Kadınlar için erkekleri anlama kılavuzu: 14 erkek tipi ve elde etmenin pratik yolları

Kadın ve erkeğin yüzyıllardır süren birbirini anlama mücadelesi, günümüzde hala çözüme kavuşmuş değil. Özellikle ikili ilişkilerde dikkat çekmek, ilgi görmek için oynanan küçük oyunlar, kadınların ve erkeklerin olmadıkları ya da olmak istemedikleri kişilere dönüşmesine sebep olabiliyor.

Her insanın benzersiz olduğunu ve farklı özellikler taşıdığını biliyoruz. Ancak kadınlar ve erkekler, özellikle ilişki söz konusu olduğunda spesifik olarak sınıflandırabileceğimiz karakterlere bürünebiliyorlar.

‘Doğru ilişkiyi’ bulmanın en pratik yolunun ‘doğru insanı’ bulmaktan geçtiğini düşünerek, kadınlar için karşılarındaki erkeği tanımlamalarına yardımcı olacak bir liste hazırladık. Karşınıza çıkabilecek genel erkek tiplerini, özelliklerini ve baştan çıkarmak için yapabileceklerinizi sizler için derledik;

Doğuştan çapkınlar

barney stinson

Doğuştan çapkın erkekler ortamın ‘kötü çocuğu’ olarak adlandırılan, ‘sev ve terket’ prensibinden ödün vermeyen ve bunu tekrar tekrar uygulamaktan hiç usanmayan erkek tipidir. Tecrübelerinin çok olmasının verdiği özgüvenle ilgisini çeken kadına hiç çekinmeden yaklaşır ve bir şekilde onu elde etmeyi başarır. Eğer bu tip bir erkekle birlikte olmak istiyorsanız, ortamdaki çekici diğer dişilerle flörtleşmekten çekinmeyeceğini en baştan kabul etmeniz gerekiyor. Çapkın erkeklerin ilişkide bekledikleri en önemli şey, ne kadar zaman geçerse geçsin hala arzulandıklarını görebilmek. Böyle bir erkeği elde etmek içinse ona ne kadar çekici ve seksi göründüğünü söylemeniz değil, göstermeniz gerekiyor. Ancak elde edilmelerinin görece zor olduğu bu erkek tipinin hiç beklemediğiniz bir zamanda çeşitli bahaneler öne sürerek sizi terk etmesinin de beklendik bir sonuç olduğunun altını çizmekte yarar var.

Romantik hayalperestler

Romantik ve hayalperest erkekler, hormonları çalışmaya başladığından itibaren ideal ilişkilerini kendi hayal dünyalarında şekillendirir ve buna göre yaşarlar. Ömürleri boyunca çocuklukluk yıllarında okudukları kitaplardaki, izledikleri filmlerdeki romantizmi yakalamaya çalışırlar. İdeallerindeki ilişki tamamen hayal ürünü olduğu için, gerçek dünyada ilişki konusunda genelde bocalarlar. Tutkulu, sürpriz yapmayı seven, gizemli kişiliklerdir. Romantik akşam yemekleri, yaratıcı evlilik teklifleri onlardan sorulur. Böyle bir erkeği baştan çıkarmak istiyorsanız, ona macera dolu deneyimler sunacağınızın ve cinsellikte sınır tanımadığınızın garantisini vermek durumundasınız.  

Ana kuzuları

Adından da anlaşılabileceği üzere, bu erkek tipi çocuk gibi ilgi görmek ve istediği her şeyi yaptırmak ister. Çabuk sıkılır. Çevresindeki insanların sürekli onun ihtiyaçlarını karşılamasını, onu eğlendirmesini ister. Rutinde kalmayı sevmez. Farklılıklardan hoşlanır ve bu nedenle çok sık ilişki değiştirir. İlişkide karşı tarafı ebeveyn figürü olarak benimser ve ilgi açlığını partnerinin gidermesini bekler. Böyle bir erkeğin ilgisini çekebilmek için, önce farklı ve değişken olduğunuzu hissettirerek dikkatini çekmelisiniz.

