Ofis modasında erkekler için Business Casual ve Smart Casual giyim kodları

Amerikan kültüründen gelmiş olan kavramlardan biri ‘Free Friday’, yani ‘Serbest Cuma’. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte cuma günleri de iyice serbestleşmeye başlıyor. Ancak çoğu kurumsal şirketlerin kılık kıyafet yönetmeliklerinde yer alan ‘Serbest Cuma’ çoğu zaman kafa karıştırabiliyor. Plazada çalışıyorsanız Dress Code (giyim kodu), Business (kurumsal resmi), Business Casual (kurumsal rahat), Smart Casual (şık günlük) gibi kavramları mutlaka duymuşsunuzdur. Duymuşsunuzdur ama nasıl hayata geçireceksiniz, gelin bunu inceleyelim.

Kılık kıyafet yönetimi, yani dress code, çalıştığınız firmanın insan kaynakları tarafından belirlenebileceği gibi bir kurumsal stil danışmanı tarafından da hazırlanabilir. Çalıştığınızın kurumun yapısı bu yönetmeliğin temelidir. Yani aslında patron kimse kararı o verir. Küçük bir ofis olsanız bile patron istiyorsa, hep business tarzında giyinmek zorunda olabilirsiniz. Ancak örneğin, bir banka veya finans ile ilgili bir kurum için serbest cuma ve casual diye bir kavram asla olamaz. Onlar her zaman çok şık ve resmi giyimli olmalılardır.

Business Casual

Kurumsal rahat giyim diyebileceğimiz bu tarz genellikle kafa karıştırır. İşin içine rahat kavramı girince bazı çalışanlar pek bir rahatlar. Bu rahatlık ise, insan kaynakları departmanından gelen uyarıyla son bulur. Bu tarzın amacı, profesyonel hayatta daha rahat bir kıyafetle çalışmanın keyfine varmanız.

Peki nasıl giyinmeli?

Mutlaka kumaş pantolon olmalı. Chino veya khaki dediğimiz kumaştan olabilirler. Yandan cepli kargo pantolonlar, jeanler kesinlikle yasak. Üzerine desenli veya düz renk bir gömlek olabilir. Polo yaka veya yakasız tişört yasak! Kurumun kurallarına göre ceket ve kravat olabilir de, olmayabilir de. Gömlek üzerine süveter veya yelek giyilebilir. Ayakkabı klasik olmalı. Deri veya süet olabilir ancak mutlaka temiz olmalıdır. Ayakkabı, mutlaka çorap ile giyilecek. Hava ne kadar sıcak olursa olsun, lütfen hiçbir şekilde çorapsız iş yerine gitmeyin. Kıyafetleriniz kesinlikle ütülü ve çok temiz olmalılar.

ofis modası erkek 1

Smart Casual

Keşke hayat tüm erkeklere ‘Smart Casual’ olsa! Ben bu tarza İtalyan tarzı demek istiyorum. Çünkü İtalya’da sokaklar genellikle bu tarzı çok başarıyla uygulayan İtalyan erkekleri ile dolu.

Gelin bakalım, bu ‘şık günlük’ tarzının kuralları neler?

Bu tarzda da yine jilet gibi olmak en önemli kural, ancak Business Casual’a göre biraz daha esnek. İlk olarak burada jean giyebiliyorsunuz. Ancak jean, yırtık pırtık olmayacak. Jean üzerine desenli veya düz renk bir gömlek ya da bir tişört giyebiliyorsunuz. Ceket şart değil ancak vücut tipiniz uygunsa slim fit, yani bedene oturan bir ceket ile kombin yapabilirsiniz. Yine burada klasik ayakkabı şart değil, sade bir spor ayakkabı giyilebilir. Bu tarzın en güzel yanı, renklerle oynayabiliyorsunuz. Aksesuarlar bu tarzın olmazsa olmazı. Desenli mendil, bileklikler, kravat iğneleri gibi aksesuarlarla kombininizi kişiselleştirebilirsiniz.

ofis modası erkekler 2

Zehra Bural
Moda ve Stil Danışmanı
www.stillab.com.tr
[email protected]

Zehra Bural
İTÜ Kimya Mühendisliğinden mezun olduktan sonra yünlü kumaş pazarlama işine girdim ve tekstil konusunda ne biliyorsam burada öğrendim. 14 yıl çalıştıktan sonra ‘Artık kendim ... Devam