeninizi bozmamaya dikkat edin. Biyolojik saatimiz kendini bizim döngümüze göre planlarken, hafta sonu biyolojik saatimizi bozmamız hafta içindeki uyku verimimizi etkileyecektir.

2. Öğleden sonra kafein tüketmeyin

Kahve sağlığımız için faydalı bir içecek olsa da uyanıklığı tetiklemesi nedeniyle tüketirken dikkatli olunmalı. Öğleden sonra kahve tüketme alışkanlığınız uykusuzluk yaşamanızın bir nedeni olabilir. Kafein vücudumuzun uyku ve uyanıklık döngüsünü etkilediği için öğleden sonra kahve içmemiz vücudumuza uyanık olma sinyali verecek ve bu, gece uykusuna geçerken zorluk yaşamamıza neden olacaktır.

3. Yatmadan bir saat önce elektronik aletlerinizle vedalaşın

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarımızın LED ekranları içerdikleri beyaz ışıklar nedeniyle vücudumuza gün ışığı mesajını verir. Özellikle geç saatlerde bu ışıklara maruz kalmamız, beynimizde uyku için salgılanan melatonin hormonunu baskılayacak ve uyanık olmamıza sebep olacaktır. Bu nedenle yatmadan bir saat önce ekrana bakmayı bırakıp, müzik dinleyip ya da kitap okursak uyku problemlerimizin üstesinden gelmek kolaylaşır.

Modern çağın problemi uykusuzlukla başa çıkma yolları
Uyuyamadığınızda ulaşmamanız için telefonunuzu yatağımızdan uzakta tutabilirsiniz

4. Spor ya da egzersizinizi erken saatlerde yapın

Egzersiz vücudun adrenalin pompalamasına ve bu da kişinin atik ve dikkatli olmasına sebep olur. Geç saatte spor yapmanın bir diğer sonucu da spor sonrası yediklerimizdir. Geç spor yapıp ve geç yemek yersek vücudumuzun yükü artacaktır. Bu nedenle geç saatlerde yapılan spor ve yemek vücudumuzu daha uzun süre uyanık tutar ve uyku sorunlarına sebep olur.

5. Meditasyon ya da yogadan faydalanın

Meditasyon ve yoga bedeninizi yavaşlatacak ve beynin dalgalarınızı değiştirecektir. Basit nefes egzersizleri ya da yoga pozları hem bedeninizi, hem zihninizi arındırarak uykuya geçişinizi kolaylaştırır. Yatmadan önce sosyal medyada vakit geçirmek veya oyun oynamak yerine bu egzersizleri koymanız, uyku sorunlarınızı azaltabilir.

Kaynak:

Lifehack

Healthline

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Uykusuzluk probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak 10 basit yoga pozu

Uyumadan önce ekrana bakmak tahmin edilenden daha zararlı

Hemen uyumakta zorlananlara kolayca uykuya dalmanın 7 etkili yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!