Tükenmişlik sendromu ile başa çıkmanıza yardımcı olacak Feng Shui rutinleri

Zaman zaman hepimiz bitkin, yorgun, halsiz, kısaca tükenmiş hissedebiliriz. Stres, yoğunluk, bitmeyen işler, uykusuzluk ve benzeri birçok olumsuzluk enerjimizin çekilmesine neden olabilir. Egzersiz yapmaktan besleyici yiyecekler yemeye, meditasyon tekniklerinden nefes egzersizlerine kadar günlük olarak kendimizi şarj etmenin birçok yolu vardır. Bununla birlikte, evlerimiz hayatlarımızın bir aynası olduğu için, evlerimizin de enerji verici, bizi iyi hissettirici bir atmosfere sahip olması şart. Evlerimiz sevdiğimiz, içinde uyumaktan ve uyanmaktan, günün sonunda dönmekten keyif aldığımız yerler olmalı. Eğer siz de mutlu, sağlıklı ve davetkar bir ortam yaratarak yaşam alanınıza daha fazla enerji katmak istiyorsanız feng shui ilkeleriyle başlamaktan daha iyi bir çözüm olamaz.

1. Temizlik rutininizi değiştirin

Ev temizliği genellikle zahmetli ve yorucu bir iş olarak kabul edilir. Eminiz, sizin de böyle düşünerek temizlik yaptığınız günler olmuştur. Peki ya hiç hareket halindeyken müzik dinleyerek; temiz hava, taze enerji için pencereleri açarak ve hızlı olmak yerine yavaş davranarak temizlik yapmayı denediniz mi? Denemediyseniz mutlaka deneyin ve temizlik boyunca dönüşümünüzün tadını çıkarın. Tükenmişlik hissinin müzikle birlikte uzaklaştığını hissedeceksiniz.

2. Yatak odanızdaki enerjiyi hafif ve taze tutun

Yeteri kadar uyuduğunuzu düşünseniz de bir türlü dinlenemediğinizi hissettiğiniz oldu mu? Eminiz çoğumuzun olmuştur. Bunun sebebi yataklarımızın yeterince ‘taze enerji’ ile dolu olmamasından kaynaklanabilir; bu yüzden yatak temizliğine özen göstererek yatak odasının havasını değiştirebilirsiniz. Nevresim takımlarınızı yıkamanın, mekanınızın enerjisini anında tazeleyebileceğini muhtemelen fark etmişsinizdir. Buna ilaveten temizliğinizi beyaz sirke ile yapmayı deneyin. Ayrıca ekstra duyusal sihir için uçucu yağlardan yardım alabilir veya yatağınızın çevresinde bir buhurdanlık bulundurabilirsiniz.

3. Teknolojik aletleri kapatmak yetmez, aynı zamanda saklayın

Siz de yatağa yattıktan sonra telefonda zaman geçirmeye devam edenlerden misiniz? Eğer öyleyse, tükenmişlik hissinizin pekişmesi olası. Akşamları, yatmadan bir veya iki saat önce TV ekranlarının üzerine (benzer şekilde bilgisayarınız, tabletiniz, telefonunuz) bir örtü atın. Ekranlar olmadan gevşemeyi, rahatlamayı ve topraklanmaya odaklanmayı deneyin. Bunu yapmak günlük aktiviteyi sonlandırmanın ve rüya gibi bir uykuya geçmenin etkili bir yolu olabilir. Üstelik daha enerjik hissettiğinizi fark edeceksiniz.

4. Dağınıklığı giderin

Dağınıklığın enerjinizi çekip götürdüğünü elbet fark etmişsinizdir. Her yerde bir şeyler olması görsel ve zihinsel olarak fazlasıyla uyarıcı olabilir ve kendinizi daha bitkin, yorgun, halsiz, tükenmiş hissetmenize sebebiyet verebilir. Evin içindeki tezgahların ve rafların duyusal bir düzenlemesini yapın. Belki de çok kalabalık ve bunaltıcı görünüyorlardır. Düzenlemeniz gereken çok fazla detay varsa, bu, görsel ve zihinsel olarak aşırı uyarıcı olabilir. Artık raflarda ve tezgahlarda sergilemekten vazgeçtiklerinizi düzenleyin. Dekorunuzdan artan malzemeleri bir saklama kutusunda saklayabilir ve bir dahaki sefere değişiklik yapmaya hazır olduğunuzda yeni bir görünüm için kullanabilirsiniz.

5. Renk düzenini değiştirin

Alanınıza biraz sıcaklık, sakinlik ve topraklama kazandırmak için toprak tonlarını nerede kullanabileceğinizi düşünün. Yastıklar, nevresim takımları, battaniyeler ve kilimler başlamak için harika yerler olabilir. Renklerin enerjisinin size de geçtiğini ve kendinizi daha canlı hissettiğinizi fark edeceksiniz.

6. Kendinize destekleyici notlar yazın ve bunları alanınıza yerleştirin

Banyo aynanızda, bilgisayar ekranınızda veya masanızda, komodininizde ve biraz daha destek kullanabileceğiniz herhangi bir yerde, ne kadar harika olduğunuzu onaylayan bir not bulundurmayı deneyin. Notları görür görmez enerjinizin yükselmeye başladığını hissedeceksiniz.

7. Bir planlama ritüeli oluşturun

Gününüzü planlamak, enerjinizi nasıl harcayacağınıza öncelik vermek ve sizin için en önemli olan şeye karar vermekle ilgilidir. İşte tam olarak bunu yapmaya çalışın. Bir ritüel unsuru ekleyerek planlamanızı özel kılın; bunu yapmak için bilgisayarınızın veya planlayıcınızın başına oturabilir, bir mum veya bir tütsü yakabilir, en sevdiğiniz çay veya kahveyi içebilir ve programınızı gerçekten dikkatli bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi basit feng shui rutinleriyle evinizi canlandırmanın sonsuz yolu var. Sizi evinizde hissettiren her şey, size çok fazla taze enerji getirecek, bu yüzden duygularınızı dikkate alın ve yaptığınız her bir değişikliğin tadını çıkarın!

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Evinizin konumu Feng Shui’ye uygun mu: Nelere dikkat etmelisiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!