Ahlak bekçileri

Bu özellikteki bir erkek toplumun ona biçtiği rolü en iyi şekilde oynamak için doğmuştur. Rutini bozmaktan hoşlanmazlar ve karşısındaki kişinin sosyal normlara uymadığını hissettiğinde çekinmeden yargılar ve eleştirir. Aslında hayatın zevklerine karşı herhangi bir garezi yoktur ancak toplum tarafından hoş görülmeyen bir davranışta bulunmaktan ve cezalandırılmaktan korkmak ona daha çok zevk verir. Özellikle cinsel hayatında zincirlerini kırarak bastırılmış özgürlüğünü açığa çıkarmayı ve ‘kötü çocuğu’ oynamayı çok sever. Böyle bir erkeği elde etmek için, beklentisi olduğunu düşündüğünüz ‘cici kız’ imajından bir an önce kurtulmalısınız.

Star ışığı taşıyanlar

Ortamın starı olarak adlandırabileceğimiz erkek tipi farkedilebilmek ve en çok ilgi gören olamak için dış görünüşünün, çekiciliğinin ve atletik fiziğinin getirdiği tüm avantajları kullanır. İltifat ettiğinizde önemsemiyor ya da duymazdan geliyorsa, hoşlandığınız kişi kendisini Hollywood yıldızı sanan bir erkek olabilir. Bu tipteki bir erkeğin en büyük arzusu, tüm dikkatleri üzerine çekmek olduğu için ona dünyanın en yakışıklı erkeği olduğunu söylemeniz, farklılıklarından bahsetmeniz ve diğer erkeklerle kıyaslayarak onun özelliklerini övmeniz işe yarayacaktır.

Çaylaklar

Çaylak erkek en masum erkek tipi olmasına karşın çevresinde olup biten herşeye, tüm insanlara karşı bitmek bilmez bir merak besler. Dünyayı sinema, edebiyat gibi kaynaklardan keşfetmeye çalışır ve derine inme merakını hiç kaybetmez. Gizliden gizliye masumiyetini ve saflığını bir yük olarak görür ve çevresinde kendisinden daha bilgili, daha tecrübeli insanlar barındırarak bu açığını kapatmaya çalışır. Böyle bir erkeğin ilgisini çekmek için ona yeni deneyimler sunmalısınız. Derinlerde bir yerlerde sırlarınız olduğunu ona belli etmelisiniz.

Ağır abiler

harvey specter

Bu tip bir erkek daima fethedebileceği ve kontrol edebileceği bir şeyin arayışındadır. Çevresi yetmiyormuş gibi kendisini de kontrol eder ancak bu kaplansı görünümünün altında duygusal bir kedi yatar. Genelde sessizdir ve arka planda durmayı sever. Gözlemci olup gerektiği yerde ve zamanda düğmeye basar. Kavga ve tartışma ilişki tanımının olmazsa olmazıdır çünkü savaş kazanmayı severler. Bu tip bir erkeği elde etmek için kolay lokma olmadığınızı ona göstermeniz ve hiç de kolay bir savaşa girmediğinin sinyallerini vermeniz gerekiyor.

Farklılık fetişleri

Baştan çıkarılması en zor olan erkek tipidir. Hepimiz farklı ve egzotik şeylere ilgi duyarız, ancak bu erkekler farklı olanda hiçbirimizin göremediği bir çekicilik bulurlar. Düşüncelerinde yaratıcı ve sıra dışıdırlar. Bu tipteki bir erkeği elde etmek için farklılıklarınızı mümkün olabildiğince ona göstermeniz ve sizi ilgi çekici bulması için ona herkeste olmayan bir şeyler sunmanız gerekir. Ancak ne yazık ki bir süre sonra keşfedebileceği bir şey kalmadığında, size olan ilgisini çok çabuk kaybeder. Bu nedenle ona sürekli şaşırtıcı bulabileceğiniz bir şeyler sunmanızı bekler.

