Ev dekorasyonunda doğru aydınlatmayla huzurlu bir yaşam alanına sahip olmanın yolları

Birçoğumuz ev dekorasyonunda mobilyalara, eşyaların yerleşimine, duvarların renklerine öncelik veririz ve aydınlatmayı en sona bırakırız. Oysa aydınlatma, bir evin dekorasyonunun temelini oluşturan unsurlardan biridir. Doğru aydınlatmayla, evinizi sıcak ve huzurlu bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz. Yanlış aydınlatma ise özenerek oluşturduğunuz dekorasyon fikirlerinizin ortaya çıkmasına engel olur, sizi adeta evinizden soğutabilir.

Güneş ışığının ve gündüz süresinin uzun olduğu yaz aylarında, evinize giren doğal ışık zaten sıcak ve huzurlu bir hava yaratır. Ancak kış aylarında doğru aydınlatma daha fazla önemli hale gelir. Güneşsiz ve loş kış aylarında da doğru aydınlatma sayesinde evinizin dekorasyonunu sıcak ve huzurlu bir hale dönüştürebilirsiniz.

1. Işık kaynaklarınızı çeşitlendirin.

Bembeyaz bir floresan ışığıyla evinizin dekorasyonunu sıcak ve huzurlu bir hale getiremezsiniz. Eşyalı bir evde oturuyorsanız veya sabit aydınlatmaya çok fazla müdahale etme şansınız yoksa bile ışık kaynaklarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Lambader, abajur veya birkaç masa lambasıyla bile evinizin dekorasyonunu değiştirme şansınız var.

2. Abajur ve aplikleri unutmayın.

Yatağınızın baş ucunda, banyo aynasının yanında, koridorda, salondaki dresuarın üstünde veya evinizin akla gelebilecek pek çok noktasında abajur ve aplikler kullanabilirsiniz. Etrafındaki yumuşak dokulu şapkasıyla, abajurların sıcak ve huzurlu hale getiremeyeceği hiçbir mekan yok.

3. Işığı dağıtan ürünler tercih edin.

Eğer evinizdeki aydınlatmayla daha sıcak bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, ışığı doğrudan veren değil dağıtan ürünler tercih etmelisiniz. Keten veya pamuklu kumaşlardan yapılmış abajur veya lambader şapkaları, buzlu camdan yapılmış aplikler ışığı dağıtarak evinizin daha sıcak hale getirmenize yardımcı olur.

4. Her mevsimin vazgeçilmezi mumlardan faydalanın.

Mumlar, her şeyi daha büyülü ve eğlenceli hale getirmenin yanı sıra evinizin dekorasyonunu daha keyifli, sıcak hale getirir. Mum olan bir masada daha yavaş yemek yersiniz, mum yanan bir sehpanın etrafında daha keyifli konulardan sohbet edersiniz. Bu yüzden mumların etkisini hafife almayın.

5. Dikkat çekmek istediğiniz noktaları belirleyin.

Evinizde dikkat çekmek istediğiniz bir tablo, fotoğraf veya obje varsa, ona özel bir ışıklandırma yapabilirsiniz. Ufak bir spot ışığı bile yeterli olabilir. Böylelikle evinizin ruhunu ortaya koyma şansınız olur.

6. Işık yoğunluğu ayarlanabilir çözümleri tercih edin.

Evinizi her zaman aydınlık veya her zaman loş olmasını istemeyebilirsiniz. Dimmer adı verilen ve ışık yoğunluğu ayarlayabildiğiniz anahtarla sayesinde farklı ihtiyaçlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

7. Farklı mekanlar için farklı ihtiyaçları fark edin.

Evinizdeki her noktanın aydınlatma ihtiyacı aynı olmayabilir. Örneğin mutfakta yemek pişirme, yemek yeme, temizleme gibi farklı faaliyetler gerçekleştirirken bunlar için farklı aydınlatma ihtiyaçlarını olacaktır. Evinizin aydınlatma düzenini bunları düşünerek organize edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çevre dostu ev yaşamı için sürdürülebilir öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!