Uyumadan önce ekrana bakmak tahmin edilenden daha zararlı

Uyumadan önce ekrana bakmanın zararlarıyla ilgili şimdiye kadar çok şey söylendi. Bunların en önemlileri uyumadan önce ekrana bakmanın uyku kalitenizi düşüreceği, göz sağlığınızı bozacağı şeklinde. Ancak yeni araştırmalar uyumadan önce ekrana bakmanın çok daha ciddi sonuçlar doğurabileceğini söylüyor.

ABD’nin Boston kentindeki Brigham And Women’s Hospital‘da yapılan ve Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre uyumadan önce akıllı telefondan veya tabletinizden bir şeyler okumak, televizyon izlemek uykuya dalmanızı zorlaştırmakla kalmıyor, ertesi gün de ne kadar uykusuz veya tedirgin olacağınızı etkiliyor. Araştırma, ekrana bakarak bir şey okumakla basılı bir kağıttan okuma yapmak arasında uyku kalitesi bakımından ciddi farklar olduğunu da ortaya koyuyor.

Uyumadan önce ekrana bakmak tahmin edilenden daha zararlı
Ekrana bakarak bir şey okumakla basılı bir kağıttan okuma yapmak arasında uyku kalitesi bakımından ciddi farklar bulunuyor.

12 katılımcının yer aldığı araştırma toplamda iki hafta sürmüş. Bir grup katılımcının beş gün boyunca uyumadan önce dört saat tablet bilgisayardan bir şeyler okumaları istenmiş. Aynı grubun daha sonraki beş gün boyunca da uyumadan önce dört saat basılı kitap okumaları istenmiş. Farklı bir grupta ise sıralama tam tersi olacak şekilde aynı süre kadar okuma yapmaları istenmiş.

Araştırma sonunda uyumadan önce dört saat boyunca tablet karşısında kalan kişilerin ertesi gün diğerlerine göre daha tedirgin oldukları ortaya çıktı. Ayrıca uyumadan önce ekrana bakanların daha uzun süre uyanık kaldıkları ve uyku düzenlerinin bozulduğu anlaşıldı.

Uyumadan önce ekrana bakmak tahmin edilenden daha zararlı
Uyumadan önce ekrana bakanlar daha uzun süre uyanık kalıyor ve uyku düzenleri bozuluyor.

Uzmanlar, ertesi gün zombi gibi uyanmak veya tüm günü sersem gibi geçirmek istemeyenlerin uykuya hazırlık evresine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Uplifers olarak size önerimiz; uyumadan önce mutlaka bir şeyler okumanız gerekiyorsa basılı materyalleri tercih edin. Uyumadan önce mutlaka ekrana bakmanız gerekiyorsa, bu durumda mavi ışık filtreleyici teknolojiler yardımcı olabilir.

Kaynak:

HuffingtonPost

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!