Evinizde mutlu ve huzurlu alanlar yaratmanın püf noktaları

Uzun, yoğun ve yorucu bir günün sonunda eve girer girmez ilk hissetmek istediğimiz duygu şüphesiz ki rahatlama hissi… Tüm günün stresini geride bırakacak, yüzümüzü güldürecek, motivasyonumuzu artıracak ve en önemlisi iç huzurumuzu destekleyecek bir ev ortamı için mutlu alanlar yaratmak şart. Peki ama nasıl? Küçük ve etkili düzenlemelerle…

Doğanın gücünü evimize taşıyarak, sessiz köşeler yaratarak, mutlu anılarımızı hatırlatacak alanlar oluşturarak ve sevdiğimiz aktivitelere özel yerler açarak hem evimize kişisel dokunuşlarımızı ekleyebilir hem de tek başımıza veya sevdiklerimizle daha keyifli anlar yaşamak için uygun ortamı hazırlayabiliriz. Siz de evinizde küçük değişiklikler ile büyük mutluluklar yaratmak istiyorsanız, kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacak püf noktalar yazımızda.

Dilerseniz hemen tıklayıp Ev Düzenleme & Dekorasyon seçkimizi de inceleyebilirsiniz.

Sıcak bir karşılama hazırlayın

Eve girer girmez kendinizi iyi hissetmek, günün tüm stresini kapının dışında bırakmak istiyorsanız ‘sıcak bir karşılama’ evinizin olmazsa olmazı. O yüzden kapıdan girer girmez sizi karşılayan alanı ya da evin devamına doğru uzayan koridorunuzu hareketlendirmeye başlamanızda fayda var. Hasır sepetler, büyük şık aynalar, renkli ayakkabı rafları, montlarınızı asmak için eğlenceli askılıklar hoş bir karşılama için ideal olabilir. Dilerseniz ayaklı saksılarda yeşil bitkiler, büyük mumlar ya da hoş kokulu bir difüzör de ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evinizin girişi sizi nasıl tanımlıyor: Antrenizi Feng Shui’ye göre düzenleyin

Yeşilin gücünü kullanın

Yeşil, yeşil ve daha çok yeşil. Evinizin mümkün olan her köşesini yeşillendirin. Doğa ile olan bağınızı güçlü tutmanın yanı sıra, evinizin hava kalitesini de artırmanıza yardımcı olacak yeşil bitkiler aynı zaman dekorasyonunuzu da zenginleştirecek. Saksılarınızda yeni açan çiçekleri gördükçe önce eviniz sonra ruhunuz renklenecek, inanın. Dilerseniz uygun olan her odayı sevdiğiniz çiçeklerle süsleyebilir ya da evinizin en uygun, güneş alan yerini seçip orayı ‘yeşil köşe’ ilan edebilirsiniz. Böylece evde dolaşırken canınız sıkkın olsa bile yeşil yapraklara gözünüz takılınca modunuz otomatik olarak yükselişe geçecektir.

İlginizi çekebilir: Evler yeşeriyor: Bitkilerin psikolojimiz üzerindeki etkileri

Mutlu anılarınızı sergileyin

Telefonunuzdaki yüzlerce fotoğraftan bazılarını bastırmanın zamanı geldi. Ailenizle, dostlarınızla, çocuklarınızla, kısacası sevdiklerinizle birlikte paylaştığınız güzel anları; gezdiğiniz şehirleri, size iyi hissettiren deneyimlerinizi sergileyeceğiniz bir köşe kendinizi her kötü hissettiğinizde yüzünüzü güldürebilir. Biraz da ışıklarla renklendirirseniz ve sizin için anlamı olan hediyelik eşyaları, bibloları, dekoratif objeleri bir araya toplarsanız kendinize harika bir anı köşesi yaratabilirsiniz.

Oyun köşenizi tasarlayın

Eğer bir satranç aşığıysanız, evinizdeki o gözden kaçan küçük köşe, satranç tahtanıza adamak için mükemmel bir yer olabilir. Bir çift sandalye ve küçük bir sehpa işinize yarayacaktır. Satranç sevmiyorsanız, masanın üzerine tamamlamaya devam ettiğiniz puzzleları, kutu oyunlarınızı, iskambil kartlarını ya da tavlayı koyabilirsiniz. Dilerseniz oyun köşenizin hemen arkasındaki duvara mini bir basketbol potası ya da dart asarak daha eğlenceli bir hava katabilirsiniz.

Hobilerinize yer açın

Şiir yazmak, resim yapmak, kara kalem çalışmak, örgü örmek ya da nakış işlemek gibi zaman harcarken keyif aldığınız hobiler için ayrı bir yaratın. Bu sayede hem hobilerinizi geliştirecek uygun alanı yaratabilir hem de kendinizi iyi hissedeceğiniz, motivasyonunuzu artıracak özel bir alana sahip olabilirsiniz. Hobi malzemelerinizi düzenli tutmak için organizerlerden faydalanabilir, farklı boyuttaki ve renklerdeki kutular ile köşenizi renklendirebilirsiniz.

