Gerçek bir centilmen olabilmek için taşımanız gereken 7 özellik

Centilmen bir erkeğin sahip olması gereken özellikleri açıklamadan önce centilmenliğin ne olduğunu iyi bilmemiz gerekiyor. Günümüzde centilmen erkek dediğimizde gözümüzde canlanan, birlikte olduğu kadını koruyup kollayan, korkusuz ve cesur bir erkek tipi.

Çevresindeki kişileri kendisinden daha fazla önemsiyor gibi görünen, elinden gelenin fazlasını yapmak için gayret eden erkeklere karşı zaafımız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunlar buzdağının yalnızca görünen kısımları. Erkeklerde koruyuculuk, cesaret, yardımseverlik gibi kişilik özellikleri kadınları etkiliyor olsa da, centilmen bir erkek olarak adlandırılabilmek için yapmanız gereken bundan çok daha fazlası. Bir kadını etkilemek için alfa erkeği olmanıza gerek yok ama davranışlarınızda yapacağınız değişikliklerle daha etkileyici ve centilmen olmanız mümkün:

Verdiğiniz sözün arkasında durun

Kendisini centilmen olarak adlandıran erkeklerin birçoğu ne yazık ki verdiği sözün arkasında duramıyor. Bu nedenle de sağlıklı bir ilişkinin en önemli gerekliliklerinden biri olan güvenin kazanılması aşamasında çoğu zaman başarısızlık yaşıyorlar. Boş vaadlerle zaman kaybetmek istemeyen kadınların birlikte olacağı erkekte dikkat ettiği en önemli konulardan biri, verdiği sözün arkasında durması.

Saat 8’de buluşacaksanız, tam saatinde buluşma yerinde olun. Unutmayın, güveni sözlerinizle değil, yaptıklarınızla inşa edebilirsiniz.

Gerçek bir centilmen olabilmek için taşımanız gereken 7 özellik
Bazen yalnızca kendi sorumluluklarınızın farkında olmak bile kadınlara çekici gelebilecek bir özellik.
Sevdiğiniz kadın için sorumluluk almaktan kaçmayın

Günümüzde kadınların iş hayatında daha aktif olması sonucunda erkekler sorumluluk paylaşımı konusunda daha hassas olsa da, her zamankinden farklı olarak birlikte olduğunuz bir kadın için daha fazla sorumluluk almaya çalışın. Ne olursa olsun destek alabileceği, sırtını dayayabileceği bir dayanak bulmak ve ağır sorumlulukları birlikte sırtlayabileceği birinin var olduğunu bilmek, kadınlar için çok önemlidir. Bazen yalnızca kendi sorumluluklarınızın farkında olmak bile kadınlara çekici gelebilecek bir özellik. Bu nedenle birlikte olduğunuz kadına kendi ayaklarının üstünde durabilen bir erkek olduğunuzu göstermelisiniz.

Utangaç olmayın

Odadaki en yüksek ses, en utangaç olandan çıkar” derler ama çok fazla sessiz olmak da hata yapma riskinizi yükselten bir faktör. Topluluk içinde konuşmamak ve sessiz kalmak iletişim becerilerinizin zayıf olduğunu gösterir ve kadınların sizinle tanışmaktan kaçmasına neden olur. Bu nedenle topluluk içinde konuşabilen, kendi fikirlerini özgürce ve akıcılıkla ifade edebilen bir erkek olmak, centilmenliğin önemli kurallarındandır.

Stil sahibi olun

Sizi çevrenizdeki erkeklerden farklı kılan şey, stilinizdir. Kendinize ve kişiliğinize uygun, sizi yansıtan bir stil edinin. Spor ve rahat kıyafetler giymeyi seviyor ve bunun sizi en iyi şekilde yansıttığını düşünüyorsanız, dışarı çıkarken takım elbise giymek için kendinizi zorlamayın. Düşüncelerinizde olduğu gibi stilinizde de neyseniz o olmaya çalışın. Unutmayın, dış görünüş insanlar üzerinde bırakacağınız etkinin yüzde 50’sinden fazlasını belirleyici bir güce sahip.

Temiz ve bakımlı görünün

Centilmen bir erkeğin sahip olması gereken en önemli başka bir özellik de temiz ve bakımlı olmak. Ne kadar dağınık ya da salaş olursanız olun, temiz ve bakımlı göründüğünüz sürece dış görünüşünüzde çok fazla göze batan bir şey olmayacaktır.

Attığınız adımların nereye gittiğinin farkında olun

Kaptan sizsiniz. Nereye gittiğinizi biliyor olmak fark yaratacaktır. Kimse, planları olmayan ve gelecekle ilgili endişe taşımayan biriyle birlikte olmak istemez. Çünkü plansız olmak uzun vadede başarısızlığı beraberinde getirir. Gelecek beş yıl içinden kendinizi nerede görüyorsunuz? Hayatla ilgili planlarınız neler ve bunlara ulaşmak için ne yapıyorsunuz? Tüm bu soruları cevaplayabildikten ve farkındalık kazandıktan sonra kendinizi centilmen olarak adlandırabilirsiniz.

İlişkilerinizde daima içten ve sıcak olun

Bazı insanlarla beraberken içinizden gülmek ya da mutlu olmak gelmez. O an bulunduğunuz ortamda sizi rahatsız eden bir şey olabilir ve kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Ancak gerçek bir centilmen nasıl hissediyor olursa olsun karşısındaki insanın elini sıkabilir ya da nazikçe selam vererek içinde bulunduğu durumun üstesinden gelebilir.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!