Kıvrak zekalar

sheldon cooper

Bu erkek tipi yüksek derecede analitik düşünür ve her şeye eleştirel yaklaşır. Sarkastik düşünürler ve çoğu zaman söylediklerini anlayabilmek için iki kez düşünmek zorunda kalırsınız. Diğer erkekler üzerinde üstünlük kurmalarına yardımcı olduğu için düşüncelerini dolaylı yollarla ifade etme yoluna giderler. Kendi doğrularından asla ödün vermezler ve yeni fikirlere kapalıdırlar. Birlikte olacakları kadınların da zeki ve sarkastik olması onlar için çok önemlidir. Bu nedenle böyle bir erkeği elde etmek için onunla yalnızca ikinizin anlayabileceği bir dilden konuşmak ve anlaşılmaz olmak büyük önem taşır.

‘Baby face’ler

Sakalsız ve beyaz bir ten, keskin ve ince yüz hatları bu erkek tipini en iyi tanımlayan özellikler. Genç görünümleri nedeniyle ilgi gördükleri için, yaşları ilerledikçe ‘baby face’ görünümlerini kaybedecekleri endişesi taşırlar. Çevrelerindeki kişilerin onları yalnızca genç ve taze görünümleri nedeniyle sevdiklerini düşündükleri için, bir süre sonra bu görünümü kaybetme ihtimallerine karşın sürekli zeka, yetenek ve karakter özellikleriyle ön plana çıkabilmek için çabalarlar. Bu nedenle, bu tipteki bir erkeği elde etmek için yüzünün güzelliğini övmekten çok, zekasına ve kişilik özelliklerine atıfta bulunmanızda yarar var.

Çocuk ruhlular

Bu erkek tipi yaşı ne kadar ilerlerse ilerlesin büyüdüğünü kabul etmek ve sorumluluk almak istemez. Hayatı oyun oynuyor gibi yaşar. Hayatında yetişkin rolünü oynayacak ve sorumluluk alacak birinin olmasına ihtiyaç duyar. Bu tipteki bir erkeği etkilemek için ona annesi gibi davranmanız yeter de artar bile.

Problem çözücüler

superman

Bu tipteki erkekler çevrelerinde olup biten tüm problemlere çözüm bulma arayışındadır. İyi dinleyicidirler ve empati becerileri yüksektir. Yardım etmeyi çok severler. Ancak problem çözerken en iyi çözüm yolunu kendileri üretmek ve bu özellikleriyle ilgi görmek isterler. Bu nedenle de biraz kontrolcü ve baskıcı olabilirler. Bu tipteki erkekler, yardıma muhtaç gibi görünen, kendilerine süper kahraman arayan kadınlarla birlikte olmaktan hoşlanırlar.

Materyalistler

Materyalist erkekler hayattan zevk almak için yaşarlar ve istedikleri her şeyi yapabilmek için hayattaki en büyük hedefleri çok paraya sahip olmaktır. Zenginliklerini kullanarak çevrelerindeki kadınları baştan çıkarmaya çalışır, aynı ölçüde de baştan çıkmaya hazırdırlar. Ancak ilişkide aradıkları asıl şey, masumiyettir. Sürekli materyalist düşündükleri için masumiyetlerini kaybettiklerine inanırlar ve o boşluğun yerini doldurabilecek bir ilişki arayışındadırlar. Bu nedenle de hedeflerinde genelde kendilerinden küçük yaşlardaki, ‘masum’ kadınlar vardır.

Lider ruhlular

Güçlü erkekler genelde birlikte oldukları kadınlara çevrelerindeki diğer erkeklere davrandıklarından farklı davranırlar ve bu şekilde kadınların ilgisini çekerler. Çevrelerindeki kişilerin nabzına göre şerbet verme eğiliminde oldukları için biraz güvenilmez olabilirler. İlişkide, kendileriyle eşit ya da daha güçlü kadınlarla birlikte olmak isterler. Dürüstlük ve sadakat, ilişkide en çok önem verdikleri değerlerdir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!