Doğal elementlerden faydalanın

Doğayı evinize davet etmek ve kendinizi evinizin her köşesinde rahatlamış, stresten arınmış, huzur bulmuş hissetmek isterseniz doğal elementlerden faydalanmayı deneyin. Ateş, su, toprak, hava ve eter elementlerine evinizde yer vererek hem evinizin enerjisini hem de kendi modunuzu yükseltebilirsiniz. Mumlar, tütsüler, su değirmenleri, buhurdanlıklar doğayı evinizde hissetmenize yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Doğa elementlerini evinizin dekorasyonuna eklemenin yolları

‘Sessiz köşe’ oluşturun

Yoga, meditasyon, nefes egzersizleri, mindfulness pratikleri gibi dengede hissetmenizi, özünüzle bağlantı kurmanızı destekleyecek uygulamalar için mümkün olduğunca kalabalıktan ve sesten uzak bir köşe hazırlayın. Matınızı serebileceğiniz, sağa sola çarpmayacağınız, mobilyalardan dikkatinizin dağılmayacağı ve sadece kendinize odaklanabileceğiniz küçük bir alan her gün kendinize en az 10 dakika ayırmanızı hatırlatabilir. Dilerseniz hoş kokulu mumlar, şifalı taşlar veya tütsüler katarak da sessiz köşenizi zenginleştirebilirsiniz.

Çalışma alanınızı ayırın

Eğer evden çalışıyorsanız ya da ofise gidip gelmenize rağmen evde olduğunuz zamanlarda da ara sıra bilgisayarınızı açmanız, not almanız, sunum, proje vb. çalışmalar yapmanız gerekiyorsa ya da derslerinize yoğunlaşmanız gereken bir dönemdeyseniz çalışma alanınızı ayrı tutmanızda fayda var. Evin diğer bölümlerinden mümkün olduğunca izole edilmiş, dikkat dağıtıcılardan uzaklaştırılmış, basit, sade, konforlu ve işlevsel bir alan işinizi görebilir. Ergonomik bir çalışma sandalyesi ve masa ile küçük bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Üretkenliğinizi artıracak bir çalışma masası dekorasyonu için öneriler

Egzersizlerinize alan açın

Evde spor yapmayı seviyorsanız ya da açık havada egzersizlerinizi gerçekleştiremediğiniz zamanlarda evde alternatif çözümler arıyorsanız pilates topu, direnç bantı, dambıl gibi çok yer kaplamayan ama fazlasıyla işlevsel olan spor ekipmanlarınızı bir arada tutacak küçük bir alan oluşturabilir, böylece düzenli egzersizler için de kendinizi teşvik edebilirsiniz.

Işığı evinize davet edin

Güneşin hepimizin içine işleyen sıcaklığı, yüzümüzü gülümseten şefkati şüphesiz ki modumuzu hızlı bir şekilde yükseltiyor. Öyleyse, yapılacak şey belli: Güneş ışınlarına alan açmak. Büyük, pencerenin önünü kapatan mobilyalarınızın yerini değiştirmenin vakti geldi. Evinize daha fazla güneş ışığını çekmek için ince, hafif, açık renkli perdeler kullanabilir; pencerelerinizin önündeki mobilyaları odanın farklı yerlerine taşıyabilir ve hatta kendinize camın kenarında oturup yağan yağmuru izlemek, bulutların arasında kaybolmak için özel bir yer açabilirsiniz. Hemen camın yanına koyacağınız sallanan bir sandalye işinizi görecektir.

İlginizi. çekebilir: Ev dekorasyonunda doğru aydınlatmayla huzurlu bir yaşam alanına sahip olmanın yolları

Bonus: Sevdiklerinizle paylaşın

Hazırladığınız güzel ortamların tadını doyasıya çıkarmak için sevdiklerinizi de davet etmeyi unutmayın. Kendinizle baş başa kalabileceğiniz, zihninizi, bedeninizi dinlendirebileceğiniz keyifli alanların tadını tek başınıza olduğu kadar sevdiklerinizle de çıkarabilirsiniz. Mutlu, huzurlu anlarınızı daha da özel kılarak sevdiklerinizle paylaşın. Üzüntüler nasıl ki paylaştıkça azalıyorsa, sevinç de paylaştıkça çoğalır. Evinizdeki mutlu, huzurlu ortamın keyfini çıkarmak, sevdiklerinizle sıcacık anlar yaşamak, anda gizlenmiş mutluluğu kendinizle ve başkalarıyla buluşturmak için hemen harekete geçin!

İlginizi çekebilir: 2022 dekorasyon trendleri: Yaşam alanlarına renkli ve canlı dokunuşlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!