Doğa elementlerini evinizin dekorasyonuna eklemenin yolları

Açık havada doğayla baş başa vakit geçirmenin bize sağladığı faydaları hepimiz biliyoruz ve şüphesiz ki çimlerin üzerinde, denizin içinde, kumların arasında kendimizi çok daha iyi hissediyoruz… O halde neden doğayı evlerimize de davet etmiyoruz?

Hem Doğu hem Batı geleneğinde anlamlı olan ve beş kutsal element kabul edilen toprak, ateş, su, hava ve eter elementleri aynı zamanda Ayurveda’da uzun yıllardır fiziksel ve ruhsal sağlığı iyileştirmek için kullanılıyor. Daha sakin, dinlendirici, anda kalmaya yardımcı yaşam alanları yaratabilmek için bu elementlere dekorasyonlarınızda yer verebilirsiniz. Nasıl mı? Ufak düzenlemelerle…

Evimize daha fazla doğal ışığı çekmek için mobilyalarımızın yerini değiştirebilir, yeşil bitkilerle dekorasyonumuzu zenginleştirebilir, uçucu kokularla evimizin havasını tazeleyebilir, suyun sakinleştirici etkisini evimizin her köşesinde kullanabilir, kısaca doğal elementlerden faydalanarak evimizi, odamızı, yaşam alanlarımızı kendimizi çok daha iyi hissedebileceğimiz ve doğayla olan bağımızı güçlendirebileceğimiz şekilde düzenleyebiliriz. Toprak, ateş, su, hava ve eter elementini dekorasyonunuza dahil etmek için işinize yarayacak ipuçlarını yazımızda keşfedebilirsiniz.

Toprak elementi

Toprak elementini hissetmenin en iyi yolu topraklanma pratikleridir. Yani doğayla, dünyayla olan bağınızı kuvvetlendirerek toprak elementini harekete geçirebilirsiniz. Çimlerin üzerinde çıplak ayak yürüyerek, ayaklarınızı denize daldırarak ya da ağaç gövdelerine sarılarak toprakla, doğayla aranızdaki bağı yeniden keşfedebilirsiniz.

Dışarı çıkmadan da evinizde doğayla temas etmek isterseniz evinize toprak elementini çekebilirsiniz. Nasıl mı? Basit birkaç düzenleme ile. Çalışma alanınıza, salonunuza ya da dinlenme odanıza ekleyeceğiniz taze çiçekler, yeşil yapraklı bitkiler, deniz kabukları, taşlar, kristal dekorlar gibi dekorasyonunuzu zenginleştirecek eşyalar ile doğayı evinize davet edebilir, toprak elementini dekorasyonunuzda aktif olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede duyularınızı harekete geçirmenin yanı sıra rahat ve huzurlu hissetmenize yardımcı duyguları da uyandırabilirsiniz.

Ateş elementi

Ateş elementi ilham, sıcaklık ve tutkuyla yakından bağlantılıdır. Şenlik ateşinden atlamak, romantik bir ateşin başında yanan odunların çıtırtı seslerini dinlemek ateş elementini harekete geçirebilir. Ancak evde de ateş elementinden faydalanabilirsiniz. Tabii ki akla ilk gelen mumlar başta.

Yaz-kış, gece-gündüz fark etmeksizin yakacağınız mumlar ile içinizdeki tutkuyu açığa çıkarabilirsiniz. Hoş kokulu ve doğal içerikli mumlarla hem dekorasyonunuzu zenginleştirebilir hem de ateş elementini evinizde aktive edebilirsiniz. Evinizde alanınız varsa şık bir şömineyi de salonunuza ekleyebilirsiniz. Yoksa da üzülmeyin, yeni teknoloji masa üstü küçük şöminelerle de ateş elementini dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz.

Su elementi

Su elementi akışa geçmemize yardımcı olur. Birçok inanışta su, yeni yaşamı simgelemektedir; su elementinde her şey saflık ve taze başlangıçlarla ilgilidir. Su elementini harekete geçirmek için denize girmek, duş almak, göl manzarasını izlemek, kısaca su ile bir şekilde temas edebileceğiniz her yolu deneyebilirsiniz.

Evinizin dekorasyonuna da su elementlerini dahil etmek için yine suyun kendisinden faydalanabilirsiniz. Küçük su çeşmeleri, dekoratif şelaleler, akan su içeren değirmen benzeri objeler, deniz manzaralı bir pencere ya da okyanus tabloları su elementiyle rezonansa girmenize yardımcı olabilir.

Hava elementi

Hava elementinin tazelik, ferahlık, özgürlükle ilişkisi aşikar. Biraz esinti ve havanın varlığını hissetmek için deniz kenarına gitmek, ağaçların gölgesinde rüzgarı dinlemek ya da evde pencereyi hafif aralamak yeterli olabilir. Hava elementiyle temasınızı güçlendirmek için dekorasyonunuza yapabileceğiniz eklemeler de mevcut.

Hava elementinin gücünü evinizde hissetmek için önceliğiniz iç mekan hava kalitesini artırmak olmalı. Bunun için evinizi sık sık havalandırabilir, kaliteli bir hava temizleyicisinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca, hava elementinin etkisini güçlendirmek için uçucu yağlardan da faydalanabilirsiniz. Buhurdanlık ya da difüzöre damlatacağınız hoş kokulu yağlarla hava elementinin etkisini artırabilirsiniz.

Eter elementi

Eter elementi kulağa biraz yabancı gelebilir, oysa ki yaşamın tam da içinden… Eter, genellikle her şey arasındaki boşluğu tanımlar. Hava ve ateş, ateş ve su, su ve toprak gibi elementlerin arasında yer alır. Hareketi, değişimi, yer değiştirmeyi temsil eder.

Rahat hissetmek, başta stres olmak üzere olumsuz duygu ve durumlardan uzaklaşmak için boşluk bırakmak iyidir, yönünüzü yeniden bulmanıza yardımcı olur. Eter elementiyle rezonansa geçmek ise sandığınızdan çok daha kolay. Evinizdeki masa, yatak, koltuk gibi büyük eşyaların yerini değiştirerek, yaşam alanlarınızda içinde bulunmaktan keyif alacağınız düzenlemeler yaparak, kendinize hareket için yeterli alanı açarak eter elementini dekorasyonunuzda aktif kullanabilirsiniz.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Tükenmişlik sendromu ile başa çıkmanıza yardımcı olacak Feng Shui rutinleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!